Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11920
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: Wspomnienie Miedzianki w legnickim muzeum

Wtorek, 11 października 2011, 10:17
Aktualizacja: 19:41
Autor: Petr
DOLNY ŚLĄSK: Wspomnienie Miedzianki w legnickim muzeum
Fot. www.wroclaw.hydral.com.pl
Do 14 stycznia przyszłego roku w Muzeum Miedzi w Legnicy można obejrzeć wystawę poświęconą Miedziance w Rudawach Janowickich, zrównanemu z ziemią miasteczku górniczemu z bogatą tradycją.

Okazją jest obchodzona w tym roku siedemsetna rocznica pierwszej wzmianki o Miedziance. W dokumencie z 1311 r., wystawionym przez książąt Bernarda i Henryka VI, jako świadka wymieniono Alberta Baiera de Cuprifodina in montibus. Określenie to odnieść należy do kopalni miedzi, bądź może osady górniczej, znajdującej się na terenie obecnej Miedzianki. Jest to tym samym najstarsza informacja o górnictwie tego kruszcu nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także na terenie Polski – informują organizatorzy.

Łacińska nazwa miejscowości Cuprifodina in Montibus posłużyła jako tytuł ekspozycji. Stała się także źródłosłowem dla niemieckiego Cupferberg, jak nazywała się Miedzianka do 1945 roku. Dziś to niewielka wioska w pobliżu Jeleniej Góry, ale od XIV w. była jednym z głównych dolnośląskich ośrodków górniczo-hutniczych.

W roku 1519 osada uzyskała od króla Ludwika Jagiellończyka przywileje miejskie oraz status wolnego miasta górniczego. W 1539 r. ówczesny właściciel Miedzianki - sekretarz króla Zygmunta Starego, Jost Ludwik Decjusz - wydał dla miasta ordynację górniczą. Na przełomie XVIII i XIX wieku wydobycie rudy miedzi znacznie spadło. Jeszcze w XIX w. próbowano zintensyfikować prace wydobywcze, jednak wysiłki te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

W 1927 r. zamknięto w Miedziance ostatnią działającą kopalnię - szyb eksploatacyjny „Adler”. Oprócz górnictwa mieszkańcy zajmowali się m.in. tkactwem. W mieście istniał znany browar Georga Franzky’ego, produkujący piwo Kupferberger Gold, który działał także po 1945 roku produkując znane w regionie piwo jasne pełne z Browaru w Miedziance. W latach 60. XX wieku pozbawiona praw miejskich miejscowość została wysiedlona i zrównana z ziemią. Pozostało po niej jedynie kilka budynków, zrujnowany cmentarz i kościół.

W otwarciu wystawy w legnickim Muzeum Miedzi uczestniczyła czterdziestoosobowa grupa mieszkańców gminy Janowice Wielkie. – Wystawę poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania informacji i eksponatów obrazujących historię Miedzianki. Obecni na uroczystości mieli okazję podziwiać jej efekty, obejrzeć zdjęcia, mapy, dokumenty, przeczytać bogate informacje na temat historii Miedzianki , przyjrzeć się bliżej butelkom i kapslom z dawnego browaru czy fragmentom nieistniejącego dziś pałacu – podano na oficjalnej stronie Janowic. Wernisaż uświetnił swym występem zespół „Różanka”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
896
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group