Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8570
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wraca temat inkubatora przedsiębiorczości

Piątek, 31 sierpnia 2018, 8:08
Aktualizacja: Sobota, 1 września 2018, 7:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wraca temat inkubatora przedsiębiorczości
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas pierwszego po wakacjach posiedzenia Komisji Rozwoju Rady Miejskiej radni zajęli się kwestią utworzenia inkubatora przedsiębiorczości. Temat od dekady co chwilę odżywa, jednak nie ma jednomyślności w tej kwestii.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Dawid Jezierski chce, aby poprzez inkubator wspierać początkujących małych i średnich przedsiębiorców. Lokal pod działalność, prowadzenie księgowości i inne formy wsparcia miałyby pomóc szczególnie młodym ludziom, którzy chcieliby otworzyć firmę. Jak zaznaczyła naczelnik Wydziału Rozwoju Barbara Olszewska, w 2014 roku Agencja Rozwoju i Innowacji z Wrocławia wykonała analizę, z której wynikało, że przedsiębiorstwa były bardziej zainteresowane szkoleniami czy dofinansowaniami.

- Od 2010 roku podejmujemy ten temat. Obawiam się jednak, że inkubator to bardzo ładna nazwa, powołuje się instytucję - to są etaty, zarząd, rada nadzorcza, budynki, opłaty, ale później trudno wypełnić to treścią. Stąd chwalę sobie współpracę z Karkonoską Agencją Rozwoju Regionalnego, która jest instytucją pożyczającą pieniądze, szkolącą, promującą. Firma, z którą KARR współpracuje przygotowała wniosek o inkubator i złożyła go do Urzędu Marszałkowskiego - powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, który sceptycznie podchodzi do pomysłu powoływania inkubatora przez Miasto w sytuacji, gdy jest tak niskie bezrobocie.

Aktualnie poziom oficjalnego bezrobocia określany jest na 3 proc., a gdy pomysł powołania instytucji wsparcia przedsiębiorczości kiełkował - bezrobocie w Jeleniej Górze było na poziomie 11 proc.

- Wówczas był to moment, kiedy miało to sens. Podobnie jak park technologiczny, czyli gotowa hala dla wykonywania pracy, jednak przypominam, że w tym czasie powstała cała ulica Spółdzielcza, gdzie przedsiębiorcy podobne działania wykonali z własnym zaangażowaniem - dodał prezydent.

Podczas posiedzenia radni zgłaszali również poprzez Komisję Rozwoju wnioski do budżetu miasta na rok 2019.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
75%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group