Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 9818
Zalogowanych: 30
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Włosi pamiętają o karkonoskich ratownikach

Wtorek, 6 września 2022, 6:02
Autor: WAC
Jelenia Góra: Włosi pamiętają o karkonoskich ratownikach
Fot. WAC
Mimo upływu lat, pamięć o pomocy, jaką udzielili naszemu miastu po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1980 roku ratownicy górscy z Karkonoszy jest nadal żywa i wspominamy ich z dużą wdzięcznością – mówił burmistrz włoskiego miasta Lioni Yuri Gioino podczas konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj (5.września) w stacji centralnej Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Ratunkowego w Jeleniej Górze. Delegacja tej miejscowości właśnie rozpoczęła swój pobyt w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Przyjazd delegacji z Włoch do naszego regionu jest rewizytą po pobycie w Lioni grupy ratowników z Polski. W jej składzie znajdował się między innymi Marian Sajnog, który w 1980 roku wraz z trójką swoich kolegów był w misji Polskiego Czerwonego Krzyża, niosącej pomoc ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi.

Takiego potwornego scenariusza nikt by nie wymyślił – wspomina M. Sajnog. - Listopad, niedziela, godzina 19.34 następuje trzęsienie ziemi. W tym momencie w regionie ginie 3000 osób, w mieście Lioni 400 osób. Jadąc do Lioni myśmy nic nie wiedzieli na temat katastrof. Pobyt tam bardzo wiele nas nauczył, przede wszystkim, że katastrofa dzieli się na różne fazy i że w takich przypadkach jest konieczna współpraca międzynarodowa profesjonalnych ratowników, którzy oprócz udzielania pomocy podtrzymują też poszkodowanych na duchu.

Nawiązanie kontaktów pomiędzy GK GOPR, a samorządem Lioni ma nie tylko wymiar sentymentalny. Już dziś (6.września) Włosi podpiszą umowę partnerską z Karpaczem. Ratownicy górscy chcą też podjąć współpracę z gośćmi z Italii przy realizacji wspólnych projektów.

Mamy całą masę projektów, które chcemy wspólnie zrealizować na terenie Polski oraz w Lioni – mówi burmistrz Lioni Yuri Gioino. - Między innymi chcemy stworzyć dwa centra w Polsce oraz Włoszech, w których wolontariusze będą zdobywać wiedzę o tym jak się zachowywać podczas kataklizmów i jak pomagać ich ofiarom. Będziemy też uświadamiać zwłaszcza młodych ludzi, że nieszczęście, podobne do tego które wydarzyło się przed ponad 40 laty w Lioni może się zdarzyć w każdej chwili.

Twoja reakcja na artykuł?

13
76%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Te imiona noworodków królowały w marcu 2026 r. w Jeleniej Górze. Które byście wybrali?

Oddanych
głosów
828
Zofia
36%
Rozalia
14%
Julia
36%
Mia
14%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Jak samodzielnie nauczyć się angielskiego?
 
Rozmowy Jelonki
Harcerstwo bez telefonów. „Pokazujemy dzieciom, że prawdziwe życie jest poza ekranem”
 
Aktualności
Rozbili gang, straty mogły wynieść blisko 640 milionów
 
Aktualności
Rusza "Górna półka smaku"
 
Uzdrowisko Cieplice
Rehabilitacja głosu – kiedy leczenie brzmi jak muzyka
 
112
Zderzenie motocykla z BMW na ul. Wolności. Motocyklista trafił do szpitala
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group