Poniedziałek, 20 marca
Imieniny: Aleksandry, Klaudii
Czytających: 9787
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wkrótce “Odprawa posłów greckich” w Norwidzie

Środa, 8 marca 2017, 8:07
Aktualizacja: 8:10
Autor: Manu
Jelenia Góra: Wkrótce “Odprawa posłów greckich” w Norwidzie
Fot. Archiwum Teatru Norwida
W jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida trwają próby do spektaklu “Odprawa posłów greckich” autorstwa Jana Kochanowskiego. Sztukę reżyseruje Szymon Kaczmarek. Premierę zaplanowano na 25 marca.

“Odprawa posłów greckich” to tragedia Jana Kochanowskiego wystawiona po raz pierwszy jeszcze w XVI wieku w Jazdowie pod Warszawą. Historia skupia się na greckim poselstwie przybyłym do Troi z żądaniem zwrotu porwanej przez Parysa żony Menelaosa - Heleny. Tłem dla utworu jest cała wojna trojańska.

W 1980 roku na deskach Teatru im. Norwida “Odprawę posłów greckich” zrealizował Wiesław Górski. Dziś z dziełem Kochanowskiego zmierzy się Szymon Kaczmarek, laureat wielu nagród, w tym I nagrody za spektakl “@linka” na Festiwalu Teatralnym BlogTXT w austriackim teatrze w Grazu (2008), Nagrody za “Poskromienie złośnicy” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku w 13. Konkursie na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Shakespeare'a w sezonie 2008/09 w Gdańsku oraz nagrody dziennikarzy w ramach plebiscytu “Dzika Róża” w Kielcach za “Jądro ciemności” Josepha Conrada (2012).

Scenografię opracowała Kaja Migdałek. Dramaturgia: Żelisław Żelisławski, praca nad słowem: Grażyna Matyszkiewicz. Opracowanie muzyczne: Żelisław Żelisławski.

Grają: Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Jacek Grondowy, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Robert Mania, Jacek Paruszyński i Bogusław Siwko oraz gościnnie - Julia Łukowiak i Radosław Dróżdż.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group