Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 7988
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Wyciąg nie dla szkółek narciarskich?

Piątek, 13 grudnia 2019, 10:02
Aktualizacja: Sobota, 14 grudnia 2019, 13:32
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Wyciąg nie dla szkółek narciarskich?
Fot. WAC
Wracamy do tematu planowanych zmian w organizacji ruchu, jakie mają być wprowadzone jeszcze w tym miesiącu na drogach dojazdowych do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Czy udrożni to, jak twierdzi magistrat, centrum miasta w czasie sezonu zimowego, czy też ograniczy możliwość korzystania z infrastruktury narciarskiej szkółkom prowadzącym szkolenie dzieci i młodzieży oraz innym grupom zorganizowanym?

Krytycznego maila dotyczącego propozycji zmian w organizacji ruchu w centrum kurortu pod Szrenicą przysłał do naszej redakcji Czytelnik, będący rodzicem dziecka jeżdżącego na nartach w jednej ze szkółek narciarskich z Jeleniej Góry, której zajęcia odbywają się w Szklarskiej Porębie.

Podstawowy problem polega na tym, że wprowadzone przez burmistrza rozwiązanie odetnie możliwość jazdy w SkiArenie Szrenica wszystkim grupom zorganizowanym, ponieważ nie będą one miały możliwości dotarcia pod wyciąg - pisze pan Bartosz. - W szczycie sezonu, w okresie ferii zimowych w każdy weekend około godziny 9.00 podjeżdżają pod wyciąg dwa autokary dzieci ze szkółek narciarskich oraz 2-3 autokary turystów z Polski. Daje to nam łącznie liczbę około 200-250 osób, które trzeba zawieźć do góry w tym samym czasie. Przy intensywnym ruchu samochodowym, skibus nie będzie w stanie zrobić tej pętli w czasie krótszym, niż 30 minut. Biorąc pod uwagę, że zmieści się do niego maksymalnie 18 osób, czas wjazdu tych osób do góry to 5-6 godzin! Mówimy w tym momencie tylko i wyłącznie o grupach zorganizowanych, które przyjeżdżają do Szklarskiej Poręby w każdy weekend, a gdzie jeszcze miejsce dla innych turystów, którzy będą chcieli dojechać z centrum miasta pod wyciąg? Dalsza część tego problemu polega na tym, że pierwszy przystanek skibusa będzie przy sklepie Netto, drugi w centrum miasta, a ostatni na parkingu przy Kilińskiego. Jak łatwo można się domyślić, skibus na parking dla autokarów będzie dojeżdżał już pełny, czyli dzieci nie będą miały żadnej możliwości wjazdu do góry.
Burmistrz wprowadzając ten pomysł nie skonsultował go, ani nawet nie poinformował o nim najbardziej zainteresowanych stron, czyli lokalnych biur podróży, szkół narciarskich, przewoźników oraz hotelarzy. Wiele grup zorganizowanych, które co roku przyjeżdżają na narty do Szklarskiej Poręby z różnych zakątków Polski, w dalszym ciągu nie ma świadomości problemu komunikacyjnego który napotkają, a przecież lada chwila ruszy sezon narciarski. Smutną konsekwencją powstałej sytuacji jest fakt, że dzieci które od lat jeżdżą na narty do Szklarskiej Poręby, nie będą miały możliwości jazdy w tym roku na stokach SkiArena Szrenica. Po raz kolejny Miasto Szklarska Poręba rzuca pod nogi kłody turystom sprawiając, że zamiast zostawiać pieniądze po polskiej stronie wybiorą oni oddalone o kilkanaście kilometrów dalej czeskie ośrodki - twierdzi Czytelnik.
Poza problemami komunikacyjnymi dla grup zorganizowanych istnieje jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Poprowadzenie głównego ruchu samochodowego w okresie zimowym w dół ulicą Turystyczną jest bardzo ryzykowne. Jest to stroma i wąska droga, którą w sezonie do góry poruszają się pieszo tłumy narciarzy. Dla wielu mniej wprawionych kierowców zjazd w dół może okazać się wyzwaniem, a co za tym idzie będzie niosło to za sobą istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Przypomnijmy, że Szklarska Poręba co roku ma ogromne problemy z odśnieżaniem. W ostatnich latach po intensywnych opadach śniegu był problem z utrzymaniem głównej drogi dojazdowej do wyciągu, a tu dochodzi jeszcze mocno nachylona ulica Turystyczna - mówi pan Bartosz.

Zdaniem pana Bartosza problemy komunikacyjne Szklarskiej Poręby z ostatnich lat wynikają z braku nadzoru nad ruchem ze strony Straży Miejskiej. - Liczba miejsc parkingowych pod wyciągiem jest mocno ograniczona, tymczasem nikt nie kontroluje liczby wjeżdżających do góry samochodów. W konsekwencji dochodzi do zakorkowania głównej drogi dojazdowej do wyciągu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kontrolowanie liczby wolnych miejsc parkingowych i blokowanie dojazdu dla samochodów w sytuacji w której nie ma już wolnych miejsc, tak jak odbywa się to w ośrodkach alpejskich czy nawet Czechach. Jednocześnie to autokary i autobusy powinny być podstawowym środkiem komunikacji masowej. Wwożą jednorazowo ok. 50 osób pod wyciąg i zjeżdżają na dół, nie generując zatorów w ruchu - uważa Czytelnik.

Jak wyjaśnia Janusz Wnuczak z Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie - również do tej pory autobusy z turystami nie miały możliwości dojeżdżania pod sam wyciąg. Miasto wydawało wprawdzie wyjątkowo przepustki umożliwiające wjazd w to miejsce, jednak wraz z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu przestaną one obowiązywać i w przyszłości nie będą już wydawane.

Trwała organizacja ruchu, której skuteczność dla odblokowania ulic w centrum miasta, jak myślę, będzie wysoka, dotyczy ul. Uroczej - tłumaczy J. Wnuczak. - Ruch będzie się tam odbywał tylko w jednym kierunku – w stronę SKI Areny lewym pasem ruchu na parkingi, natomiast prawy pas ruchu zostanie wydzielony jako tzw. bus pas, po którym będą mogły się poruszać skibusy, taksówki oraz skibusy z hoteli i pensjonatów do przystanku wysiadkowego na początku ul. Turystycznej. Ruch jednokierunkowy będzie rozpoczynał się powyżej Muzeum Mineralogicznego na wysokości hotelu Diament. Ponadto w ulicę Uroczą nie będą mogły wjeżdżać autokary. Odpowiednie znaki informujące o zakazie staną już przy parkingu na Kilińskiego i będą informować, że w odległości 500 metrów, wspomniany zakaz zaczyna obowiązywać. Rozwiązanie to służyć będzie swobodnemu dostępowi w strefę wyciągu na Szrenicę.

Twoja reakcja na artykuł?

2
22%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group