Kolejny cykl zajęć prozdrowotnych dla seniorów przygotowało Towarzystwo Karkonoskie, przy wsparciu Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Pomysł „Akademii Świadomego Seniora” zrodził się podczas innych działań na rzecz środowiska seniorów. Jak nietrudno się domyślić, czas wolny seniorzy spędzają najczęściej w towarzystwie równolatków, bardzo istotnym więc jest, by w krytycznej sytuacji byli w stanie skutecznie pomóc i rzeczowo określić stan poszkodowanego zgłaszając zdarzenie służbom ratunkowym.
Głównie skupiamy się na elementach często pomijanych podczas takich zajęć – mówi pomysłodawca zajęć Mariusz Synówka. - Większość szkoleń koncentruje się na działaniu w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i użyciu defibrylatora. My postanowiliśmy zapoznać seniorów jak rozpoznawać udary, reakcje alergiczne, zawał serca, zasłabnięcia i omdlenia. Jak reagować przy cukrzycy i epilepsji. Oczywiście nie pomijamy masażu serca i zastosowania pozycji bezpiecznej.
Pojedyncze zajęcia trwają około 3 godzin i przewidziane są dla grupy 20-25 osobowej w wieku 60+. Do tej pory odbyły się w Mysłakowicach, Wojanowie, Świeradowie i Kowarach. W najbliższym czasie wolontariusze odwiedzą seniorów z Jeleniej Góry, Miłkowa, Podgórzyna, Popielówka i Mirska. Materiał szkoleniowy dla seniorów opracował Artur Mądracki z firmy T.R.S. Oprócz elementów medycznych instruktorzy przypominają o celowości stosowania czujników czadu i zasadach pozbywania się przeterminowanych leków i innych odpadów medycznych. Te informacje przygotował Związek Gmin Karkonoskich.
Projekt finansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego.