Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 6353
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wróżby w Katarzyny

Środa, 26 listopada 2008, 20:33
Aktualizacja: 21:07
Autor: Mar
Jelenia Góra: Wróżby w Katarzyny
Fot. organizatorzy
Za kilka dni Andrzejki, a w Bibliotece Pedagogicznej odbyły katarzynkowe wróżby z udziałem dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Jeleniej Górze. Dzień świętej Katarzyny był kiedyś dniem, w którym wróżyli sobie tylko panowie–kawalerowie. Panny swoją przyszłość próbowały wywróżyć 30 listopada, czyli w imieniny Andrzeja.

Z czasem zwyczaj Katarzynek zanikł, natomiast zachowała się tradycja wróżenia w dzień św. Andrzeja. Prowadzące zajęcia dostosowały rodzaj wróżb do wieku dzieci. Dzieci wróżyły za pomocą andrzejkowego koła fortuny oraz kostką do gry. Rozplątywały też na czas supełki, wróżyły z butami przechodzącymi za próg oraz lały wosk.

Aby wejść do sali wróżb dzieci musiały "przekupić" św. Andrzeja monetą groszową wrzucaną do srebrnej miski z czystą wodą wypowiadając jednocześnie odpowiednie zaklęcie - "Andrzeju Andrzeju daj mi znać, co się ze mną będzie dziać".
- Najbardziej podobało mi się lanie wosku przez mosiężny klucz i wypowiadanie zaklęcia – powiedział nam 5 letni Adaś.

Los sprawił przedszkolakom niezłego psikusa ponieważ w andrzejkowym kole fortuny dziewczynkom przypisywał męskie zawody, np. strażaka, a chłopcom typowo damskie: fryzjer i krawiec
Na koniec dzieci otrzymały gałązki wiśni, które wsadzone do wody mają zakwitnąć do świąt Bożego Narodzenia. Jeśli się tak stanie wszystkie katarzynkowe wróżby się spełnią.

Zabawy w bibliotece pedagogicznej były kolejnym spotkaniem z cyklu "Czytających Przedszkolaków", programu prowadzonego od października tego roku, w którym na tematycznych zajęciach pojawiają się dzieci z przedszkoli jeleniogórskich. Organizatorzy proszą o kontakt te przedszkola, które jeszcze w bibliotece nie gościły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
686
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Interwencja na Podwalu
 
112
Palił się komin
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group