Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5841
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wyciąg nie dla szkółek narciarskich?

Wiadomości: Szklarska Poręba
Piątek, 13 grudnia 2019, 10:02
Aktualizacja: Sobota, 14 grudnia 2019, 13:32
Autor: WAC
Fot. WAC
Wracamy do tematu planowanych zmian w organizacji ruchu, jakie mają być wprowadzone jeszcze w tym miesiącu na drogach dojazdowych do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Czy udrożni to, jak twierdzi magistrat, centrum miasta w czasie sezonu zimowego, czy też ograniczy możliwość korzystania z infrastruktury narciarskiej szkółkom prowadzącym szkolenie dzieci i młodzieży oraz innym grupom zorganizowanym?

Krytycznego maila dotyczącego propozycji zmian w organizacji ruchu w centrum kurortu pod Szrenicą przysłał do naszej redakcji Czytelnik, będący rodzicem dziecka jeżdżącego na nartach w jednej ze szkółek narciarskich z Jeleniej Góry, której zajęcia odbywają się w Szklarskiej Porębie.

Podstawowy problem polega na tym, że wprowadzone przez burmistrza rozwiązanie odetnie możliwość jazdy w SkiArenie Szrenica wszystkim grupom zorganizowanym, ponieważ nie będą one miały możliwości dotarcia pod wyciąg - pisze pan Bartosz. - W szczycie sezonu, w okresie ferii zimowych w każdy weekend około godziny 9.00 podjeżdżają pod wyciąg dwa autokary dzieci ze szkółek narciarskich oraz 2-3 autokary turystów z Polski. Daje to nam łącznie liczbę około 200-250 osób, które trzeba zawieźć do góry w tym samym czasie. Przy intensywnym ruchu samochodowym, skibus nie będzie w stanie zrobić tej pętli w czasie krótszym, niż 30 minut. Biorąc pod uwagę, że zmieści się do niego maksymalnie 18 osób, czas wjazdu tych osób do góry to 5-6 godzin! Mówimy w tym momencie tylko i wyłącznie o grupach zorganizowanych, które przyjeżdżają do Szklarskiej Poręby w każdy weekend, a gdzie jeszcze miejsce dla innych turystów, którzy będą chcieli dojechać z centrum miasta pod wyciąg? Dalsza część tego problemu polega na tym, że pierwszy przystanek skibusa będzie przy sklepie Netto, drugi w centrum miasta, a ostatni na parkingu przy Kilińskiego. Jak łatwo można się domyślić, skibus na parking dla autokarów będzie dojeżdżał już pełny, czyli dzieci nie będą miały żadnej możliwości wjazdu do góry.
Burmistrz wprowadzając ten pomysł nie skonsultował go, ani nawet nie poinformował o nim najbardziej zainteresowanych stron, czyli lokalnych biur podróży, szkół narciarskich, przewoźników oraz hotelarzy. Wiele grup zorganizowanych, które co roku przyjeżdżają na narty do Szklarskiej Poręby z różnych zakątków Polski, w dalszym ciągu nie ma świadomości problemu komunikacyjnego który napotkają, a przecież lada chwila ruszy sezon narciarski. Smutną konsekwencją powstałej sytuacji jest fakt, że dzieci które od lat jeżdżą na narty do Szklarskiej Poręby, nie będą miały możliwości jazdy w tym roku na stokach SkiArena Szrenica. Po raz kolejny Miasto Szklarska Poręba rzuca pod nogi kłody turystom sprawiając, że zamiast zostawiać pieniądze po polskiej stronie wybiorą oni oddalone o kilkanaście kilometrów dalej czeskie ośrodki - twierdzi Czytelnik.
Poza problemami komunikacyjnymi dla grup zorganizowanych istnieje jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Poprowadzenie głównego ruchu samochodowego w okresie zimowym w dół ulicą Turystyczną jest bardzo ryzykowne. Jest to stroma i wąska droga, którą w sezonie do góry poruszają się pieszo tłumy narciarzy. Dla wielu mniej wprawionych kierowców zjazd w dół może okazać się wyzwaniem, a co za tym idzie będzie niosło to za sobą istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Przypomnijmy, że Szklarska Poręba co roku ma ogromne problemy z odśnieżaniem. W ostatnich latach po intensywnych opadach śniegu był problem z utrzymaniem głównej drogi dojazdowej do wyciągu, a tu dochodzi jeszcze mocno nachylona ulica Turystyczna - mówi pan Bartosz.

Zdaniem pana Bartosza problemy komunikacyjne Szklarskiej Poręby z ostatnich lat wynikają z braku nadzoru nad ruchem ze strony Straży Miejskiej. - Liczba miejsc parkingowych pod wyciągiem jest mocno ograniczona, tymczasem nikt nie kontroluje liczby wjeżdżających do góry samochodów. W konsekwencji dochodzi do zakorkowania głównej drogi dojazdowej do wyciągu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kontrolowanie liczby wolnych miejsc parkingowych i blokowanie dojazdu dla samochodów w sytuacji w której nie ma już wolnych miejsc, tak jak odbywa się to w ośrodkach alpejskich czy nawet Czechach. Jednocześnie to autokary i autobusy powinny być podstawowym środkiem komunikacji masowej. Wwożą jednorazowo ok. 50 osób pod wyciąg i zjeżdżają na dół, nie generując zatorów w ruchu - uważa Czytelnik.

Jak wyjaśnia Janusz Wnuczak z Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie - również do tej pory autobusy z turystami nie miały możliwości dojeżdżania pod sam wyciąg. Miasto wydawało wprawdzie wyjątkowo przepustki umożliwiające wjazd w to miejsce, jednak wraz z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu przestaną one obowiązywać i w przyszłości nie będą już wydawane.

Trwała organizacja ruchu, której skuteczność dla odblokowania ulic w centrum miasta, jak myślę, będzie wysoka, dotyczy ul. Uroczej - tłumaczy J. Wnuczak. - Ruch będzie się tam odbywał tylko w jednym kierunku – w stronę SKI Areny lewym pasem ruchu na parkingi, natomiast prawy pas ruchu zostanie wydzielony jako tzw. bus pas, po którym będą mogły się poruszać skibusy, taksówki oraz skibusy z hoteli i pensjonatów do przystanku wysiadkowego na początku ul. Turystycznej. Ruch jednokierunkowy będzie rozpoczynał się powyżej Muzeum Mineralogicznego na wysokości hotelu Diament. Ponadto w ulicę Uroczą nie będą mogły wjeżdżać autokary. Odpowiednie znaki informujące o zakazie staną już przy parkingu na Kilińskiego i będą informować, że w odległości 500 metrów, wspomniany zakaz zaczyna obowiązywać. Rozwiązanie to służyć będzie swobodnemu dostępowi w strefę wyciągu na Szrenicę.

Twoja reakcja na artykuł?

2
22%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~zenekkk 13-12-2019 10:16
czyli cała szklarska. Jak zwykle na hurra i bez pomyslunku naprzód. do tego pewnie jeden skibus na 12 osob bedzie jezdzil. Czyli zamykamy skiarene dla turystów?
~Wx 13-12-2019 11:12
Chcieli byście, żeby to była SKI arena. Ceny zbliżają to coś do SKI areny.
~plebo 13-12-2019 13:38
Wielkomiejski pan chce zrobić porządek w pseudo alpejskim kurorcie. Panie Bartku co pan piszesz malkontencie jeden, jak zwykle najlepiej narzekać a nie robić. Może wreszcie ktoś zrobi porządek z komunikacją, a tu tylko narzekanie. Zostań w swojej Jeleniej Gorze, jedź do ośrodków alpejskich razem z dziećmu i tam nie bedziesz miał problemów a nie do SP, jedź dać zarobić pepikom.
~A 13-12-2019 16:56
do: ~plebo (13:38)
Tak robimy drogi Panie, od lat tak robimy. Bez nerwów, ładniej i nikt nie robi nam łaski.
~do plebo 13-12-2019 13:41
Gupoty piszez. Byles kiedys rano pod wyciagiem o 8 gdy przyjezdzaja 3-4 autobusy dzieci? i chces ich do 18 osobowgo busa przesadzic? Konsekwencja bedzie taka ze te dzieci nie przyjada sie uczyc a pozniej jezdzic do szklarskiej tylko gdzie indziej. Burmistrz cos probuje zrobic i bardzo dobrze tyle ze robi to bez zadnego pomyslunku.
~plebo 13-12-2019 16:12
do: ~do plebo (13:41)
Gupoty to mozesz pisać sobie sam, nie raz i nie dwa bywam tam, zima non stop i jakoś są tacy co maja jednak problem bo ich dzieci nie dojadą czy co? O co chodzi?
~Metalowiec 13-12-2019 15:12
Witam. Jestem mieszkańcem Szkl. Poręby i czekam na złoty pomysł- jak pozbyć się korków na wyciąg zimą? Oczywiście nie wypisujcie odpowiedzi typu: zbudować parkingi, drogi itd. bo to są milionowe koszty a i terenów brak. No to zaczynamy.
~Real 13-12-2019 17:10
do: ~Metalowiec (15:12)
Wybudować wyciąg od przystanku PKS do dolnej stacji... tego, a może pójść po całości i z Piechowic... ;)
~. 13-12-2019 16:12
I bardzo dobrze. Jedźta do Czech do Karpacza byle dalej od Szklarskiej, przynajmniej korki nas ominą.😆
~ 13-12-2019 16:56
Ta cała Szklarska to jedna komedia. Wstyd dla całych Karkonoszy.
~Real 13-12-2019 17:14
IMHO autobusy wpuszczamy z dołu, góra do godz. 7.45. Potem nie ma wjazdu dla autobusów i koniec. Skibusy to jedyne rozwiązanie w takiej sytuacji... i też koniec ;)
~zenekkk 13-12-2019 18:19
do: ~Real (17:14)
skibusy w formie autobusu miejskiego ca 15 minut rano a nie jeden busik wahadłowo bo pewnie tak to sie skonczy
~Real 13-12-2019 20:22
do: ~zenekkk (18:19)
Dokładnie, "skibus" nie oznacza rzęcha VW transporter ;)
~Były mieszkaniec 13-12-2019 20:03
Moim zdaniem Szklarska od lat nie ma szczęścia do włodarzy i trafnych rozwiązań. Trzeba szanować wybór mieszkańców, ale wg mnie aktualny Pan Burmistrz nie jest osobą, która jest w stanie cokolwiek zmienić. Życzę Wam mieszkańcy trafnych wyborów w przyszłości, bo jak na razie to smutno mi patrzeć na moją Szklarską jak ją czasem odwiedzam. Piękne miasto, ale niestety odstaje w każdym aspekcie od reszty stawki - poza walorami krajobrazowymi, w których wymiata ...
~Real 13-12-2019 20:33
do: ~Były mieszkaniec (20:03)
Nie nowość, ale do polityki garną się nieudacznicy (z 95%) ci, którym kiepsko (finansowo) powodziło się w pracy, czy biznesie. W tej chwili naszymi kurortami Szklarską i Karpaczem, rządzą dwaj panowie od fikołków, po AWF, nie znam łatwiejszych studiów, raczej pseudo studiów, ciekawe czy na pieczątkach mają chociaż tytuł mgr.... sorki, ale g.wno chłopu nie zegarek jak nie umie go nakręcić ;)
~ixi 14-12-2019 11:18
do: ~Real (20:33)
Szklarska popadła w wielkie g... Znam pana od fikołków i ta jak je robił całe życie tak i teraz rządzi. Porażka. Najważniejsze ustawić wszystkich swoich znajomych, rodzinę tak to się robi jak się ma władzę. Reszt jakoś bedzie, przecież jak mawiał Pan od fikołków - Szklarska ma góry i nie trzeba jej rozgłosu. I co teraz? Czy na pewno tylko Szklarska ma góry?
~ 14-12-2019 9:43
Narciarstwo alpejskie w Polsce i tak praktycznie jest na poziomie dna i metra mułu,na niewiele te "szkółki" się przydają.
~bolek 14-12-2019 10:14
do: ~ (9:43)
szkółki to nie kluby sportowe kształcace sportowcow a jak nazwa wskazuje maja nauczyc jezdzic na nartach celem przyjemnego spedzenia wolnego czasu
~ 14-12-2019 11:19
do: ~bolek (10:14)
Jak to nie?Szkółki i kluby to jeden diabeł jak choćby aesculap
~ 14-12-2019 10:40
za kilka dni będzie otwarcie górki saneczkowej która wygląda koszmarnie firma która wykonała zadanie najpierw zrobiła siatkę zabezpieczającą wzdłuż chodnika a potem przerabiali w miejsce prawidłowe ponadto przeciwstok jest za krótki i żle zabezpieczony. Ciekawe kto się podpisze pod odbiorem. Porażka
~ 14-12-2019 10:43
Szklarską żądzą deweloperzy
~Gość 14-12-2019 21:38
Wiedziałem, że tak będzie. Dlatego na narty jeżdżę do Czech. Tu w Polsce nic się nie robi prawidłowo.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group