Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 7207
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wycieczka do Zagórza

Wtorek, 18 maja 2021, 7:02
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Wycieczka do Zagórza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Wędrówka jest skierowana do miłośników spacerów z pięknymi krajobrazami, jak i miłośników przyrody czy zabytków. Głównym celem spaceru jest zamek Grodno wzniesiony na początku XIV wieku. Pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu tej warowni pochodzi z roku 1315. Niemniej według legend początki zamku sięgają ósmego wieku naszej ery.

Zanim jednak dotrzemy do warowni musimy zaparkować samochód w bezpiecznym miejscu. Na szczęście takie miejsce znajduje się przy ulicy Głównej oraz Kolejowej. Teraz czeka nas przyjemny, niezbyt długi spacer leśną drogą wznoszącą się coraz wyżej, która doprowadzi nas na wzgórze Choina mające wysokość 450 metrów n. p. m. Idziemy za znakami szlaku turystycznego koloru niebieskiego, zielonego i żółtego.

Wzgórze, na którym zbudowano zamek to rezerwat przyrody „Góra Choina” mający powierzchnię ponad 19 ha. Utworzono go w roku 1957 celem ochrony naturalnego lasu mieszanego oraz rzadkich gatunków roślin. Występują tu m. in.: dzwonek pokrzywolistny, kokoryczka wielokwiatowa, naparstnica oraz wiele gatunków storczyków.

Zamek po dosyć burzliwych dziejach w początku swojego istnienia stał się własnością Macieja von Logau, który zapoczątkował jego przebudowę w stylu renesansowym. Po jego śmierci dalsze prace kontynuował jego syn Jerzy. Ostatecznie zakończono je w roku 1587. To wtedy powstał, uważany za jeden z najpiękniejszych na Śląsku, portal budynku przedbramia. Niestety po śmierci Jerzego wdowa zmuszona została do sprzedaży zamku.

Koniec świetności warowni rozpoczął się w roku 1689 kiedy to uderzył w niego piorun wywołując pożar wieży zamkowej. Destrukcja zamku trwała do roku 1823 czyli do momentu w którym okoliczni chłopi nabyli go na licytacji celem pozyskania z niego taniego materiału budowlanego. Na szczęście decyzją sądu obiekt został przekazany dla prof. Johanna Gustava Büschinga z Wrocławia. Podjęte przez niego prace zabezpieczyły zamek przed dalszym niszczeniem. W latach późniejszych obiektem opiekowali się kolejni właściciele. Trwało tak do końca II wojny światowej kiedy to ostatni z nich, rodzina von Zedlitz, musieli opuścić te ziemie. Obecnie obiektem zarządza Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

Dodam tylko, że na dziedzińcu zamku Grodno odbyło się pierwsze założycielskie spotkanie Towarzystwa Miłośników Krzyży Pokutnych i Rzeźb Przydrożnych prowadzone prze późniejszego szefa tej organizacji Andrzeja Scheera.

Po zwiedzeniu obiektu warto udać się na krótki spacer szlakiem turystycznym koloru żółtego i czerwonego w stronę widocznego z wieży Jeziora Bystrzyckiego. W znajdującym się tam ośrodku można nie tylko przenocować ale także wypożyczyć sprzęt pływający. Ostatnio prowadzone są tam prace polegające na rozbudowie ośrodka i dostosowaniu go do aktualnych wymogów.
Najciekawsza jest nowa kładka oddana do użytku w roku 2019, która zastąpiła wysłużony most wiszący. Niestety obiekt nie kołysze się tak jak stary. Jednak jest na tyle ciekawy, by warto było go obejrzeć. Na kładce umieszczono ławeczki z urządzeniem imitującym głosy różnych ptaków. Całość została wykonana w ramach projektu pn. „ Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Po odpoczynku w tak uroczym miejscu warto przejść się szlakiem żółtym prowadzącym brzegiem jeziora do tamy spiętrzającej wody rzeki Bystrzyca. Do mostku możemy powrócić idąc najpierw szlakiem czarnym i zielonym następnie czarnym.

Niejako ukoronowaniem wycieczki będzie oddane do użytku w roku 2020 „Akwarium” przy ul. Wodnej w Zagórzu Śląskim. Ten nowoczesny obiekt jest siedzibą Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. Jego atutem jest wielkie akwarium dla ryb słodkowodnych. Znajduje się tu też spory parking.

Twoja reakcja na artykuł?

24
83%
Cieszy
1
3%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group