Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 6091
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wniosek o kasację w sprawie o zabójstwo

Czwartek, 9 sierpnia 2018, 7:40
Aktualizacja: Piątek, 10 sierpnia 2018, 7:12
Autor: WAC
Jelenia Góra: Wniosek o kasację w sprawie o zabójstwo
Fot. Użyczone
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego wniosek o kasację wyroku jaki zapadł przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu w sprawie dotyczącej zabójstwa, do którego doszł0 17 lipca 2016 roku w Lubaniu.

Tego dnia 62-letni Piotr P. ugodził śmiertelnie nożem swojego syna. Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała Prokuratura Rejonowa w Lubaniu domagając się wymierzenia oskarżonemu kary 15 lat pozbawienia wolności. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzył mu karę 8 lat pozbawienia wolności – najniższą przewidzianą przez kodeks karny za zbrodnię zabójstwa.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodziła się Prokuratura Rejonowa w Lubaniu, zaskarżając je apelacją i domagając się orzeczenia wobec oskarżonego surowszej, wnioskowanej wcześniej kary. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie uwzględnił apelacji prokuratora uznając orzeczenie sądu pierwszej instancji i orzeczoną w nim karę za zasadne.

Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze wniosek do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o skierowanie kasacji do Sądu Najwyższego. Jej argumenty podzielił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny i skierował do Sądu Najwyższego nadzwyczajny środek zaskarżenia domagając się uchylenia wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania w postepowaniu odwoławczym.

- W kasacji wskazano między innymi, że kara orzeczona przez Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze, a następnie podtrzymana przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jest rażąco niewspółmiernie łagodna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynu i winy oskarżonego - relacjonuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski. - Prawidłowo ustalając stan faktyczny, Sąd w sposób niedostateczny uwzględnił okoliczności obciążające oskarżonego, takie jak popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości, w brutalny sposób, z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia osoby najbliższej i z błahego powodu. Sąd podkreślił natomiast uprzednią niekaralność oskarżonego, jego podeszły wiek oraz fakt, że w przeszłości syn miał się dopuszczać wobec niego agresywnych zachowań, jako okoliczności łagodzące.

Według Prokuratury, to nie uzasadnia wymierzenia kary za zbrodnię zabójstwa w najniższym przewidzianym w ustawie karnej wymiarze. W ocenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego, adekwatną karą byłoby wymierzenie oskarżonemu kary 15 lat, o jaką wnosiła Prokuratura Rejonowa w Lubaniu.

Twoja reakcja na artykuł?

1
4%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
17%
Nudzi
2
8%
Smuci
11
46%
Złości
6
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group