Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 7468
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Władze powiatu wizytowały ośrodek socjoterapii

Sobota, 21 marca 2015, 8:51
Aktualizacja: 8:57
Autor: Mea/Ts
Powiat: Władze powiatu wizytowały ośrodek socjoterapii
Fot. ZPR–W w Szklarskiej Porębie
Przedstawiciele władz powiatu jeleniogórskiego odwiedzili Zespół Placówek Resocjalizacyjno–Wychowawczych w Szklarskiej Porębie, by ocenić potrzebę dalszego prowadzenia w nim Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Zamiar jego likwidacji uchwalili radni podczas ostatniej sesji Rady Powiatu.

W ramach działań Komisji Oświaty władze powiatu jeleniogórskiego zapoznały się z pozytywnymi zmianami, które zachodzą w Zespole od kilku miesięcy i przedstawionymi przez nowego dyrektora Katarzynę Zakrzewską, możliwościami rozwojowymi. Szczególną uwagę poświęcono planowanej reorganizacji, która ma polegać na likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii ze względu na bezpieczeństwo młodzieży.

- Młodzież zdemoralizowana, umieszczana na mocy postanowień sądowych, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym (MOW) ma bowiem negatywny wpływ na młodzież zagrożoną demoralizacją z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii (MOS). Natomiast rodzice nie chcą posyłać swoich dzieci do takich ośrodków. Jest to powodem wykorzystywania jedynie 1/ 3 możliwości lokalowych MOS-u, gdy w MOW stan liczebny wychowanków utrzymywany jest od 1 września 2014 r. na maksymalnym poziomie i mamy problem z uzyskaniem wolnych miejsc. W sensie praktycznym i prawnym takie rozwiązanie nigdy nie było bezpieczne – stwierdziła Katarzyna Zakrzewska.

- Po likwidacji zyskalibyśmy wolny budynek, w którym moglibyśmy otworzyć bursę szkolną. Chcemy utworzyć też więcej kierunków zawodowych i prowadzić zajęcia praktyczne np. przy remoncie naszego obiektu, czy rewitalizacji parku przy placówce – dodała.

Po spotkaniu Komisji Oświaty odbyła się „II Konferencja Koalicjantów na rzecz bezpieczeństwa w Zespole Placówek Resocjalizacyjno – Wychowawczych”, z udziałem gości z regionu jeleniogórskiego, m.in. wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Jeleniogórskiego Krzysztofa Wiśniewskiego, burmistrza Szklarskiej Poręby Mirosława Grafa, władz i funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, w tym Komisariatu w Szklarskiej Porębie, przedstawicieli Związków Zawodowych Nauczycielstwa Polskiego i innych gości, zaangażowanych w rozwój i wspieranie Zespołu.

Spotkanie poprowadziła dyrektor ZPRW Katarzyna Zakrzewska, która przestawiła wdrażane już i przygotowywane kierunki zmian, spójne z informacjami przekazanymi Komisji Oświaty. Nowa dyrektor zamierza przede wszystkim rozbudowywać MOW na pełne 120 miejsc jakimi dysponuje placówka w miejsce MOS-u, w którym przebywa tylko 21 wychowanków, przy zagwarantowaniu dotychczasowych miejsc pracy i stworzeniu nowych (m.in kadra pedagogiczna), co pozwoli prowadzić placówkę w sposób bardziej ekonomiczny i bezpieczny.

- Osiągnięcie tego celu pozwoli pogodzić potrzeby wielu podmiotów, zwłaszcza że motywem przewodnim zmian jest rozwój kształcenia zawodowego, jako formy resocjalizacji praktycznej i nauczania praktycznego, w tym: zapewnienie ciągłości kształcenia od klasy piątej szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, zasadniczą szkołę zawodową i technikum budowlane oraz uruchomienie nowych kierunków tj. zdun, murarz-tynkarz, ogrodnik-konserwator terenów zielonych, cukiernik obok już istniejących (kucharz i monter systemów suchej zabudowy) – wymieniła dyrektorka.

Całość projektu ma zostać wdrożona do 1 września 2017 r. Większość zadań zostanie zrealizowana już w nadchodzącym roku szkolnym.

- Młodzież zdemoralizowana, mobilna na runku pracy poprzez przygotowanie praktyczne ma większe szanse właściwego funkcjonowania w społeczeństwie po opuszczeniu placówki – dodaje Katarzyna Zakrzewska.
Wszyscy uczestnicy konferencji zgodzili się, że jest to bardzo pozytywny, wart wspierania kierunek zmian.

Dyrektor i zaproszeni goście podkreślili widoczny wkład wszystkich pracowników w rozwój zespołu oraz udaną współpracę instytucjonalną i środowiskową. Również powołany niedawno Samorząd Wychowanków popiera takie działania i aktywnie wspiera inicjatywy wewnętrzne.
Placówka uczestniczy obecnie w dwóch projektach. Planowana jest także budowa hali sportowej i boiska.

Przygotowywany jest już projekt rewitalizacji parku wokół placówki oraz zadania związane z budową ekologicznej szklarni dla zawodu ogrodnika. Młodzież w ramach zadań własnych, pod kierunkiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu, kończy przygotowanie pomieszczeń pod pracownie socjoterapii i warsztatów zajęciowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1391
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group