Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Piotra
Czytających: 12605
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Poniedziałek, 28 września 2020, 12:33
Aktualizacja: 12:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!
Fot. Czesław Narkiewicz
Dzięki uprzejmości Czesława Narkiewicza z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze prezentujemy galerię grzybów, które zdobiłyby kolejną edycję Wystawy Świeżych Grzybów - tradycyjnej imprezy Września Jeleniogórskiego, która w tym roku - wyjątkowo - nie mogła dojść do skutku ze względu na reżim sanitarny.
W związku z wieloma ograniczeniami w organizacji imprez masowych w tym roku nie odbędzie się tradycyjna, wrześniowa wystawa świeżych grzybów. Zarówno lokalizacja wystawy, jak i sposób prezentacji owocników musiałyby ulec zmianie, ponadto bardzo trudne byłoby utrzymanie dyscypliny i odpowiedniego dystansu, dlatego proponujemy Państwu namiastkę wystawy w formie fotograficznej. Wszystkie gatunki zostały sfotografowane w okolicach Jeleniej Góry w ich naturalnym środowisku - powiedział Czesław Narkiewicz.

W galerii do artykułu prezentujemy 180 gatunków grzybów występujących w regionie jeleniogórskim, w tym najważniejszych z kulinarnego punktu widzenia, czyli gatunków jadalnych i trujących, ale także grzybów chronionych i ciekawostek mykologicznych.

Wśród grzybów jadalnych na uwagę zasługują liczne grzyby borowikowate (borowiki, maślaki, koźlarze, podgrzybki itp.), które są najczęściej pozyskiwane przez grzybiarzy. Ponadto znajdziecie Państwo fotografie owocników innych popularnych grzybów jak: kurka, kania, rydz, opieńka i inne - powiedział mykolog z Muzeum Przyrodniczego.
Grzyby trujące są reprezentowane niemal przez wszystkie gatunki powodujące poważne zatrucia, w tym zatrucia śmiertelne. Są to m. in. muchomor zielonawy (sromotnikowy), muchomor jadowity, krowiak podwinięty, hełmówka jadowita, grzybówka fioletowawa, tęgoskór cytrynowy i in. Pewne kontrowersje może budzić gąska zielonka, dotychczas uznawana za dobry gatunek jadalny. W ostatnich latach notowano w wielu krajach europejskich zatrucia tym gatunkiem, w tym zatrucia śmiertelne, dlatego lepiej zrezygnować z pozyskiwanie owocników gąski zielonki, zwłaszcza że w naszym regionie jest grzybem rzadko spotykanym - dodał Cz. Narkiewicz.

W regionie jeleniogórskim spotkać można wiele gatunków objętych ochroną prawną - kilkanaście z nich przedstawiono na zamieszczonych fotografiach. Warto zwrócić uwagę, że niektóre gatunki (od nowelizacji listy w 2014 roku) nie podlegają już ochronie. Są to: siedzuń sosnowy (dawniejsza nazwa - szmaciak gałęzisty), purchawica olbrzymia, wachlarzowiec olbrzymi i sromotnik smrodliwy. Inne natomiast zostały wpisane na listę, np. siedzuń dębowy, maślak trydencki oraz borowik szatański.

W okolicach Jeleniej Góry spotkać można kilka gatunków obcego pochodzenia. Pochodzą one często z bardzo odległych regionów. Zalicza się je do gatunków inwazyjnych, rozszerzających swoje zasięgi. Są to np. pierścieniak trocinowy, maślak wejmutkowy oraz okratek australijski. Zwłaszcza ten ostatni każdego roku obserwowany jest na wielu nowych stanowiskach, Przez internautów często jest podawany pod nazwą - palce diabła - dodał Czesław Narkiewicz.

Twoja reakcja na artykuł?

23
82%
Cieszy
1
4%
Hahaha
1
4%
Nudzi
1
4%
Smuci
0
0%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
287
Tak
40%
Nie
49%
Koncerty to nie moja "bajka"
11%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Półmaraton Jeleniogórski 2024
 
10 pytań do...
Śpiewam, jak nikt nie słyszy
 
112
Najazd policji na fabrykę narkotyków!
 
Karkonosze
Lizbonka też kocha Karkonosze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group