Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 5287
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wspomogli leśną zwierzynę. Będzie łatwiej przetrwać zimę

Niedziela, 30 października 2011, 8:22
Aktualizacja: 12:09
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wspomogli leśną zwierzynę. Będzie łatwiej przetrwać zimę
Fot. Organizator
Kończący się październik to Międzynarodowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. W tym roku do ogłoszonej przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami akcji pn. „Pomóżmy zwierzętom przetrwać trudny okres jesienno–zimowy” włączyli się także uczniowie jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7.

Akcja miała na celu zbiórkę karmy, głównie kasztanów i żołędzi, które zimą są wykorzystywane do dokarmiania zwierząt w lesie. W tym roku jednak owoce dębów i kasztanowców nie obrodziły. Mimo tego akcja cieszyła się dużym powodzeniem - od września uczniom z „siódemki” udało się zebrać kilkadziesiąt kilogramów kasztanów i żołędzi. - Zbieraliśmy na własnych podwórkach albo przy drogach w mieście – opowiada trzecioklasista Patryk Buchajewski.

Najaktywniejsi uczestnicy akcji dostarczyli zebrany pokarm do siedziby leśnictwa Płoszczyna, w gminie Jeżów Sudecki. Po lesie oprowadzał ich leśniczy Paweł Sondaj. Opowiadał na temat lasu, zwierząt leśnych, roślin, ptaków i ochrony przyrody, a także wyjaśnił, dlaczego dzikie zwierzęta wymagają pomocy w okresie zimowym oraz jak tę pomoc skutecznie nieść.

- Ścieżka przyrodnicza wiodąca przez lasy porastające Górę Wapienną to trasa łatwa i przyjemna, a tzw. przystanki - instalowane tablice informacyjne z pewnością zainteresują swoją treścią młodych uczestników wyprawy – mówi Paweł Sondaj, przedstawiciel nadleśnictwa z Lwówka Śląskiego. Uczniowie mieli doskonałą możliwość wykorzystania zdobytej w szkole wiedzy poprzez odnajdywanie poszczególnych gatunków drzew (okazałe buki i świerki oraz rzadkie w lasach jodły) i roślin, co czynili bezbłędnie.

Podczas spotkania z leśnikiem dzieci, które poznawały przyrodę mając ją na wyciągnięcie ręki, dużo dowiedziały się nie tylko o zwierzynie zamieszkującej okoliczne leśne ostępy. W drzewostanie gospodarczym miały okazję zobaczyć ukryte piece wapienne pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku oraz wyrobiska wapieni i łupków.

Na pełnych wrażeń uczniów czekało ognisko i poczęstunek przygotowany przez leśnika. Najlepsi zbieracze kasztanów i żołędzi otrzymali książki edukacyjne o tematyce przyrodniczej. Przywieziona przez nich karma przeznaczona zostanie głównie na dokarmianie dzików, ale korzystać z niej będą również inne zwierzęta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group