Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7226
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wszystko na temat segregacji i odbioru odpadów

Środa, 11 kwietnia 2018, 8:37
Aktualizacja: 9:05
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wszystko na temat segregacji i odbioru odpadów
Fot. użyczone
W Jeleniej Górze nie brakuje przypadków, kiedy w pojemnikach na odpady segregowane znajduje się to, czego tam nie powinno być. Z tego powodu zdarza się, że pracownicy MPGK zmuszeni są potraktować je jako odpady zmieszane. Na pytania bardziej i mniej oczywiste, odpowiada rzecznik spółki Zbigniew Rzońca. W galerii prezentujemy przykładowe zdjęcia wykonane tylko jednego dnia.

O której godzinie rozpoczyna się wywożenie śmieci w Jeleniej Górze i do której godziny trwa?
Wywóz odpadów w Jeleniej Górze zwykle odbywa się od godziny 6.00 do 14.00. Zdarzają się również sytuacje, w których, niezbędny jest odbiór w godzinach popołudniowych od 14.00 do 17.00.

Dlaczego na niektórych ulicach wywożenie śmieci rozpoczyna się po godz. 4.00? Nie może rozpoczynać się po godz. 8.00, gdy mieszkańcy już pójdą do pracy?
Na niektórych ulicach Jeleniej Góry (szczególnie w centrum miasta), wywóz odpadów jest realizowany bardzo wcześnie rano. Wynika to w faktu, iż w późniejszych godzinach, kiedy mieszkańcy przyjadą już do pracy, pojemniki na odpady zastawiane są zaparkowanymi samochodami, co uniemożliwia ich opróżnienie.

Ile samochodów zbiera codziennie śmieci?
Codziennie na terenie miasta porusza się 11 samochodów odbierających nieczystości, 3 samochody trzykomorowe, które odbierają odpady segregowane. Dodatkowo auto skrzyniowe odbiera szkło z pojemników typu „dzwon”. 2 samochody odbierają odpady wielkogabarytowe.

Dlaczego czasami ładowacze mieszają śmieci posegregowane z nie posegregowanymi, wrzucając je do tej samej komory w samochodzie?
Niestety, zdarzają się sytuacje, w których ładowacze stwierdzają, że w pojemnikach na odpady segregowane znajdują się zwykłe odpady zmieszane. W takim wypadku zostają one wrzucone do komory zmieszanych, po to, żeby nie zanieczyścić odpadów posegregowanych.

Czy pracownicy mają obowiązek zabrać śmieci nieumieszczone w workach?
Jesteśmy od zabierania śmieci z pojemników, kontenerów, a nie na zbieraniu śmieci rozrzuconych luzem. Odpowiedzialni i świadomi jeleniogórzanie nie utrudniają nam pracy, umieszczając nieczystości tak aby można je było łatwo zabrać. Świadomość konieczności sprzątania bałaganu po sobie powinna się zaczynać w przedszkolu. Sąsiad sąsiada powinien dopingować do utrzymania porządku. Często niestety, tam gdzie są pojemniki wspólne dla większej ilości osób, śmieci wyrzucane są gdzie popadnie. Mając jednak na uwadze dobro miasta i firmy, staramy się zabierać także śmieci porozrzucane.

Dlaczego nie zawsze ekipy zabierające odpady sprzątają bałagan wokół pojemników?
Załogi wywozowe porządkują bałagan przy pojemnikach znajdujących się na terenach należących do miasta Jelenia Góra (tzw. gniazdach zbiorczych). Jeżeli podczas załadunku cokolwiek wypadnie z pojemnika lub śmieciarki, obligatoryjnie ładowacze mają obowiązek to posprzątać. Na posesjach prywatnych do utrzymywania porządku przy pojemnikach zobowiązany jest właściciel posesji.

Ile kosztuje zostawienie starych mebli czy telewizora w PSZOK-u przy ul. Wolności?
Do PSZOK-u można bezpłatnie oddawać odpady z gwarancją, że zostaną one właściwie i bez szkody dla środowiska zagospodarowane. Pozwolą one na zwiększenie odzysku odpadów, wydzielenie odpadów niebezpiecznych ze strumienia odpadów komunalnych, wyeliminują też dzikie wysypiska.

Szczegółowy regulamin punktu PSZOK, wraz z wykazem rzeczy, które można w nim zostawić, znajduje się na naszej stronie www pod adresem: http://www.mpgk.jgora.pl/pl/regulamin-punktu-gromadzenia

Co ile dni opróżniane są pojemniki na psie odchody?
Pojemniki na psie odchody opróżniane są co najmniej raz w tygodniu. W przypadku awarii pojazdu opróżniającego te pojemniki, odbiór może nastąpić z opóźnieniem.

Jak często opróżniane są kubły?
Pojemniki na odpady zmieszane i biodegradowalne odbierane są raz w tygodniu, a odpady segregowane (tworzywa sztuczne, papier, szkło) raz na dwa tygodnie. W czerwcu, lipcu oraz sierpniu, tworzywa sztuczne odbierane są co tydzień. Szczegółowe informacje dotyczące częstotliwości odbioru wraz z konkretnymi datami jego wykonania, znajdują się w harmonogramie odbioru odpadów pod adresem: http://www.mpgk.jgora.pl/pl/lokalizacja-i-harmonogram
Na Zabobrzu pojemniki wywożone są, w zależności od ulic, od 1 do 3 razy w tygodniu - mowa o śmieciach nieposegregowanych.

Ile razy w roku myte są kubły na śmieci?
Pojemniki na odpady zmieszane i biodegradowalne myte są dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Natomiast pojemniki na tworzywa sztuczne, papier i szkło raz w roku – w okresie letnim. Szczegółowe terminy mycia pojemników znajdują się w harmonogramie: http://www.mpgk.jgora.pl/pl/lokalizacja-i-harmonogram

Dlaczego przy ul. Paderewskiego czy Szymanowskiego nie zawsze śmieci są odbierane terminowo?
Problem ulic Paderewskiego i Szymanowskiego polega na tym, iż niestety nie są one przystosowane do tak dużej ilości pojazdów, jakie posiadają mieszkańcy tychże ulic. Bardzo często okazuje się, że w dniu wywozu dojazd do boksów z pojemnikami na odpady zastawiony jest zaparkowanymi samochodami. W takim wypadku załogi wywozowe zmuszone są do kilkukrotnego “odwiedzania” tych ulic i realizacji odbioru wtedy, kiedy jest to możliwe.

Czy jeleniogórzanie dobrze segregują odpady? Z segregacją jakich odpadów jeleniogórzanom idzie najgorzej?
Z reguły tak, chociaż zdarzają się błędy. Najgorzej idzie jeleniogórzanom segregacja odpadów biodegradowalnych i tworzyw sztucznych. Należy pamiętać, że do BIO zaliczamy odpady pochodzenia roślinnego (trawę, liście, surowe warzywa, obierki, fusy z kawy, herbaty itp.). Odpady pochodzenia zwierzęcego (zepsute mięso, kości, zlewki itd.) wrzucamy do odpadów zmieszanych. W tworzywach sztucznych często jest styropian, izolacja po przewodach elektrycznych. Należy także pamiętać o opróżnianiu słoików zanim wrzucimy je do pojemników na szkło. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową: http://mpgk.jgora.pl/pl/co-wrzucac-a-czego-nie-wrzucac

Dlaczego cena śmieci jest w Jeleniej Górze wyższa niż na przykład w Legnicy - mieście podobnej wielkości?
Na cenę wywozu śmieci składa się wiele czynników: koszt składowania odpadów, koszt odbioru odpadów zmieszanych, koszt dokładnego sortowania, koszt odbioru odpadów wielkogabarytowych, koszt zarządzania systemem itd. Według Krajowej Izby Gospodarczej aż 40 proc. ceny stanowi odbiór i transport. Porównajmy pod tym kątem oba miasta:
Legnica liczy 102 tys. mieszkańców. Żyją oni na powierzchni 56,9 km.kw. W Jeleniej Górze 81 tys. osób żyje na powierzchni 110 km.kw (obszar większy od obszaru Paryża!). Z jednego zamieszkałego krańca miasta - ul. Narciarskiej - na drugi kraniec - na ul. Trzcińską - jest 27 km! Koszt odbioru śmieci musi być zatem w Jeleniej Górze dużo wyższy niż w zwartej, położonej niemal na planie koła, niewielkiej powierzchnią, Legnicy!
RIPOK w Legnicy mieści się praktycznie w granicach miasta. RIPOK, do którego wożone są śmieci z Jeleniej Góry znajduje się w Kostrzycy i oddalony jest od niektórych miejskich ulic nawet o 30 km! W czasie jednej zmiany śmieciarka w Legnicy wykonuje na wysypisko trzy a nawet cztery kursy, w Jeleniej Górze zaledwie dwa.
W Jeleniej Górze dni śnieżnych bywa zazwyczaj średnio 61 w roku, w Legnicy, która jest najcieplejszym miastem w Polsce, niemal o połowę mniej (37 dni). Warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu (Jagniątków leży w górach) mają duży wpływ na cenę odbioru śmieci, ponieważ znacząco podwyższają ilość zużywanej benzyny oraz zmniejszają efektywność pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group