Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 10482
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: “Władysław Czyszczoń. Szklane dzieło” u Hauptmannów

Piątek, 11 listopada 2016, 7:35
Autor: Manu
Szklarska Poręba: “Władysław Czyszczoń. Szklane dzieło” u Hauptmannów
Fot. Organizator
W poniedziałek (14.11) o godz. 17.00 w Domu Gerharta i Carla Hauptmannów w Szklarskiej Porębie (przy ul. 11–go Listopada 23) rozpocznie się wernisaż wystawy zatytułowanej po prostu “Władysław Czyszczoń. Szklane dzieło” autorstwa wybitnego artysty plastyka tworzącego w szkle – Władysława Czyszczonia (1941–2015). Wystawa czynna będzie do 8 stycznia 2017.

Władysław Czyszczoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów szkła w naszym regionie. Urodził się 2 kwietnia 1941 roku w Łętowni k/Suchej Beskidzkiej. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, studiował na Wydziale Szkła i Ceramiki wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Dyplom uzyskał w 1967 roku. Rok później został członkiem Związku Artystów Plastyków z Wrocławia.

Był związany z Jelenią Górą od roku 1967, kiedy rozpoczął pracę jako nauczyciel rysunku szklarskiego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Potem, od roku 1980 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych pracował jako nauczyciel rysunku, malarstwa i projektowania artystyczno-użytkowego.

Jego działania artystyczne to głównie linoryt (grafika artystyczna) i unikatowe szkła użytkowe i artystyczne przy współpracy polskich hutników z huty szkła “Julia”. Brał udział w licznych plenerach dolnośląskich, konkursach, sympozjach oraz wystawach w kraju i za granicą. Współpracował także z hutą w Stroniu Śląskim, Radomsku i Tarnowie.

Dzieła Władysława Czyszczonia były prezentowane m.in. w zbiorach muzealnych we Wrocławiu, Jeleniej Górze (obecnie znajdują się w kolekcji im. Mieczysława Buczyńskiego w Muzeum Karkonoskim), Malborku, Poznaniu, Coburgu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wśród nagród i wyróżnień znajduje się m.in. I nagroda w konkursie “Najlepsza Grafika Miesiąca” we Wrocławiu (1969) oraz II nagroda prezydenta miasta Jeleniej Góry w “II Prezentacjach Jeleniogórskich” (1979).

W roku 2012 odznaczony został Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zmarł 15 listopada ub.r. w Jeleniej Górze. Miał 74 lata.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group