Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1951
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Własnymi siłami

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 0:00
Autor: Sylwia Lercher
Fot. rylit
70-ciu mężczyzn przebywa obecnie w Schronisku dla Bezdomnych im. Św. Brata Alberta w Jeleniej Górze. Ci, którzy mają jakies dochody, płacą za pobyt 14 złotych za dobę.

Schronisko mieści się w budynku byłego przedszkola. Są tu kilkuosobowe pokoje, świetlica z telewizorem, internetem. Działa tu także Klub Abstynenta, organizowane są spotkania z psychologiem. Doba w schronisku kosztuje 14 zł. Płacą ci, którzy mają jakikolwiek dochód - pracują lub pobierają renty czy emerytury. Mężczyźni bez dochodu odpracowują noclegi, np. remontując pomieszczenia, sprzatając, gotując.
Obecnie w remoncie jest jadalnia. Będzie w kolorze żółtym, akurat taką farbę przyniósł ktoś w darze. Dary pozwalają podopiecznym schroniska przeżyć.
- Markety dostarczają nam żywność, której np. kończy się termin ważności - mówią mężczyźni. - Jest pełnowartościowa, ale została zdjęta z półek sklepowych i trafiła do nas.
Żywność przynoszą też indywidualni darczyńcy. Zbliża się okres jesienno-zimowy, potrzebne będą ubrania. Niektórzy z mieszkańców nie mają ciepłych kurtek, swetrów, butów. Schronisko dysponuje własnym transportem.

Teraz w schronisku jest 70 -ciu mężczyzn, ale w zimie liczba jest dwa razy większa. Ci, którzy mają stałe zajęcie, dnie spędzają w pracy, w ciepłych pomieszczeniach, ale...
- Pracodawcy traktują nas gorzej niż innych pracowników - skarżą się bezdomni. - Jakbyśmy byli skazańcami, jakbyśmy musieli pracować za karę...

Noce robią się coraz chłodniejsze, niebawem przyjdzie jesień. W schronisku będzie przybywać mężczyzn. Są jednak warunki, które trzeba spełnić, aby móc tam się znaleźć. Należy zarejestrować się w Urzędzie Pracy, a z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uzyskać specjalne skierowanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~tosia 21-08-2006 17:45
Super, że jest ośrodek dla bezdomnych mężczyzn, mają dach nad głową, nie chodzą głodni, itd. Ja się jednak pytam dlaczego w tak dużym mieście jak Jelonka nie ma ani jednego miejsca, gdzie mogłyby schronić się kobiety (same lub z dziećmi)? W czym jest problem?
~patol 21-08-2006 21:39
bo na ulicyj est im widocznie lepiej.... jestem za
~rokard 22-08-2006 7:44
tosia godna uwaga.I Dlaczego w tak małym mieście jest tylu bezdomnych?
~mieszkaniec jelonki 22-08-2006 21:43
Fakt-mają tam internet.Dowód-Patol

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group