Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 5752
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Wolontariusze z Karpacza wrócili z Kresów

Środa, 26 lipca 2017, 8:22
Aktualizacja: 19:04
Autor: Tomasz Kozłowski
Karpacz: Wolontariusze z Karpacza wrócili z Kresów
Fot. Użyczone/UM Karpacz
W dniach 8–18 lipca br. pięcioosobowa grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu brała udział w 8. edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W tym roku pracowali oni na polskich cmentarzach w Mołczanach i Janowie (Iwanowie) w woj. winnickim.

W trakcie prac odrestaurowano kilkanaście grobów i odkryto nowe - z czasów I wojny światowej. Obie nekropolie udało się też w znacznej części oczyścić z chwastów, usunąć niepotrzebne drzewa, odsłonić parkany i ruiny kapliczek.

Podczas wyjazdu, oprócz prac porządkowych, młodzi wolontariusze mieli również okazję do wzruszających spotkań z Polakami żyjącymi w tamtych okolicach. W czasie wizyt, młodzież przekazała osobom potrzebującym i ich rodzinom dary rzeczowe i żywność, które zbierali uczniowie ZSP oraz Urząd Miejski w Karpaczu. Łącznie udało się przekazać potrzebującym około 200 kg darów. Dzieci z Kresów otrzymały także kolorowe gadżety promocyjne Karpacza, które cieszyły się ogromnym powodzeniem.

W działaniach porządkowych na cmentarzach, polskich uczniów wspierała także młodzież z polskiego stowarzyszenia „Konfederacja Polaków Podola XXI wieku” z Winnicy. Dzięki współpracy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Urzędu Miejskiego w Karpaczu, czwórka młodych wolontariuszy i dwie opiekunki (wśród nich prezes stowarzyszenia p. Helena Gawryluk), przez ostatni tydzień wypoczywali w naszym mieście, by móc choć po trosze poznać ojczyznę swoich przodków .

W trakcie pobytu goście mogli poznać historię i atrakcje Karpacza, odbyli wycieczki z przewodnikiem po górach i zwiedzili kilka atrakcji naszego regionu (m. in. zamek Czocha, jeleniogórską Starówkę, Hutę Szkła Kryształowego „Julia”). Młodzież miała też okazję spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej w Hali Widowiskowo - Sportowej w Karpaczu.

Tygodniowy pobyt w naszym mieście był dla „konfederatów” bardzo intensywny i pełen niezapomnianych wrażeń. Goście z Kresów na każdym kroku spotykali się z życzliwym przyjęciem, za co prezes Helena Gawryluk osobiście podziękowała zastępcy burmistrza Karpacza Kamili Cyganek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
776
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group