Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 9703
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Więcej na zabytki

Poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 7:20
Aktualizacja: Środa, 24 kwietnia 2019, 6:12
Autor: WAC
Region: Więcej na zabytki
Fot. KED
Blisko dwa miliony złotych powędruje w tym roku na remonty zabytków w regionie z kasy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Niestety, potrzeby są wielokrotnie większe.

Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu w 2019 r. wpłynęło 205 wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy obiektach, wpisanych do rejestru zabytków na łączną kwotę niemal 30 mln zł. Zebrane wnioski zostały zweryfikowane pod względem formalno-prawnym: czy obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, czy osoba ubiegająca się o dofinansowanie obiektu zabytkowego jest właścicielem tego zabytku, czy została dołączona pełna dokumentacja zgodnie z obowiązującymi formularzami i czy wnioskowana kwota jest zasadna.

Po przeanalizowaniu złożonych dokumentów, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu przeprowadził inspekcję obiektów zabytkowych pod kątem zasadności udzielania dotacji. Przyjętymi kryteriami do umieszczenia wniosku w planie finansowym były: wartość zabytku (historyczna, artystyczna, naukowa, zabytkowa, obiekt na liście UNESCO, Pomnik Historii w ich obrębie), stan zachowania zabytku (zagrożenia, katastrofy budowlane), celowość realizacji zadania (kontynuacja prac, finansowy stopień zaangażowania, starania przyznania dotacji u innych podmiotów).

Zgodnie z przyjętymi kryteriami do dofinansowania zostały zakwalifikowane 44 wnioski na remonty zabytków z regionu. Wśród nich znalazły się prace w dwóch obiektach z powiatu jeleniogórskiego. Kwota 50 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na konserwację empor kościoła pomocniczego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniej Górze – Sobieszowie, a 30 tysięcy WUOZ przekaże na konserwację portalu na wejściem głównym do ruin zamku w Starej Kamienicy.

Twoja reakcja na artykuł?

16
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
4
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1029
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
112
Nawet 10 lat więzienia za podpalenie łąki lub lasu!
 
112
Strażacy dbają o bezpieczeństwo kierowców
 
112
Zadymienie i ewakuacja
 
Aktualności
NASA docenia naszych fotografów!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group