Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 6789
Zalogowanych: 35
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Współpraca Jeleniej Góry z Libercem

Piątek, 11 lutego 2022, 17:14
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Współpraca Jeleniej Góry z Libercem
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (11.02) w sali rajców prezydenci Jeleniej Góry i Liberca podpisali umowę o współpracy. Co ciekawe, dla stolicy kraju libereckiego to pierwszy partner po polskiej stronie. Korzyści maja płynąć do obu stron zarówno dzięki wspólnym projektom transgranicznym, jak i promowaniu wydarzeń kulturalnych, sportowych, czy w zakresie turystyki.
Jelenia Góra jest stosunkowo blisko Liberca. Chcemy zapoznać się z prowadzeniem miasta Jeleniej Góry, a także pokazać jak prowadzony jest Liberec. Chcemy też współpracować w dziedzinie infrastruktury kulturalnej - powiedział Jaroslav Zámečník, który zna poprzedniego prezydenta Jeleniej Góry - Marcina Zawiłę oraz jego żonę Gabrielę i do tej pory współpracował w ramach Euroregionu Nysa, gdzie po stronie czeskiej jest wiceprezydentem. - Chcemy pozyskiwać razem fundusze europejskie. Ponadto Liberec i Jelenia Góra mają swoje festiwale i nasi mieszkańcy mogliby się wymieniać, aby lepiej poznawać kulturę partnerów - dodał J. Zámečník.
Wielokrotnie zabiegaliśmy o to, żeby Liberec został naszym partnerem, ale prezydent Jaroslav Zámečník wystąpił z taką propozycją i to dobry dzień dla obu miast. Bardzo ważny jest bezpośredni kontakt. Zaczynamy od tego, żeby wymieniać się kalendarzami imprez, by mieszkańcy wiedzieli co się dzieje w Libercu i Jeleniej Górze. Czesi mają festiwal filmów animowanych, my mamy Zoom Festiwal - może warto zrobić lustrzane projektu i postarać się o dofinansowanie. Czesi mają festiwal kataryniarzy, a my mamy senioralia - wymieniał Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, który podkreśla, że oba miasta są piękne i warto, aby mieszkańcy je poznali.

Liberec to drugie miasto w kraju libereckim, z którym Jelenia Góra nawiązuje partnerstwo - wcześniej w tym gronie znalazł się Jablonec nad Nysą. Prezydent chciałby, żeby Rada Miejska podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie. Wśród korzyści wymieniano również projekty na rewitalizację kina Warszawa w Libercu, czy dokończenie remontu Teatru Norwida w Jeleniej Górze i ostatniego budynku przy "zameczku" na Zabobrzu. Samorządowcy liczą również, że uda się uruchomić bezpośrednie połączenie kolejowe z Jeleniej Góry do Liberca, ale to już leży w gestii władz centralnych obu krajów, jednak będą o to zabiegać.

Twoja reakcja na artykuł?

12
60%
Cieszy
5
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
2
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
908
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
29%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
 
Kultura
Przyjechali do Jeleniej Góry z Grecji
 
Aktualności
Teatry Uliczne – videorelacja z soboty
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group