Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5853
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wodór do baku

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 5 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 5 lipca 2007, 15:20
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Czy MZK zamiast oleju napędowego zastosuje gaz ziemny?

Nad zastosowaniem i przyszłością paliw alternatywnych dyskutowali w czwartek goście zgromadzeni w Hotelu Mercure. Powód? Seminarium pod patronatem Prezydenta Miasta Jelenia Góra zorganizowane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. Tematem było „Zastosowanie paliw alternatywnych w transporcie miejskim”.

Do hotelu zjechało około 30 uczestników z całej Polski – Wrocławia, Głogowa, Kalisza, Zielonej Góry, Opola, Wałbrzycha, Katowic, Kędzierzyna Koźle, Prudnika a także gość z Brukseli. Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele firm świadczących usługi autobusowych przewozów miejskich z regionu, producenci i dostawcy autobusów, dostawcy paliw alternatywnych (CNG i BIOPALIW), przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej.

Uczestnicy mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi paliw alternatywnych i rynku autobusów korzystających z nich.
Marike Reijalt z Brukseli przedstawiła założenia unijnego programu Hy-Approval, promującego rozwiązania wodorowe w pojazdach.

– Wodór jako paliwo jest bardzo elastyczny, pozwala na wiele zastosowań i co bardzo ważne, charakteryzuje się niską ilością emisji spalin – wyjaśniała Marike Reijalt. – Nasz projekt prezentuje m.in. budowę i rozpowszechnienie stacji napełniania wodorem. Obecnie w Europie mamy już 50 takich stacji – dodała.

O zaletach CNG (ang. Compressed Natural Gas) paliwa z gazu ziemnego w postaci sprężonej do ciśnienia 20-25 MPa przekonywał Ryszard Michałowski z Dolnośląskiej Spółki Gazowniczej. CNG służy do napędu pojazdów silnikowych zarówno z zapłonem iskrowym jak i z samoczynnym.

– W trakcie spalania gazu ziemnego nie tworzą się substancje stałe (sadza), dzięki czemu nie powstaje zjawisko dymienia, tak często spotykane w autobusach miejskich czy pojazdach ciężarowych – tłumaczył Ryszard Michałowski.

O zaletach ma również świadczyć fakt, że gaz ziemny jest znacznie bezpieczniejszy niż benzyna czy gaz płynny, lżejszy jest też od powietrza, więc w razie nieszczelności natychmiast się ulatnia, a temperatura zapłonu jest dwukrotnie wyższa niż paliw płynnych.

Na zakończenie seminarium uczestnicy wzięli udział w dyskusjach „Prognoza oddziaływania na środowisko dla programu rozwoju infrastruktury transportowej i komunikacji dla województwa dolnośląskiego” oraz „Program zrównoważonego rozwoju transportu i komunikacji dla regionu z uwzględnieniem AFV i budżetu na jego realizację”.

Jak się dowiedzieliśmy, Miejski Zakład Komunikacyjny w najbliższej przyszłości nie planuje zmiany paliwa, którym zasilane będą autobusy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~John 5-07-2007 14:53
"Jak się dowiedzieliśmy, Miejski Zakład Komunikacyjny w najbliższej przyszłości nie planuje zmiany paliwa, którym zasilane będą autobusy" – no bo i po co, bilety drogie to sie ropa zwraca, a mieszkańców truć można – członkowie zarządu MZK pewnie w centrum nie mieszkają.
~To nie takie proste. 5-07-2007 15:31
Tylko 50 takich stacji jest w Europie.Szkoda że w artykule nie ma nic na temat kosztów wdrożenia takiej instalacji. Wiem że zastosowanie gazu w starych autobusach nie jest ekonomiczne, przekracza wartość samochodu. Poza tym, należy wybudować nowe hale naprawcze, bo napraw można dokonywać z podnośników a nie z kanałów.To na razie paliwo dla bardzo bogatych miast.PKS też nie jest tym zainteresowany.
~toja 5-07-2007 16:11
A co ma wodór do gazu ziemnego???
~zdziwiony 5-07-2007 17:30
"Wodór jako paliwo jest bardzo elastyczny, pozwala na wiele zastosowań i co bardzo ważne, charakteryzuje się niską ilością emisji spalin" Jeśli to jest czysty wodór to jakie spaliny?? W spalaniu wodoru powstaje przecież tylko woda!? Ktoś zna wyjaśnienie?
~do toja 5-07-2007 17:32
nie umiesz czytać? przecież wodór to jeden z rodzajów paliwa alternatywnego, a gaz ziemny to drugie... powodzenia w mieszaniu wodoru z gazem ziemnym:)
~kml 5-07-2007 17:56
Z Panem Woźniakiem predko w mzk sie nic nie zmieni. A fundusze unijne? Tej firmie przydalaby sie prywatyzacja i prawdziwy manager.
~Normalny 5-07-2007 18:04
MZK niema kasy na autobusy a co tu mowa o przeróbce na gaz no coście głowy postracali czy co.Pozatym po co jak i tak bilety mogą byc drozsze anie głowe zaakrzątac jakims gazem
~joten52 5-07-2007 20:07
CYTAT: <<< Wodór jako paliwo jest bardzo elastyczny, pozwala na wiele zastosowań i co bardzo ważne, charakteryzuje się niską ilością emisji spalin – wyjaśniała Marike Reijalt. – Nasz projekt prezentuje m.in. budowę i rozpowszechnienie stacji napełniania wodorem. Obecnie w Europie mamy już 50 takich stacji – dodała.Koniec cytatu. >>> I teraz komentarz. Cały świat kombinuje, jak ujarzmić wodór jako paliwo. Faktycznie, jest on bardzo proekologiczny, ale twierdzenie, że ma niską emisje spalim jest bzdurą. Wodór nie daje żadnych spalin,jest to po prostu woda. Natomiast techniczne wearunki używania wodoru, to potężny problem. W postaci ciekłej występuje poniżej –200 stopni Celsjusza, w postaci sprężonej jako gaz jest jego za mało, by ekonomicznie napędzać pojazdy. Jedyne wersje to wodorki, lub substancje ROZPUSZCZAJĄCE WODÓR (tak jak acetylen w butlach z acetonem). Gdyby rozwiązanie tego było takie proste jak sugeruje ten wpis, to CAŁY ŚWIAT JUŻ DAWNO BY SIE RZUCIŁ na paliwo BEZ SADZY, BEZPIECZNE, TANIE I ŁATWE. Stek bzdur i niekompetencji w tym pisaniu. P.S. Zdobycie wodoru jest możliwe tylko przez elektrolizę wody.(Inne sposobny sa wątpliwe i drogie). Jest to też kosztowny, ale bezpieczny proces przy użyciu prądu pochodzącego z klasycznych żródeł energii. A skąd tanio prąd? Utworzenie elektrowni pływowych na morzu może dać energię prawie za darmo. Tyle tylko, że jest to możliwe tam, gdzie pływy są duże (ponad 5 m). Po zbudowaniu takiej elektrowni jej eksploatacja jest prawie darmowa. Unosi się przy przypływie potężny odpowiednio skonstruowany zbiornik o pojemności milionów metrów sześciennych, a potem opadając przy odpływie oddaje swoją energię turbinom. Te produkują prawie darmowy ( nawet wliczając amortyzację) prąd, a ten elektrolizuje wodę dając tlen i wodór. I TO JEST PRZYSZŁOŚĆ JESLI CHODZI O WODÓR.BO GAZ ZIEMNY, TO 99,9% METANU. Łatwego w użytkowaniu, ale jest go za mało i wartość energetyczna jest mniejsza od wodoru. No i dodatkowo jest jako produkt uboczny tlen, którego minimalny koszt uzyskania pozwala na poprawę ekonomii pomysłu. A tlenu do – choćby – spawania potrzeba coraz więcej.
~exxon 5-07-2007 20:30
Panowie zauważcie jakie wstrętne są niektóre kamienice,to jest priorytetem a nie autobusy na wodór
~niemiec 5-07-2007 20:35
Jelenia jak po wojnie wygląda ,a tu niektórzy myślą o autobusach na wodór,śmiechu warte hehehe
~partyzant 5-07-2007 20:36
koszt instalacjito ok 100tys zl
~Zenek 5-07-2007 21:05
Ciekawi mnie koszt imprezy i kto za to zapłacił? A dodatkowo, po co ona była?
~xxx 5-07-2007 21:34
Jeżeli chodzi o MZK Jelenia Góra to popełnili oni już duży błąd. Chcąc przeżucić się na CNG trzeba wybudować odpowiednią stację przy której tankowano by autobusy. Dla jednego czy dwóch autobusów tego się robić nie opłaca, ale dla 8 już pewnie tak. W ostatnim czasie MZK kupiło 8 Jelczy. Mogli je odrazu wziąść na CNG. Zaoszczędzili by sporo pieniędzy przez te kilka miesięcy użytkowania autobusów. Moim zdaniem wszystkie kolejne autobusy powinny być właśnie na gaz. Budowa stacji CNG w MZK moglo by przynieść dodatkowe zyski bo pojazdów na te paliwo będzie coraz więcej a tankować gdzieś trzeba.
~kolo 5-07-2007 22:05
a potem napisząże to jeżdżące bomby wodorowe
~ela 6-07-2007 12:16
kierowcy na koncowych przstankach załatwiją swoje potrzeby pod domami wyrzucają śmieci,na takim przystanku jest więcej petów od papierosów niż trawy i nikt tego nie sprząta ,a tu mowa o autobusie na wodór?
~do ela 6-07-2007 13:52
A ela jeździ sobie od pętli do pętli i podgląda kierowców. Oj wstyd ela!
~kierowca bombowca 6-07-2007 16:24
Jak elka, to jakieś zboczenie czy huć, że musisz paść wzrok hojnie obdarzonymi kierowcami? Rajcuje cooooooo???????
~kontensator... 6-07-2007 18:09
Faktycznie, poziom wypowiedzi i ich forma to żenada na całego. Gratulacje...
~wodorek 6-07-2007 20:37
można wszystko z g..... wymiesza i się smrodkiem delektowac. Paliwa alternatywne to przyszłośc i niezależnośc od potentatów narzucajacych ceny ropy. Najlepiej nic nie robic, przestac myślec niech inni od nas mają w przyszłości lepiej. Jakies próby nalezy podejmowac i przynakmniej miec wiedzę co nas czeka. UE sponsoruje takie konferencje i przysyła swoich przedstawicieli. Chce się włączyc w finansowanie. Czy to za mało. To zaszczyt , że właśnie do Jeleniej Góry chce przybyc kilku profesorów i przeprowadzic takie spotkanie. A toalety to problem kultury – turysci widzą to jeszcze bardziej jaskrawo. Dobry menager szuka wiedzy wszędzie. Uczyc się należy nawet od diabła.
~do ela 6-07-2007 20:42
zamiast podgladać kierowców możesz po nich posprzatac .
~wodorek 6-07-2007 20:43
Z Waszego narzekalstwa nic nie wyniknie. Uczyc należy się nawet od diabła. To, że kilku profesorów i przedstawiciel Brukseli wskazuje jaka będzie przyszłośc to nic nie nie znaczy dla opluwaczy. A może to otworzy kasę z Unii na jakis nowy eksperyment właśnie w skali Jeleniej Góry. Uważam to za zaszczyt, że właśnie w naszym mieście miała miejsce taka konferencja finansowana przez Brukselkę. Jak nie masz nic pozytywnego do wniesienia to sobie ulżyj do muszli.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group