Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7759
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

region: Wydział techniczny zaprosił szkoły do współpracy

Poniedziałek, 16 listopada 2009, 11:31
Aktualizacja: 12:27
Autor: Angela
region: Wydział techniczny zaprosił szkoły do współpracy
Fot. Angela
Wykłady dla licealistów, w tym bezpłatne zajęcia z matematyki, wizyty wykładowców i studentów w szkołach średnich czy indywidualne dni otwarte – to działania, jakimi Wydział Techniczny Kolegium Karkonoskiego chce dać się poznać swoim przyszłym studentom, dziś jeszcze licealistom. W minionym tygodniu wydział podpisał porozumienie o współpracy z dyrekcjami szkół.

Podpisanie porozumienia ze szkołami powiatu jeleniogórskiego poprzedziło trzygodzinne spotkanie robocze, na którym obie strony przedstawiały swoje propozycje i oczekiwania w odniesieniu do tej współpracy. Z wielu pomysłów udało się wyłonić, te które są realne do zrealizowania.

- Głównym inspiratorem podpisanych porozumień był Zbigniew Jakiel, dzięki któremu do tych szkół dotarliśmy umawiając się na spotkania dotyczące działań operacyjnych – mówiła Danuta Fjałkowska, prodziekan Wydziału Technicznego Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze. - Mamy nadzieję, że jest to początek, który nie tylko będzie miał swoją kontynuację zarówno w odniesieniu do liczby szkół, jak również będzie miał swój element praktyczny. Chcemy w ten sposób przypomnieć, że na Kolegium Karkonoskim jest wydział techniczny, który ma cztery akredytowane kierunki, które nie odbiegają poziomem od prowadzonych kierunków na innych uczelniach w kraju.

Wydział techniczny będzie proponować szkołom własny program, liczy też na pomysły ze strony dyrekcji szkół średnich. Propozycje dla licealistów w obecnym roku akademickim to m.in. wykłady otwarte, indywidualne drzwi otwarte dla uczniów nie tylko klas maturalnych, ale i młodszych czy wspólne przedsięwzięcia edukacyjne. Przykładem ostatniego z pomysłów będzie m.in. gra biznesowa przygotowana przez członków Naukowego Koła Przedsiębiorczości BOS, z którą studenci pojadą do zainteresowanych szkół i tam ją przeprowadzą wraz z zaprezentowaniem wydziału technicznego. Otwarcia i zainteresowania tymi propozycjami nie kryli sami dyrektorzy szkół.

- Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie, która kształci w kierunkach technicznych, dlatego w ramach podpisania tego porozumienia mamy wielkie oczekiwania i nadzieje. Kształcimy w zawodach elektrycznym, informatycznym, oraz technik mechatronik - mówi Dorota Sobczyńska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach. Udział naszych uczniów i nauczycieli w zajęciach, wykładach na uczelni czy udział pracowników naukowych z Kolegium Karkonoskiego u nas w szkole – to nasze największe oczekiwania. Już otrzymaliśmy propozycję uczestnictwa naszych uczniów w bezpłatnych wykładach z matematyki i mam nadzieję, że nasi absolwenci będą chcieli z niej skorzystać. Mamy też w planach przyjazd na wydział techniczny z naszymi uczniami na zajęcia prowadzone przez kadrę naukową po to by mogli zapoznać sie z uczelnią i pracować na pomocach naukowych, którymi uczelnia dysponuje.

Grażyna Krakowiak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach w tej współpracy upatruje natomiast zapoznanie się z możliwościami jakie daje uczelnia, szansami na przyszłe zatrudnienie, współpracy w ramach warsztatów i kół naukowych.
- Nasza szkoła jest im. Stanistaława Lema i ten patron nas do czegoś zobowiązuje – mówi. W minionym roku rozpoczęliśmy dużą imprezę pod nazwą „Maraton Naukowy”, w tym roku w prowadzone były nauki humanistyczne, natomiast współpraca z Wydziałem Technicznym pozwoli nam ożywić drugi dzień „Maratonu Naukowego”, związany z przedmiotami ścisłymi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group