Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9641
Zalogowanych: 120
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wieczór z twórczością Maxa Marschalka

Niedziela, 11 października 2020, 7:02
Autor: WAC
Jelenia Góra: Wieczór z twórczością Maxa Marschalka
Fot. WAC
Na wieczór z teatrem muzycznym Maxa Marschalka (1863-1940), wybitnego muzyka i kompozytora, starszego brata żony Gerharta Hauptmanna, Margarety Hauptmann, zaprosiło wczoraj (10.10) Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”.

W programie spotkania ze sztuką, kończącego II Przegląd Monodramów i Małych Form Teatralnych monoKARK'2020 znalazły się: jednoaktowa opera „Elf” oraz melodram „Dla Hanusi” G. Hauptmanna (w tłumaczeniu Marii Konopnickiej). W obu przedstawieniach wystąpili: Małgorzata Przybysz (mezzosopran), Mikołaj Bońkowski (bass), Christian Bild (tenor), Eleni Ioannidou (sopran oraz reżyseria), Mateusz Sławikowski (fortepian). Kostiumy przygotowała Anna Utko.

Tytułowy Elf z opery Maxa Marschalka to bajeczna postać podobna do goblinów z ludowych opowieści ze skandynawskiego obszaru kulturowego. W sagach pojawia się jako łagodna (lub złośliwa), kobieca (lub męska) mityczna istota, która w zależności od okoliczności geograficznych i historycznych była czasami opisywana jako duch naturalny, czasami jako duch domowy, a czasami jako demon. Niektórzy porównują elfy do polnych duchów, które kontrolują wiatry. Często pojawiały się w określone dni, takie jak dzień św. Jana czy Piotra i Pawła (niedziela Świętej Trójcy).

„Hanusia” to jeden z najważniejszych dramatów Gerharta Hauptmanna, którego premiera odbyła się w 1893 roku. Został przetłumaczony na język polski przez Marię Konopnicką i wystawiony w Polsce w 1899 roku. Hannele to mała dziewczynka, która w wyniku znęcania się przez ojca alkoholika rzuca się w mroźną zimę do stawu. Zostaje uratowana przez rolników ze wsi i jej nauczyciela, ale zachoruje i ostatecznie umiera. Spektakl jest pożegnaniem dziewczyny z ziemią.

Max Marschalk (ur. 7 kwietnia 1863 w Berlinie, zm. 24 sierpnia 1940 w Pobierowie) był kompozytorem, krytykiem muzycznym i wydawcą. Uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, a od 1885 pracował jako krytyk muzyczny. Był także nauczycielem śpiewu, a do 1934 r. dyrektorem wydawnictwa muzycznego Dreililien, w którym opublikował nie tylko kilka własnych utworów i piosenek, m.in. muzykę do sztuk Gerharta Hauptmanna, ale także muzykę wielu kompozytorów przełomu wieków, m.in. Gustava Mahlera. Kompozytorzy ze Śląska, m.in. Anna Teichmüller z kręgu artystów z Karkonoszy, publikowali również swoje utwory w „Dreililien Verlag”. Oprócz muzyki do „Hannele”, „Sunken Bell” lub „Pipa dances!” i „Schluck und Jauch” Gerharta Hauptmanna napisał opery („Das Wichtelchen”), romantyczną piosenkę „Aukassin und Nikolete”, liczne pieśni i muzykę symfoniczną („Eine Nachtmusik: für large orchestra” op. 32). Wśród jego uczniów była mezzosopranistka Margarete Klose.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
429
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group