Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 4641
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wspomogli leśną zwierzynę. Będzie łatwiej przetrwać zimę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 30 października 2011, 8:22
Aktualizacja: 12:09
Autor: Angela
Fot. Organizator
Kończący się październik to Międzynarodowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. W tym roku do ogłoszonej przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami akcji pn. „Pomóżmy zwierzętom przetrwać trudny okres jesienno–zimowy” włączyli się także uczniowie jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7.

Akcja miała na celu zbiórkę karmy, głównie kasztanów i żołędzi, które zimą są wykorzystywane do dokarmiania zwierząt w lesie. W tym roku jednak owoce dębów i kasztanowców nie obrodziły. Mimo tego akcja cieszyła się dużym powodzeniem - od września uczniom z „siódemki” udało się zebrać kilkadziesiąt kilogramów kasztanów i żołędzi. - Zbieraliśmy na własnych podwórkach albo przy drogach w mieście – opowiada trzecioklasista Patryk Buchajewski.

Najaktywniejsi uczestnicy akcji dostarczyli zebrany pokarm do siedziby leśnictwa Płoszczyna, w gminie Jeżów Sudecki. Po lesie oprowadzał ich leśniczy Paweł Sondaj. Opowiadał na temat lasu, zwierząt leśnych, roślin, ptaków i ochrony przyrody, a także wyjaśnił, dlaczego dzikie zwierzęta wymagają pomocy w okresie zimowym oraz jak tę pomoc skutecznie nieść.

- Ścieżka przyrodnicza wiodąca przez lasy porastające Górę Wapienną to trasa łatwa i przyjemna, a tzw. przystanki - instalowane tablice informacyjne z pewnością zainteresują swoją treścią młodych uczestników wyprawy – mówi Paweł Sondaj, przedstawiciel nadleśnictwa z Lwówka Śląskiego. Uczniowie mieli doskonałą możliwość wykorzystania zdobytej w szkole wiedzy poprzez odnajdywanie poszczególnych gatunków drzew (okazałe buki i świerki oraz rzadkie w lasach jodły) i roślin, co czynili bezbłędnie.

Podczas spotkania z leśnikiem dzieci, które poznawały przyrodę mając ją na wyciągnięcie ręki, dużo dowiedziały się nie tylko o zwierzynie zamieszkującej okoliczne leśne ostępy. W drzewostanie gospodarczym miały okazję zobaczyć ukryte piece wapienne pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku oraz wyrobiska wapieni i łupków.

Na pełnych wrażeń uczniów czekało ognisko i poczęstunek przygotowany przez leśnika. Najlepsi zbieracze kasztanów i żołędzi otrzymali książki edukacyjne o tematyce przyrodniczej. Przywieziona przez nich karma przeznaczona zostanie głównie na dokarmianie dzików, ale korzystać z niej będą również inne zwierzęta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~gajowy 30-10-2011 9:56
To wspaniała inicjatywa , oby takich akcji z młodzieżą jak najwięcej , w tym roku owoce dębów i kasztanowców faktycznie nie obrodziły - skutek wiosenej fali mrozów - a to oznacza że zwierzynie będzie bardzo ciężko , zimowy czas będzie prawdziwym egzaminem dla nas wszystkich i obnaży to jak naprawde dbamy o naszych leśnych przyjaciół.
~kmam 30-10-2011 9:56
Fajna akcja. Chociaż trochę kasztanów i żołędzi zostało zebranych z ulic i placów miasta przez dzieciaki. Zaniesione do lasu stały się karmą dla leśnych zwierząt. Uważam, że gdyby za przysłowiowe grosze byłby w mieście prowadzony skup to znacznie więcej takiej karmy trafiłoby do lasu zamiast jako śmieci na śmietniska. To sprawa do przemyślenia na przyszły rok dla włodarzy naszego miasta.
~mm 30-10-2011 10:09
Akcja bardzo dobra, dzieci są chyba jeszcze za małe aby im powiedzieć prawdę że dokarmia się zwierzynę aby koła łowieckie miały do czego sobie postrzelać w lecie.
~mako 30-10-2011 10:48
brawo dzieciaki brawo nauczyciele i szkola- a do lesnikow i tzw mysliwych-dla mnie mordercow-moze sie w koncu ogarniecie prymitywy
~op 30-10-2011 11:16
Brawo Dzieciaki!!!!
~tatata 30-10-2011 11:25
Ta grupka dzieciaków z garścią pomocy z całą pewnością załatwiła sprawę przetrwania zwierzyny w naszych lasach. Uczyć takich zachowań trzeba ,ale los przetrwania zwierzyny w czasie zimy leży niestety i jak zwykle w rękach tych ,którzy się na tym znają ,tj. leśników i niestety ,w największym stopniu myśliwych ,wbrew temu co o tym sądzą zmanipulowani laicy w tym zakresie.Gdyby nie było myśliwych nasze lasy od dawna byłyby już pustynią.Co wy ludzie wiecie o ich wysiłkach, na rzecz ochrony fauny i flory ?
~rolagro 30-10-2011 14:18
Dziki dokarmiać a pózniej niszczą uprawy tak jak mi ziemniaki poryli dziady jedne
~do tatata 30-10-2011 15:27
święta racja wiem coś na ten temat , właśnie wróciliśmy z lasu , a tak na marginesie to zwierzyna jeszcze nie powinna być dokarmiana, kukurydza jeszcze nie skoszona , zielonego pod dostatkiem także zwierzyna ma co jeść
~do rolagro 30-10-2011 15:36
po to sie dokarmia żeby nie niszczyły upraw , jak można spytać to gdzie ci te ziemniaki zryły bo z łomnicy sie wyprowadziły z miesiąc temu ale wróciły bo dzisiaj widziałam ślady buchtowania
~goryl 30-10-2011 15:54
do ~rolagro = Na tym rzecz polega, żeby dziki miały pokarm. Czy należy pomagać dzikim zwierzętom znalezionym w lesie? Tak, gdy dziki są głodne, zdesperowane i jest im wszystko jedno, czy ktoś do nich podchodzi, czy nie. Rzucają się nawet na psy i ludzi.
Piipi Jelonkowa 30-10-2011 19:09
~BRAVO ! ..dla Fajnych Dzieci i Leśników ! .. bo dzięki ich pomocy, będą wszystkie zwierzęta leśne .. spac spokojnie !
~janecki 30-10-2011 21:20
mako,to ciebie trzeba karmić ołowiem,bez myśliwych i lesników nie ma zwierzyny,wiesz głupolu co to jest chodowla,uprawa itp??? odstrzał? redukcja?chyba nie kumasz a piszesz bzdury
rymcycymcy 30-10-2011 21:40
Zwierzyna leśna na pewno jest wdzięczna :) ...i z tej wdzięczności wystawi wiosną białą dupę do strzału :)
~paradise 30-10-2011 21:59
Jeszcze konieczne są karmniki na Placu Ratuszowym dla wróbli i gołębi, bo ich populacja gwałtownie maleje!
~Artemida 30-10-2011 22:52
Nie ma już dziewiczych lasów ! Las to takie samo miejsce hodowlane jak farma tylko bez ogrodzenia. Myśliwi i leśnicy doglądają stad i dbają o nie , a później jest odłów , selekcja i utrzymywanie równowagi w stadach. Durni obrońcy zwierząt niech lepiej zobaczą chlewnie ,obory i kurniki i warunki w jakich hoduje się nasz przyszły codzienny pokarm. A jak seryjnie trwa ubój ! Każdy lubi mięsko ,skórzane buty ,paski itp. Budowa człowieka jest taka ,że powinien ,a nawet musi jeść mięso.Kto myśli inaczej jest d...ntem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group