Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4271
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wiecznie młodzi i aktywni

Niedziela, 4 grudnia 2022, 5:59
Autor: TS
Jelenia Góra: Wiecznie młodzi i aktywni
Fot. TS
Współpraca międzynarodowa, szczególnie z Saksonią dotyczy nie tylko przedsiębiorców, młodzieży ale – jak mówi Prezes KARR Hubert Papaj - również seniorów. Jednym z większych projektów dedykowanych do tej grupy, jest projekt „Aktywni Seniorzy”, który zakładał m.in. utworzenie Polsko-Saksońskiej Akademii Aktywności seniorów działającej przy KARR S.A. i w Ostritz przy St. Marienthal.

W dniach 23-24.11.2022 w Międzynarodowym Centrum Spotkań St. Marienthal odbyła się konferencja podsumowująca ten projekt

Gości powitał Prezes Zarządu IBZ dr Michael Schlitt, który podziękował seniorom za kreatywne uczestnictwo w projekcie i instytucjom z obu stron granicy wspierającym projekt. Konferencję poprowadziły narodowe koordynatorki projektu: Katarzyna Matusik i Stefanie Patron.

Omówiły działania projektu ilustrując swoje wystąpienia bogatą prezentacją fotograficzną z przebiegu projektu. Podkreśliły również rezultaty projektu osiągnięte przez seniorów-ambasadorów: ☝️podniesienie kompetencji interkulturowych, cyfrowych i językowych.

Następnie wyemitowano sześć filmów wykonanych przez seniorów ambasadorów, dokumentujących przebieg wizyt studyjnych. Podczas projekcji filmów seniorzy relacjonowali przebieg wizyt, prezentowali poznany potencjał turystyczny i bogactwo kulturowe wspólnego pogranicza, a także przywoływali wspomnienia ze wspólnie spędzonego czasu.

Senior ambasador Fred Hoffman przedstawił opracowany w dwóch językach przewodnik turystyczny „Wędrówki po najciekawszych miejscach polsko-saksońskiego pogranicza”.

Seniorzy z sali zgłaszali informacje na temat dystrybucji przewodnika w ich miejscach zamieszkania i w środowiskach, z którymi współpracują.

Podczas animacji językowej uczestnicy zaprezentowali swoje kompetencje językowe do opowiadania „Zielony Kapturek", które napisali wspólnie podczas ostatniego seminarium. Ponadto animator przeprowadził kilka zabawnych ćwiczeń, na sprawdzenie znajomości słownictwa języka sąsiada i poprawną wymowę.

Celem ćwiczeń było bezstresowe pokonanie „bariery mówienia”.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji terapeutka aktywizacji osób starszych, poprowadziła ćwiczenia Jogi Śmiechu. Sesja jogi wywoływała różne rodzaje intensywnego śmiechu m.in.: ha!, hi!, hu!, ho!, które masowały różne części ciała oraz powodowały obniżenie hormonu stresu. Ponadto zbiorowy śmiech sprzyjał utrzymaniu kontaktu wzrokowego uczestników i powodował efekt zarażenia emocjonalnego, przez co zapanował klimat zabawy.😁👏

W drugim dniu konferencji seniorzy ambasadorzy Tadeusz Boroń i Dietrich Kowalski zaprezentowali swoje transgraniczne działania zmierzające do utworzenia szlaku turystycznego imieniem im. Ericha Fuchsa, który przebiega w Rudawach Janowickich od Skalnika do Szwajcarki. Działania były prowadzone po obu stronach granicy i doprowadziły do nawiązania współpracy z potomkami artysty i z instytucjami wspierającymi utworzenie szlaku. Wykreowany przez seniorów ambasadorów Szlak im. Ericha Fuchsa jest wartością dodaną do projektu Aktywni Seniorzy, wzbogacającą ofertę turystyczną regionu i popularyzującą twórczość artysty.

Kolejnym punktem konferencji był ciekawy wykład „Wellness i Spa”, na którym uczestnicy poznali interpretację słowa Wellness-dobre samopoczucie i fitness-zdrowy styl życia. Ponadto poznali zasady ogrzewania i wychładzania organizmu, które należy przestrzegać podczas korzystania z sauny fińskiej, rzymskiej i tureckiej.

Ważnym wystąpieniem była ocena projektu Aktywni Seniorzy przez uczestniczącego w konferencji Dyrektora Centrum Komunikacji i Kompetencji KoKoPol, Gunnara Hillera. W jego ocenie, projekt Aktywni Seniorzy jest modelowym projektem dla całego pogranicza polsko – niemieckiego ze względu na działania, sposób realizacji i osiągnięte rezultaty.

Według G. Hillera seniorzy ambasadorzy nauczyli się poruszać pomiędzy obydwoma obszarami językowymi, a swoimi umiejętnościami i zdolnościami rozwijają powiązania pomiędzy Polską i Niemcami.

Na zakończenie konferencji odbył się koncert fortepianowy standardów muzyki rozrywkowej, który zachwycił uczestników i gości. Po koncercie wręczono certyfikaty Seniorom Ambasadorom, a seniorzy składali wzruszające podziękowania lubianym i szanowanym, narodowym koordynatorkom, za przyjazne seniorom prowadzenie projektu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
765
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group