Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 5982
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyrok za wytwarzanie środków odurzających

Czwartek, 10 marca 2022, 8:28
Autor: WAC
Jelenia Góra: Wyrok za wytwarzanie środków odurzających
Fot. archiwum
Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł wyrok skazujący przeciwko czterem mężczyznom, oskarżonym przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu o wytwarzanie i posiadanie znacznych ilości metamfetaminy.

Do zatrzymania skazanych doszło 17 stycznia 2019 roku. Wtedy w powiecie bolesławieckim wykryto i zlikwidowano linię produkcyjną do syntezy metamfetaminy. Przy okazji zabezpieczono szereg substancji chemicznych i sprzętu służącego do produkcji narkotyków oraz blisko milion sztuk tabletek zawierających pseudoefedrynę, niezbędną do produkcji narkotyku. Policjanci przechwycili również blisko dwa kilogramy metamfetaminy i ponad 80 gramów ziela konopi innych indyjskich. Tytułem zabezpieczenia majątkowego zajęto mienie przestępców o łącznej wartości 550 tysięcy złotych, w tym pieniądze, pojazdy, różnego rodzaju sprzęty, w tym rtv i agd. Dokonano również zabezpieczenia nieruchomości należących do dwóch podejrzanych poprzez ustanowienie na nich hipotek przymusowych na łączną kwotę 350 tysięcy złotych.

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu śledztwa ustalono, że w zlikwidowanej fabryce wytworzono łącznie 7992 gramy metamfetaminy, a także usiłowano wyprodukować kolejne 36 kilogramów narkotyku. Proceder trwał od października 2018 roku do stycznia 2019 roku. Zatrzymanym: Wojciechowi W., Łukaszowi G., Tomaszowi Z. oraz Tomaszowi W. zarzucono wytworzenie wspólnie i w porozumieniu znacznych ilości substancji psychotropowej. Sprawcy uczynili sobie z procederu stałe źródło dochodu. Dwaj sprawcy odpowiadali również za posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych oraz środków odurzających. U Wojciecha W. znaleziono ponad 1,8 kilograma metamfetaminy oraz prawie 90 gramów ziela konopi innych niż włókniste, u Łukasza G. ponad 33 gramy metamfetaminy. Mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, po zatrzymaniu podejrzanych stosowany był wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który następnie został zmieniony przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu na środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 30 tysięcy złotych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - 18 grudnia 2019 roku do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze został skierowany akt oskarżenia. 4 marca 2022 roku zapadł wyrok, w którym Wojciech W. został uznany za winnego popełnienia zarzuconych mu przestępstw i skazany na karę 9 lat pozbawienia wolności. Wymiar kary orzeczonej wobec Łukasza G. to 8 lat pozbawienia wolności. Tomasz Z. i Tomasz W. usłyszeli wyroki po 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Dodatkowo oskarżeni zostali objęci obowiązkiem zapłaty nawiązki na cele zwalczania narkomanii w kwotach od 50 do 65 tysięcy złotych. Ponadto wobec oskarżonych orzeczono przepadek korzyści uzyskanej z przestępstwa.

Skazani to mieszkańcy Bolesławca i jednej z miejscowości na terenie powiatu jeleniogórskiego w wieku od 39 do 50 lat. Mężczyźni byli już wcześniej karani za popełnienie różnego rodzaju przestępstw, w tym czynów przeciwko życiu i zdrowiu lub mieniu, posiadania broni palnej oraz przestępstwa skarbowe. Jeden z nich odbywał już karę pozbawienia wolności, w związku z czym odpowiadał w warunkach recydywy.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
184
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
17%
10-20 lat
45%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group