Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 7361
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Wzorowa sesja budżetowa w Kowarach

Sobota, 31 grudnia 2016, 13:37
Aktualizacja: 13:47
Autor: Przemek Kaczałko
Kowary: Wzorowa sesja budżetowa w Kowarach
Fot. Przemek Kaczałko
Radni Rady Gminy Kowary mogliby świecić przykładem rajcom z Jeleniej Góry pod względem czasu pracy. Sesja budżetowa trwała niespełna godzinę, bowiem wszelkie kwestie zostały już wcześniej wypracowane podczas posiedzeń komisji.

Dochody gminy planowane na przyszły rok to prawie 38,3 mln zł, z czego z dochodów bieżących 36,6 mln, a z dochodów majątkowych 1,6 mln. Wydatki kształtują się praktycznie na poziomie dochodów, więc Kowary nie zadłużą się.

Wśród największych inwestycji mówi się o rewitalizacji starówki za 1,8 mln zł, z czego jest szansa na 60-proc. dofinansowanie w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji ZIT-u Aglomeracji Jeleniogórskiej. - Chcemy przede wszystkim objąć rewitalizacją budynki na starówce – jest to o tyle trudne, że projekt będzie prowadzić Gmina. Są budynki, gdzie 100 proc. jest własności gminy, ale większość jest gminna w części, są też budynki całkowicie prywatne – wyjaśnia burmistrz Kowar Bożena Wiśniewska. - Starówkę traktujemy jako wizytówkę i chcemy, żeby wyglądała lepiej, niż do tej pory – podkreśla.

Podobnie jak w większości gmin, znaczną część pochłania oświata. Przejęcie Zespołu Szkół Ogólnokształcących rodzi dodatkowe wydatki, ale władze zastanawiają się także nad tym, jak szkoły maja funkcjonować po reformie oświaty. - Nie ukrywam, że pierwsze nasze rozmowy idą w kierunku stworzenia w tym zespole szkoły branżowej – zawodowej – zapowiada Bożena Wiśniewska. - Chcemy kształcić ludzi o kompetencjach, które są potrzebne na rynku, bo okazuje się, że nawet i w Kowarach nie ma ludzi do pracy z odpowiednimi kwalifikacjami, więc nasi przedsiębiorcy zatrudniają Ukraińców – dodała B. Wiśniewska, która chce też rozszerzyć w klasach zawodowych naukę języków, nawet jeśli Gmina będzie musiała do tego dokładać.

Cztery miliony, które gmina uzyskała ze sprzedaży udziałów w stacji narciarskiej są odłożone na lokatę. Jednocześnie burmistrz dementuje plotki, jakoby znaczną część tych środków planowano przeznaczyć na Olimpię Kowary, jednak klub piłkarski może liczyć na zwiększone wsparcie o ok. 50 tys. zł (w sumie będzie to ponad 190 tys. na trzecioligowy klub, będący praktycznie jedyną sportową wizytówka miasta). - Nie po to sprzedawaliśmy te udziały, żeby te pieniądze roztrwonić. One rosną nam na lokacie i dzięki nim nie będziemy mieć problemów przy projektach unijnych, nie będziemy musieli zaciągać kredytów – wyjaśnia burmistrz.

- Będziemy kontynuować remonty dróg w Krzaczynie, na które mieszkańcy czekają 30 lat. Występujemy też o środki przeciwpowodziowe do wojewody – mówiła B. Wiśniewska. Ponadto od przyszłego roku będzie funkcjonować monitoring miejski. Umowy są już podpisane, a środki zabezpieczone. Pierwsze kamery pojawią się na starówce. - Zakładamy spółkę komunalną Eko-Kowary, która zajmie się miastem pod kątem ekologicznym, czyli zachowaniem czystości, zbieraniem i segregowaniem śmieci u źródła. Chcemy, żeby Kowary były czyste i ładne – przekonuje burmistrz. W budżecie zarezerwowano 2 mln zł na dopłaty za wodę i ścieki, a w planach jest też remont mostu przy Urzędzie Miasta.

Proces przyjmowania budżetu w Kowarach rozpoczął się od spotkań z dyrektorami jednostek podległych Gminie, spotkań z radnymi, posiedzeń Komisji Stałych Rady Gminy i z tego „koncertu życzeń” wypracowano szereg rozwiązań, które na sesji budżetowej zostały niemal jednogłośnie przyjęte (wstrzymała się jedynie Beata Espenschied). Wyjątkowo krótka sesja mogłaby być przykładem dla wielu samorządowców w regionie (np. w Jeleniej Górze ostatnia sesja w roku trwała ponad 7 godzin).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group