Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 4880
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wyśpiewują jesień życia

Poniedziałek, 15 marca 2010, 8:13
Aktualizacja: 18:28
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Wyśpiewują jesień życia
Fot. TEJO
Ludowy Zespół Jeleniogórzanie zna większość mieszkańców miasta i okolic. Na Dolnym Śląsku o grupie zrobiło się głośno już w 1986 roku, kiedy – jeszcze jako Karkonosze – wygrała konkurs Twórczości Artystycznej Spółdzielczości Inwalidzkiej. Od tej pory zdobywa wiele nagród w różnych konkursach, festiwalach i przeglądach muzycznych.

O tej grupie muzycznej i sposobie na pogodną starość rozmawialiśmy z Marianem Zdybałem.

– Czy początkowo mieliście problemy z założeniem zespołu?
Marian Zdybał: – W momencie powstania, czyli w 1983 roku nazywał się on Karkonosze od Spółdzielni Inwalidów, w której pracowaliśmy. Byliśmy ogromnie zaskoczeni, kiedy w 1986 roku zajęliśmy pierwsze miejsce i zdobyliśmy Puchar Prezydenta Miasta Ząbkowice Śląskie w konkursie, w którym wyłaniano najlepszy zespół z Dolnego Śląska.
Byłem wówczas po wypadku i poruszałem się o kulach. Braliśmy także udział w eliminacjach ogólnopolskich, ale ze względu na to, że w skład naszych instrumentów muzycznych wchodziły gitary elektryczne, przydzielono nas do kategorii zespołów rozrywkowych, co nie było dla nas korzystne. W 90. roku Spółdzielnia Inwalidów zaczęła się rozpadać. Zespół też praktycznie przestał istnieć. Straciliśmy wszystkie dyplomy i stroje. Dostaliśmy jednak propozycję wystąpienia w Kinie Marysieńka. Początkowo, mówiłem, że nie da rady, bo nie ma zespołu. Jak mówi polskie przysłowie „stanąłem na głowie”, chodziłem po zarządach, prezesach i wykupiłem stroje i sprzęt od spółdzielni. Przeprowadziliśmy próby w moim mieszkaniu, dokładnie w 16-metrowym pokoju i wystąpiliśmy już pod nową nazwą Jeleniogórzanie.

– Z czasem było już łatwiej?
– W zamian za występy udostępniono nam salę w Osiedlowym Domu Kultury i z nim jesteśmy związani do dzisiaj. Występujemy w wielu miejscach i zdobywamy wiele nagród. Z pierwszego składu pozostały co prawda trzy osoby, ale wielu członków działa już od piętnastu lat. Przez 4,5 miesiąca utrzymaliśmy się na Ludowej Liście Przebojów Polskiego Radia Wrocław. Ostatecznie zajęliśmy pierwsze miejsce. Nagraliśmy oryginalną płytę z 23 utworami.

– Czy macie już Państwo plany na nadchodzące miesiące?
– 17 kwietnia wystąpimy w Jeżowie Sudeckim dla grupy seniorów, w maju planujemy kolejny koncert. Często śpiewamy także w Domu Pomocy Społecznej w Cieplicach. W ubiegłym roku mieliśmy w sumie 37 koncertów.

Członkowie zespołu przyznają także, że śpiew i muzyka to także sposób na oderwanie się od szarej rzeczywistości. W przypadku wielu z nich to recepta na pogodną starość, która wcale nie musi być smutna, a wręcz przeciwnie wesoła, upływająca w rytmie wygrywanej muzyki. Płytę Jeleniogórzan można nabyć bezpośrednio od kierownika zespołu. Kosztuje 20 złotych. Osoby zainteresowane mogą zadzwonić pod nr tel. (0-75)-75-229-71.

Członkowie: Krystyna Szopińska, Barbara Janik, Halina Zdybał, Władysława Hasiniec, Maria Aleksandrowicz, Zofia Pośpiech, Roma Zając, Stanisław Zając Józef Tybel, Władysław Kuźma, Krzysztof Januszewski

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group