Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 5013
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wielka próba nerwów

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 14 listopada 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 14 listopada 2006, 23:00
Autor: Monika
Fot. Arkadiusz Piekarz
Od środy do piątku przyszłoroczni maturzyści przeżyją stres na próbę.

W szkołach średnich odbędzie się próbny egzamin dojrzałości, który potrwa do piątku. Mimo że próbna matura nie jest obowiązkowa, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w egzaminie wezmą udział wszyscy maturzyści.

Pisanie testów rozpoczyna się o godz. 8 rano. Wszyscy otrzymają arkusze egzaminacyjne i ewentualnie płyty, jeśli chodzi o egzamin z języka obcego.

W pierwszej kolejności odbędzie się egzamin z języka polskiego. Później osoby, które zadeklarowały chęć przystąpienia do matury próbnej, zmierzą się z językami obcymi.

– W naszej szkole młodzież będzie zdawać języki angielski, niemiecki, francuski – mówi zastępca dyrektora Anna Dyduch-Ostalecka z popularnego „Żeroma”.
Piątek będzie dniem poświęconym matematyce, biologii, geografii, fizyce, chemii, historii, wiedzy o społeczeństwie, historii sztuki, historii muzyki i wiedzy o tańcu.

Maturę próbną uczniowie będą pisać nie na auli, ale w klasach, w zależności jaki przedmiot i poziom wybrali.
– W sali lekcyjnej będzie 17 - 18 osób – mówi A. Dyduch-Ostalecka.

Nowością w tym roku jest również to, że zadania egzaminacyjne przygotowuje ministerstwo. Do tej pory pytania układała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Wszystkie przedmioty można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Do tej pory żeby przystąpić do poziomu rozszerzonego trzeba było najpierw zdać poziom podstawowy.

Celem próbnej matury jest wprowadzenie ucznia w atmosferę samego egzaminu oraz procedur z nim związanych. W maju uczeń może wybrać zupełnie inne przedmioty niż zdawał będzie teraz. Egzamin potrwa od 2 do 3 godzin.

Na salę nie wolno wnosić żadnych maskotek, oprócz przyborów do pisania. Jeśli uczeń zostanie przyłapany na ściąganiu, tak jak podczas prawdziwej matury automatycznie jego egzamin uważa się za niezdany.

Jednak, jak zapewniają nauczyciele, wyniki próbnej matury nie będą miały wpływu na oceny licealistów z danego przedmiotu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Patol 14-11-2006 16:44
To skandal ze nie można si esprawdzić z przedmiotu dodatkowego !! jeżeli myślisz ze giertych to "cieć malinowy" napisz to tutaj na znak prostetustu!!
~Agnieszka 14-11-2006 16:56
Czy p.Anna Dyduch nadal wyklada lacine ?
~Do Patol 14-11-2006 17:42
Jeśli się nic nie zmieniło od ubiegłego roku to nauczyciele sprawdzają matury za darmo i poświęcają swój czas na sprawdzanie tego próbnego badziewia za które i tak nie wystawiają niby ocen. Chyba lepiej żeby ten czas poświecili na cos bardziej pożytecznego np sprawdzanie sprawdzianów na które nie maja czasu bo są obładowani innymi sprawami. Wiec ta próbna matura tak naprawdę do niczego nie służy a jeśli niektórzy piszą po kilka dodatkowych przedmiotów to trochę już tego się tego robi więcej. A jak tak strasznie chcesz się sprawdzić z tych dodatkowych przedmiotów to ściągnij sobie ze stronki OKE stare arkusze albo te co teraz będą rozwiąż i daj komuś do sprawdzenia albo sam spr. Chyba to jest by się samemu sprawdzić i to Tobie powinno zależeć na tym a nie Giertychowi ani nikomu innemu. Ja jestem, a raczej byłem z ELITARNEGO liceum nr II i nam stawiali oceny za próbną maturę. Nauczyciele wyszli z założenia, że skoro natrudzili się przy sprawdzaniu to sobie nas ocenią.
~Do Do Patol 14-11-2006 18:37
Sami sobie wybrali taką pracę i juz niech nie udają takich biednych, bo na lekcjach tez jest straszny problem jak mają cos wytłumaczyc, a za to juz im płaca. Nauczyciele zawsze narzekają, ze nie maja czasu sprawdzac sprawdzianow. bo mają duzo klas, ale to, ze uczniowie mają po 8 sprawdzianow tygodniowo to juz ich nie interesuje?? bo mysla ze ich przedmiot jest jedyny w szkole... A poza tym nie pisz ze ta probna matura do niczego nie słuzy, bo piszesz bzdury :]
~Do Agnieszka 14-11-2006 18:42
Raczej nie. Jako wicedyrektor teraz częściej jest w bibliotece
~Do Do Do Patol 14-11-2006 18:54
No fakt można się sprawdzić ale matura maturze nie równa wiec tak naprawdę ta próba napisania nic mi nie dała bo podobnych arkuszy maturalnych na lekcjach i na fakultetach robiliśmy sporo wiec i tak każdy wiedział jak to jest i czego wymagają. Problemem w klasie maturalnej są przedmioty nie związane ze zdawanymi przedmiotami i zazdroszczę tym, którzy mieli czteroletnie liceum:(
~Xenna 14-11-2006 21:25
ELITARNE liceum jest tylko jedno w Jeleniej. Żerom.
~... 14-11-2006 21:42
Z tym, ze problemem w klasie maturalnej są przedmioty niezwiazane ze zdawanymi przedmiotami, zgadzam sie z Toba... niestety nic sie na to nie poradzi. Wogole jest mniej czasu, bo to co kiedys przerabiano w 4 lata, my musimy przerobic w 3...
~freju 14-11-2006 22:32
A ja się z Xenną nie zgodzę. Jestem tegorocznym maturzystą i uważam, że w Jeleniej Górze nie ma już czegoś takiego jak "liceum elitarne" Obie szkoły strasznie zaniżyły progi rekrutacyjne, w obu szkołach (jak w każdej innej) brakuje pieniędzy. Zdarzają się osoby wybitne Pokroju Mellema czy Dudka , ale to jest namiastka w porównaniu z tym co dzieje sie w innych polskich liceach. Uważam, że należy troszeczke zmienić system z tego skostniałego jeszcze troche post-komunistycznego na jakiś bardziej sprzyjający uczniowi... Co do próbnej matury: U mnie w szkole (II LO) padło dzisiaj na radzie zarządzenie, że nauczyciele mają obowiązek stawiać każdemu (niezależnie od wyniku) ocenę z danego przedmiotu z matury próbnej :D ..... też ciekawie :) Pozdrawiam
~kuba 14-11-2006 22:51
a dlaczego to jest zeszłoroczne zdjęcie z mojej matury:)??? oj serwis sie nie stara i korzysta z archiwum;)
~Adamus 14-11-2006 22:57
No widzisz freju w tamtym roku niee było obowiązku wystawiania ocen, a i tak ze wszystkich przedmiotów wystawili stopnie.Muszę Cie zmartwić Xenna ale to nasze elitarne liceum nr 2 miało 100 procent zdawalności.
~do Kuby 14-11-2006 23:23
Trudno nam było zrobić zdjęcie we wtorek z próbnej matury, która zaczyna się w środę.... Poza tym to zdjęcie nie jest zeszłoroczne, tylko tegoroczne, z maja. Pozdrawiamy! - Redakcja
~:] 15-11-2006 9:45
Ja tam życzę powodzenia na tym, chociaż próbnym egzaminie :) Norwid i Żerom to dwie różne szkoły. Każdy wybrał szkołe, która mu bardziej odpowiadała. Czy to pod względem profilu klasy, znajomych czy też innych dziwnych rzeczy:P Ale od zawsze wiadomo, że "najlepsi" mają rok w rok ten sam problem:)- Żerom czy Norwid:)? Sama to przerabiałam... :)
~tomcio_jg 15-11-2006 13:51
Dla mnie to bezsens wymyślać jakieś głupie wypróbowania na ludzkiej skórze wymyślając jakieś innowacje zaakceptowane w Warszawie Moim zdaniem matura powinna zostać taka jak była stara a nie za wymyślanie i zmienianie ktoś tam u GÓRY bierze ogromnną kase a nikt nie liczy się z ludzką krzywdą Pozdrawiam
~Xenna 15-11-2006 21:43
Muszę Cię zmartwić, Adamus, ale to nasze elitarne liceum nr 1 miało 100 procent zdawalności.
~*** 17-11-2006 15:42
Elitarny to w jeleniej jest PLASTYK ! jedyny i niepowtarzalny ! a reszta to lipa :P:P:P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group