Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 6073
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: Wspomnienie Miedzianki w legnickim muzeum

Wtorek, 11 października 2011, 10:17
Aktualizacja: 19:41
Autor: Petr
DOLNY ŚLĄSK: Wspomnienie Miedzianki w legnickim muzeum
Fot. www.wroclaw.hydral.com.pl
Do 14 stycznia przyszłego roku w Muzeum Miedzi w Legnicy można obejrzeć wystawę poświęconą Miedziance w Rudawach Janowickich, zrównanemu z ziemią miasteczku górniczemu z bogatą tradycją.

Okazją jest obchodzona w tym roku siedemsetna rocznica pierwszej wzmianki o Miedziance. W dokumencie z 1311 r., wystawionym przez książąt Bernarda i Henryka VI, jako świadka wymieniono Alberta Baiera de Cuprifodina in montibus. Określenie to odnieść należy do kopalni miedzi, bądź może osady górniczej, znajdującej się na terenie obecnej Miedzianki. Jest to tym samym najstarsza informacja o górnictwie tego kruszcu nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także na terenie Polski – informują organizatorzy.

Łacińska nazwa miejscowości Cuprifodina in Montibus posłużyła jako tytuł ekspozycji. Stała się także źródłosłowem dla niemieckiego Cupferberg, jak nazywała się Miedzianka do 1945 roku. Dziś to niewielka wioska w pobliżu Jeleniej Góry, ale od XIV w. była jednym z głównych dolnośląskich ośrodków górniczo-hutniczych.

W roku 1519 osada uzyskała od króla Ludwika Jagiellończyka przywileje miejskie oraz status wolnego miasta górniczego. W 1539 r. ówczesny właściciel Miedzianki - sekretarz króla Zygmunta Starego, Jost Ludwik Decjusz - wydał dla miasta ordynację górniczą. Na przełomie XVIII i XIX wieku wydobycie rudy miedzi znacznie spadło. Jeszcze w XIX w. próbowano zintensyfikować prace wydobywcze, jednak wysiłki te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

W 1927 r. zamknięto w Miedziance ostatnią działającą kopalnię - szyb eksploatacyjny „Adler”. Oprócz górnictwa mieszkańcy zajmowali się m.in. tkactwem. W mieście istniał znany browar Georga Franzky’ego, produkujący piwo Kupferberger Gold, który działał także po 1945 roku produkując znane w regionie piwo jasne pełne z Browaru w Miedziance. W latach 60. XX wieku pozbawiona praw miejskich miejscowość została wysiedlona i zrównana z ziemią. Pozostało po niej jedynie kilka budynków, zrujnowany cmentarz i kościół.

W otwarciu wystawy w legnickim Muzeum Miedzi uczestniczyła czterdziestoosobowa grupa mieszkańców gminy Janowice Wielkie. – Wystawę poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania informacji i eksponatów obrazujących historię Miedzianki. Obecni na uroczystości mieli okazję podziwiać jej efekty, obejrzeć zdjęcia, mapy, dokumenty, przeczytać bogate informacje na temat historii Miedzianki , przyjrzeć się bliżej butelkom i kapslom z dawnego browaru czy fragmentom nieistniejącego dziś pałacu – podano na oficjalnej stronie Janowic. Wernisaż uświetnił swym występem zespół „Różanka”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
27
wymaga dużej restrukturyzacji
63%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
19%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group