Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 7759
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ważna lekcja historii przy grobie bohatera

Piątek, 13 listopada 2015, 7:44
Aktualizacja: Sobota, 14 listopada 2015, 8:26
Autor: AP
Jelenia Góra: Ważna lekcja historii przy grobie bohatera
Fot. AP
Uroczystość patriotyczną, upamiętniającą 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 15 i Gimnazjum Nr 5 w Jeleniej Górze przy grobie bohatera wojennego Eugeniusza Józefa Głowacza.

Eugeniusz Józef Głowacz ps. Ostaszewski Zenobi, ur.6.02.1890 w miejscowości Stenrażyce na Wołyniu, zm.7.07.1950 r. w Sobieszowie. Żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów, Żołnierz Armii Krajowej, podpułkownik Wojska Polskiego, uczestnik Powstania Warszawskiego. Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

- Nie przypadkiem jesteśmy dziś przy grobie naszego bohatera. Jego życiorys wpisuje się idealnie w obchodzoną uroczystość. I Kompania Kadrowa liczyła 168 żołnierzy a jednym z tych 168 żołnierzy był Eugeniusz Józef Głowacz. 7 Pułk Ułanów Lubelskich za wojnę 1918 -1920 został odznaczony srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Pułk był ulubioną jednostką Komendanta Józefa Piłsudskiego – mówił Leszek Babul nauczyciel historii. - Dlatego nie ma lepszego miejsca uczczenia naszego narodowego święta jak pochylenie się nad grobem tego prawego i bohaterskiego człowieka, zapalenie symbolicznego znicza i oddanie mu należytej czci – podkreślał Leszek Babul.

Trzeba pamiętać, że wolność i powodzenie naszej ojczyzny nie dana jest nam na wieczność. Zagrożenia płynące z wydarzeń dnia doczesnego powinny zmuszać nas do głębokich przemyśleń i historycznej refleksji. Dlatego na zakończenie tej uroczystości, w której z dumą godną Polaków wspominano kolejną rocznicę odrodzenia państwa polskiego po 123 latach niebytu na mapach Europy, uczestnicy wysłuchali wiersza zmarłej w tym roku cieplickiej poetki Barbary Anny Pawłowicz.

"PRZESTROGA"
Wzywam Cię do apelu
Ojczyzno
Znaczona krwią
Za swoje zaistnienie
Przywołaj pamięć historii
Posłuchaj pieśni wyrosłej
na gruzach niewoli
Polaku
Uwolniony z niebytu
Rozsmakuj się chlebem wolności
Kręgosłup niewolnika
Wyprostuj przed Biało-Czerwoną
Na cmentarzach świata
Znicz pamięci zapal
W listopadowy wieczór
Łańcuch niewoli rozerwany
Ale kłódka leży obok.

Taka niecodzienna lekcja historii, bardzo podobała się uczniom i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group