Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11722
Zalogowanych: 85
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wspomogli leśną zwierzynę. Będzie łatwiej przetrwać zimę

Niedziela, 30 października 2011, 8:22
Aktualizacja: 12:09
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wspomogli leśną zwierzynę. Będzie łatwiej przetrwać zimę
Fot. Organizator
Kończący się październik to Międzynarodowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. W tym roku do ogłoszonej przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami akcji pn. „Pomóżmy zwierzętom przetrwać trudny okres jesienno–zimowy” włączyli się także uczniowie jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7.

Akcja miała na celu zbiórkę karmy, głównie kasztanów i żołędzi, które zimą są wykorzystywane do dokarmiania zwierząt w lesie. W tym roku jednak owoce dębów i kasztanowców nie obrodziły. Mimo tego akcja cieszyła się dużym powodzeniem - od września uczniom z „siódemki” udało się zebrać kilkadziesiąt kilogramów kasztanów i żołędzi. - Zbieraliśmy na własnych podwórkach albo przy drogach w mieście – opowiada trzecioklasista Patryk Buchajewski.

Najaktywniejsi uczestnicy akcji dostarczyli zebrany pokarm do siedziby leśnictwa Płoszczyna, w gminie Jeżów Sudecki. Po lesie oprowadzał ich leśniczy Paweł Sondaj. Opowiadał na temat lasu, zwierząt leśnych, roślin, ptaków i ochrony przyrody, a także wyjaśnił, dlaczego dzikie zwierzęta wymagają pomocy w okresie zimowym oraz jak tę pomoc skutecznie nieść.

- Ścieżka przyrodnicza wiodąca przez lasy porastające Górę Wapienną to trasa łatwa i przyjemna, a tzw. przystanki - instalowane tablice informacyjne z pewnością zainteresują swoją treścią młodych uczestników wyprawy – mówi Paweł Sondaj, przedstawiciel nadleśnictwa z Lwówka Śląskiego. Uczniowie mieli doskonałą możliwość wykorzystania zdobytej w szkole wiedzy poprzez odnajdywanie poszczególnych gatunków drzew (okazałe buki i świerki oraz rzadkie w lasach jodły) i roślin, co czynili bezbłędnie.

Podczas spotkania z leśnikiem dzieci, które poznawały przyrodę mając ją na wyciągnięcie ręki, dużo dowiedziały się nie tylko o zwierzynie zamieszkującej okoliczne leśne ostępy. W drzewostanie gospodarczym miały okazję zobaczyć ukryte piece wapienne pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku oraz wyrobiska wapieni i łupków.

Na pełnych wrażeń uczniów czekało ognisko i poczęstunek przygotowany przez leśnika. Najlepsi zbieracze kasztanów i żołędzi otrzymali książki edukacyjne o tematyce przyrodniczej. Przywieziona przez nich karma przeznaczona zostanie głównie na dokarmianie dzików, ale korzystać z niej będą również inne zwierzęta.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
980
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
28%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Bliżej ostatniego odcinka ekspresówki
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group