Czwartek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 2807
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wkrótce XI Festiwal Muzyki Teatralnej

Piątek, 25 września 2015, 8:03
Aktualizacja: 8:06
Autor: Manu
Jelenia Góra: Wkrótce XI Festiwal Muzyki Teatralnej
Fot. Archiwum Teatru Cinema
We wtorek (29.09) rozpoczyna się XI Festiwal Muzyki Teatralnej: “To circ /Cricot Tribute to Tadeusz Kantor”. Organizatorem imprezy jest Teatr Cinema z Michałowic, a partnerami: MDK “Muflon” w Sobieszowie i Muzeum Miejskie “Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie. Kuratorami wydarzeń są: Paweł Szroniak oraz Zbigniew i Katarzyna Szumscy. Bilety i karnety można nabyć w kasie MDK “Muflon” (karnet na wszystkie wydarzenia odbywające się w MDK “Muflon” kosztuje 50 zł).

- Przygotowany program stara się unikać mielizn laurkowości i imitatorstwa – informują organizatorzy. - Mając na celu wyczerpujące opracowanie tematu przewodniego, definicja muzyki teatralnej została zmodyfikowana: nie jest ona tym razem traktowana jak ilustracyjna ścieżka dźwiękowa, towarzysząca przedstawieniu, lecz raczej jako muzyka o szczególnym potencjale performatywnym, objawiającym się w określonej przestrzeni.

Tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Teatralnej patronuje postać Tadeusza Kantora - wielkiego artysty i reżysera, którego twórczość silnie wpłynęła na kształt polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku. Głównym celem jest zaprezentowanie autora Umarłej klasy jako artystę żywego i inspirującego (a nie eksponat muzealny czy postać z galerii zasłużonych), rozszerzając kontekst, w jakim można interpretować jego twórczość poprzez włączenie go w obręb tradycji światowej neoawangardy (rozumianej jako ogół zjawisk zapoczątkowanych w latach 50. i 60., mających na celu rozluźnienie ścisłych granic między sztuką a życiem). Kantor jest bowiem swoistą figurą pryzmatyczną, poprzez którą do Polski “przeświecały” najnowsze idee artystyczne. Koncentrując się na jego realizacjach w dziedzinie informelu, sztuki obiektu i happeningu, przeanalizowany zostanie szereg problemów zachowujących – jak się wydaje – szczególną aktualność. Należą do nich m.in. kwestia materialności przedmiotu, rola przypadku, funkcje przestrzeni i kształtowanie nawyków percepcyjnych odbiorcy. Koncepcje Tadeusza Kantora będą podczas festiwalu zestawiane i konfrontowane z propozycjami wybitnych twórców muzyki eksperymentalnej, takimi jak np. Eva-Maria Houben, Peter Ablinger, Tomasz Sikorski, Alvin Lucier czy Phill Niblock, co umożliwi publiczności zaznajomienie się z co najmniej kilkoma liniami rozwoju sztuki współczesnej (zwłaszcza sztuki dźwięku).

PROGRAM
We wtorek (29.09) o godz. 19.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach (przy ul. Szkolnej 2) Teatr Cinema z Michałowic przedstawi spektakl “Rewia Ognia 2”, inspirowany prozą poetycką Edmonda Jabèsa, w koncepcji, reżyserii, scenografii i z opracowaniem muzycznym Zbigniewa Szumskiego. Wstęp wolny.

W środę (30.09) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie (przy ul. Cieplickiej) – solo taneczne “Upadek Przyszłości”. Performerem spektaklu jest Irad Mazliah, tancerz i choreograf izraelskiego pochodzenia. Tancerz, do procesu kreacji zaprosił reżysera i choreografa Zbigniewa Szumskiego, razem tworząc spektakl solowy Irada Mazliaha. Bilety: 10 zł w kasie MDK Muflon.

W czwartek (01.10) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie (przy ul. Cieplickiej) – A3 Teatr / Teatr Cinema – “Heartbreak Hotel” (monodram Dariusza Skibińskiego). Bilety: 10 zł w kasie MDK Muflon.

W piątek (02.10) o godz. 20.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie (przy ul. Cieplickiej) – koncert Erika Dreschera. W programie: Dror Feiler, Questions and Stones 3 (2013), Alvin Lucier, Double Himalaya (2012), Peter Ablinger, SS. Giovanni e Paolo (2012), Chiyoko Szlavnics, Eva H (with CN) (2007) oraz Phill Niblock, DreGliss (2015, światowa premiera). Bilety: 10 zł w kasie MDK Muflon.

W sobotę (03.10) o godz. 16.00 - Przestrzeń publiczna w Jeleniej Górze, Peter Ablinger – Listening Piece In Four Parts (instalacja). o godz. 20.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie (przy ul. Cieplickiej) – koncert Johnny'ego Changa / Mik'a Majkowskiego – Illogical Harmonies. Bilety: 10 zł w kasie MDK Muflon.

W niedzielę (04.10) o godz. 17.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Cieplicach (pl. Piastowski 18), koncert Evy-Marii Houben, w programie: Eva-Maria Houben, Orgelbuch (Bicinium, Trio, Quatuor) (2012). Wstęp wolny.

W poniedziałek (05.10) o godz. 18.00 i 19.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie (przy ul. Cieplickiej) – spektakl “Autobus cz.1” w wykonaniu Teatru Zgoda. Bilety: 10 zł w kasie MDK Muflon.

We wtorek (06.10) o godz. 19.00 w Kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Piechowicach (przy ul. Żymierskiego 40) – koncert Serhiej Petryczenko / Maciej Kaziński / Daniło Percow. Program: Bohohlasnyk Poczajowski. Wstęp wolny.

O godz. 20.00 w Galerii na Czystej we Wrocławiu (przy ul. Czystej 4) – koncert Cristiána Alveara. Program: Radu Malfatti, shizuka ni furu ame (2015). Wstęp wolny.

W środę (07.10) o godz. 20.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie (przy ul. Cieplickiej) – koncert Kacpera Ziemianina / Pawła Krzaczkowskiego – “Neither”. Bilety: 10 zł w kasie MDK Muflon.

W czwartek (08.10) o godz. 20.00 w Teatrze Cinema w Michałowicach (przy ul. Kolonijnej 8) – spektakl “What She Does” - Cristina Maldonado / Tomáš Procházka. Wstęp wolny.

W piątek (09.10) o godz. 16.00 - Przestrzeń publiczna w Jeleniej Górze - Peter Ablinger – Listening Piece In Four Parts (instalacja).

O godz. 20.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie (przy ul. Cieplickiej) - Sebastian Buczek (performans inspirowany twórczością Tadeusza Kantora), Robert Curgenven - Speculative Pataphisics (performans audiowizualny). Bilety: 10 zł w kasie MDK Muflon.

W sobotę (10.10) o godz. 14.00 w Muzeum Miejskim “Domu Gerharta Hauptmanna” (przy ul. Michałowickiej 32) - Sympozjum: “Dźwięk, przestrzeń, obiekt – Tadeusz Kantor wobec tradycji sztuki neoawangardowej”. Uczestnicy: Michał Libera, Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska, Anna Walewska, Paweł Krzaczkowski, Dominik Kuryłek. Wstęp wolny.

O godz. 16.00 - Przestrzeń publiczna w Jeleniej Górze - Peter Ablinger – Listening Piece In Four Parts (instalacja).

O godz. 20.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie (przy ul. Cieplickiej) - Grupa ETC (performans inspirowany twórczością Tadeusza Kantora). Bilety: 10 zł w kasie MDK Muflon.

W niedzielę (11.10) o godz. 18.30 w Muzeum Miejskim “Domu Gerharta Hauptmanna” (przy ul. Michałowickiej 32) - Szabolcs Esztényi (koncert). Program: Tomasz Sikorski, Sonant (1967), Tomasz Sikorski, Widok z okna oglądany w roztargnieniu (1971), Tomasz Sikorski, Autograf (1980), Tomasz Sikorski, Hymnos (1979), Szabolcs Esztényi, Sfery – muzyka kreowana (2015). Wstęp wolny.

Projekt finansowany ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Związku Gmin Karkonoskich, Stowarzyszenia Teatralnego Teatr Cinema, sponsor: Jelenia Plast.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group