Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 8518
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wycieczka przez Górę Gapy na Polanę Śledzikową

Piątek, 4 marca 2022, 11:30
Aktualizacja: 11:31
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Wycieczka przez Górę Gapy na Polanę Śledzikową
Fot. Archiwum K. Tęczy
Odbyła się pierwsza w tym roku wycieczka w ramach Rajdu na Raty organizowanego od ponad pół wieku przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Wzięło w niej udział prawie 90 osób.

Po zimowej przerwie turyści ponownie mogli wyruszyć na szlak pod okiem doświadczonego przewodnika. Tym razem wycieczkę poprowadził przewodnik sudecki Jarosław Kapczyński. Zaproponowana trasa wiodła przez Górę Gapy do gościńca „Perła Zachodu” i dalej na Polanę Śledzikową, gdzie zaplanowano odpoczynek przy ognisku. Tam też miało miejsce uroczyste otwarcie tegorocznej edycji Rajdu na Raty. Przybyłych przywitał prezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”, który oczywiście przebył pieszo całą trasę razem z wszystkimi. Tegoroczne plany wycieczkowe przybliżył komandor rajdu Wiktor Gumprecht, który zadbał o stosowną oprawę tego długo wyczekiwanego wydarzenia.

Uczestnikom wycieczek rajdowych przypomnę, że wszystkie wycieczki organizowane w ramach Rajdu na Raty są imprezami darmowymi. Uczestniczący w nich turyści nie ponoszą żadnych opłat, zobowiązani są jedynie do stosownego zabezpieczenia się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Ponieważ każda wycieczka musi być zorganizowana i przeprowadzona z zachowaniem stosownych standardów bezpieczeństwa prowadzący ją posiada stosowne uprawnienia. Nie tylko wie jak przeprowadzić turystów po założonej trasie ale także zna teren by w razie np. zmiany pogody zmienić trasę tak by bezpiecznie dotrzeć do celu. Każdy prowadzący posiada wiedzę o terenie, mijanych zabytkach czy walorach krajoznawczych widzianych po drodze, i chętnie dzieli się tą wiedzą z uczestnikami wycieczki.

W roku 2022 zaplanowano 44 wycieczki jednodniowe. Ich przebieg jest zamieszczany na stronach Nowin Jeleniogórskich oraz w Internecie. Dla wytrawnych turystów zaplanowano dwie wycieczki górskie z noclegami. Oprócz tego przygotowano kilkudniowe wycieczki autokarowe. Oczywiście w trakcie objazdu przewidziano kilkukilometrowe przejścia piesze. W tym roku zaplanowano wyjazdy w Bieszczady oraz Beskidy.

Ponieważ w niedzielnych wycieczkach pieszych wykorzystuje się połączenia komunikacji publicznej nie ma obowiązku zgłaszania chęci udziału w nich. Wystarczy stawić się na podane miejsce zbiórki. Jeśli chodzi o wycieczki z noclegiem oraz autokarowe, ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy. Można ich dokonać w biurze Oddziału PTTK w Jeleniej Górze.

Jeśli chodzi o uczestników to każdy powinien ubrać się stosownie do rodzaju wycieczki, mieć wygodne buty, zapasową odzież, coś do przekąszenia oraz sprawdzić czy w opisie proponowanej trasy nie ma uwagi, że dana trasa przewidziana jest dla bardziej wprawnych turystów. Informacja taka oznacza, że trasa jest trudniejsza i należy zastanowić się czy nasza kondycja pozwoli nam na jej bezpieczne przejście. Dobrze jest posiadać w plecaku podstawową apteczkę. Przypomnę jeszcze, że w dobrym zwyczaju jest by uczestnicy stosowali się do poleceń prowadzącego oraz zachowywali kontakt wzrokowy tak by nie zgubili się w drodze. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy grupa jest bardzo liczna.

Organizację Rajdu na Raty finansowo wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Karkonoskie oraz Urząd Miasta w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

43
81%
Cieszy
5
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
4
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
337
Nigdy
19%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group