Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 10078
Zalogowanych: 110
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wodór do baku

Czwartek, 5 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 5 lipca 2007, 15:20
Autor: AGA
Jelenia Góra: Wodór do baku
Fot. Agnieszka Gierus
Czy MZK zamiast oleju napędowego zastosuje gaz ziemny?

Nad zastosowaniem i przyszłością paliw alternatywnych dyskutowali w czwartek goście zgromadzeni w Hotelu Mercure. Powód? Seminarium pod patronatem Prezydenta Miasta Jelenia Góra zorganizowane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. Tematem było „Zastosowanie paliw alternatywnych w transporcie miejskim”.

Do hotelu zjechało około 30 uczestników z całej Polski – Wrocławia, Głogowa, Kalisza, Zielonej Góry, Opola, Wałbrzycha, Katowic, Kędzierzyna Koźle, Prudnika a także gość z Brukseli. Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele firm świadczących usługi autobusowych przewozów miejskich z regionu, producenci i dostawcy autobusów, dostawcy paliw alternatywnych (CNG i BIOPALIW), przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej.

Uczestnicy mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi paliw alternatywnych i rynku autobusów korzystających z nich.
Marike Reijalt z Brukseli przedstawiła założenia unijnego programu Hy-Approval, promującego rozwiązania wodorowe w pojazdach.

– Wodór jako paliwo jest bardzo elastyczny, pozwala na wiele zastosowań i co bardzo ważne, charakteryzuje się niską ilością emisji spalin – wyjaśniała Marike Reijalt. – Nasz projekt prezentuje m.in. budowę i rozpowszechnienie stacji napełniania wodorem. Obecnie w Europie mamy już 50 takich stacji – dodała.

O zaletach CNG (ang. Compressed Natural Gas) paliwa z gazu ziemnego w postaci sprężonej do ciśnienia 20-25 MPa przekonywał Ryszard Michałowski z Dolnośląskiej Spółki Gazowniczej. CNG służy do napędu pojazdów silnikowych zarówno z zapłonem iskrowym jak i z samoczynnym.

– W trakcie spalania gazu ziemnego nie tworzą się substancje stałe (sadza), dzięki czemu nie powstaje zjawisko dymienia, tak często spotykane w autobusach miejskich czy pojazdach ciężarowych – tłumaczył Ryszard Michałowski.

O zaletach ma również świadczyć fakt, że gaz ziemny jest znacznie bezpieczniejszy niż benzyna czy gaz płynny, lżejszy jest też od powietrza, więc w razie nieszczelności natychmiast się ulatnia, a temperatura zapłonu jest dwukrotnie wyższa niż paliw płynnych.

Na zakończenie seminarium uczestnicy wzięli udział w dyskusjach „Prognoza oddziaływania na środowisko dla programu rozwoju infrastruktury transportowej i komunikacji dla województwa dolnośląskiego” oraz „Program zrównoważonego rozwoju transportu i komunikacji dla regionu z uwzględnieniem AFV i budżetu na jego realizację”.

Jak się dowiedzieliśmy, Miejski Zakład Komunikacyjny w najbliższej przyszłości nie planuje zmiany paliwa, którym zasilane będą autobusy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
207
Tak
33%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
8%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Aleksandr Makagon, Kazachstan
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Teatr Due Mondi, Włochy
 
Jelenia Góra - KARR
Lato pełne wydarzeń z KARR S.A.
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Teatr Antagon, Niemcy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group