Bliźniacy Bolesław i Mieczysław Osipikowie przekazali do Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze zbiory zdjęć, artykułów prasowych i inne pamiątki z rowerowych wypraw. Cenne artefakty mówią nie tylko o pasji braci, ale również pokazują jak przez 60 lat zmieniały się miejsca, które odwiedzali.
Jak opowiadają bracia, ich rowerowa pasja rozpoczęła się, gdy oszczędzali pieniądze w ramach Szkolnej Kasy Oszczędności, a rodzice dołożyli im brakującą kwotę do zakupu pierwszych jednośladów.
Najpierw były to wycieczki po naszych okolicach, następnie Zielona Góra, Wrocław, Legnica i wiele innych miejscowości. Z czasem wybieraliśmy się po całej Polsce i w Europę - powiedzieli bliźniacy, którzy podróżują od 11. roku życia i przez ten czas zjechali w sumie ponad pół miliona kilometrów.
Większość dystansu pokonał Bolesław Osipik, któremu zdrowie dłużej pozwalało na wymagające wyprawy.
Zjechałem całą Polskę wzdłuż i wszerz, a także Czechy, Niemcy, Belgię, Holandię, Austrię, Słowację, Grecję i Ukrainę - powiedział B. Osipik, który dalekie podróże zakończył w 2015 roku, ale to nie znaczy, że odstawił rower. Bracia nadal są stałymi gośćmi zlotu bliźniaków i seniorów w Czarnkowie, udzielali wielu wywiadów mediom lokalnym i zagranicznym, byli goszczeni przez włodarzy miast i doczekali się tytułu Rowerowych Ambasadorów Jeleniej Góry.
Kierownik archiwum przyznaje, że przekazane zbiory mają dużą wartość poznawczą.
To bardzo bogaty zespół - obrazując, zbiory braci Osipików zajmują 1,2 metra półki. Ma to wielkie znaczenie poznawcze, ponieważ znakomita część to fotografie. Panowie od lat jeżdżąc po Polsce i Europie zawsze mieli przy sobie aparat - powiedział Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu, oddziału w Jeleniej Górze. - To ma ogromna wartość dla miasta. Daje nam to obraz miejsc, których już nie ma, albo się zmieniły. Zdjęcia są opisane - twórca, miejsce, data i co się na nich znajduje - dodał I. Łaborewicz.