Piątek, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 10302
Zalogowanych: 40
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wszystkich Świętych

Wtorek, 1 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 13:59
Autor: agata
Jelenia Góra: Wszystkich Świętych
Fot. goral
Nad bramą wejściową na Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, w Zakopanem znajduje się tablica, z widniejącym na niej napisem: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć,
tracą życie. Zakopane pamięta”.

Kiedy pojawia się śmierć, pojawia się także zaduma. Ostateczny kres zmierza, bowiem do stawiania ostatecznych pytań o cel i sens tego, co było i tego, co będzie. Ciągle w biegu, w ciągłej codziennej krzątaninie spychamy nieuchronny koniec w niepamięć, w podświadomość.

Udajemy, że nas to nie dotyczy. Wolność, demokracja, otwarcie na kulturę i styl życia Zachodu przynoszą nam model człowieka postępu, sukcesu, radosnego, optymistycznego. To wszystko jest zaprzeczeniem śmierci. Nie mamy czasu umierać. Snujemy wielkie
plany na przyszłość, w których nie ma miejsca na tajemnicę śmierci.

Każda nasza bytność przy grobie bliskiej osoby jest znakiem potwierdzającym potrzebę pamięci o tych, którzy odeszli z tego świata, lecz trwają nadal w naszych myślach i uczuciach.Modlitwa, chwila cichej refleksji, złożenie kwiatów, zapalenie
światełek, sprzątnięcie zwiędłych liści z mogiły, są gestami, które poświadczając pamięć o zmarłym, dowodzą trwania naszej miłości i poza grób sięgającej.

Przytoczone na początku słowa kryją w sobie głęboką prawdę. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w polskim życiu zbiorowym to wielkie i ważne narodowe święta rodzinne.
Wystarczy się wówczas znaleźć na cmentarzu, by pojąć, jak głęboki jest sens słów mówiących: „że ojczyzna to ziemia i groby”.

Cmentarz wywołuje w nas nostalgię, budzi najgłębsze refleksje o sensie istnienia, życia, śmierci i wieczności. Przechadzka po cmentarzu jest, zatem wczytywaniem się w problemy życia i śmierci. Ktoś powiedział kiedyś: „Istniejemy ku śmierci. Rodzimy się, by umrzeć...”

Przejdźmy się, zatem po Starym Cmentarzu w Jeleniej Górze. Poniżej przedstawiam fotograficzny zapisek z dnia 1 listopada 2005 roku – chyba jednego z najpiękniejszych takich dni w ostatnich latach.

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
618
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
29%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Ulewa w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Fajfy Cieplickie – potańczyli przed deszczem
 
Kultura
Wystartowało Lwóweckie Lato Agatowe
 
Kultura
Teatry uliczne – Busker Tour 2024
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group