Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 20 lipca
Imieniny: Czesława, Małgorzaty
Czytających: 5024
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ważą się losy Młodzieżowego Domu Kultury

Piątek, 19 lutego 2016, 8:33
Aktualizacja: Sobota, 20 lutego 2016, 8:39
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Ważą się losy Młodzieżowego Domu Kultury
Fot. Archiwum Jelonki.com
Na wtorkowej sesji (23.02) radni zajmą się uchwałą dotyczącą połączenia Młodzieżowego Domu Kultury z Miejskim Ośrodkiem Sportu w Jeleniej Górze. – To początek końca naszego domu kultury, próba zamknięcia tej placówki w „białych rękawiczkach” – mówią pracownicy. – Proponowałbym podjeść do tematu bez histerii, bo będzie to tylko formalne „przyklepanie” tego, co dzieje się od 1,5 roku, od kiedy te dwie placówki mają wspólnego dyrektora – odpowiada prezydent Marcin Zawiła.

W poniedziałek (15.02) i wtorek (16.02) zarówno pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury, jak i Miejskiego Ośrodka Sportu wypowiadali się w ankietach na temat pomysłu połączenia tych placówek. Zarówno jedni, jak i drudzy, byli temu przeciwni.

- Jest to kolejna próba zamknięcia Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze, ale tym razem w „białych rękawiczkach”, bo poprzednia próba się nie udała – mówią pracownicy MDK, którzy chcą pozostać anonimowi w obawie o zwolnienie z pracy. – Jest pomysł, by zajęcia były prowadzone w szkołach, a budynek ponoć ma zostać sprzedany. W efekcie to próba pokazania, że nie ma zainteresowania ofertą MDK, z której korzysta pół tysiąca dzieci. Jak wiemy, wszystko można udowodnić w taki sposób. Za czasów, kiedy Zofia Czernow była wiceprezydentem była mowa o termomodernizacji tego obiektu, a teraz okazuje się, że nie ma na to pieniędzy i że to się nie opłaca – dodają pracownicy.

Obecnie w Młodzieżowym Domu Kultury pracuje około 20 osób, w tym dziewięciu nauczycieli i dziewięciu pracowników administracyjnych. Prezydent Marcin Zawiła zapewnia, że nie muszą się oni obawiać o swoje miejsca pracy. – Ta placówka jest w mieście potrzebna, odgrywa bardzo ważna rolę organizacji czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. A w związku z tym, że zmieniły się przepisy i obecnie nauczyciele nie muszą już pracować po dwie godziny na rzecz szkół, dla MDK pojawią się dodatkowe zadania – mówi Marcin Zawiła. – Wydaliśmy duże pieniądze na remonty szkół, które przez obecny niż demograficzny są po części puste, a panują tam lepsze warunki, niż w obecnym obiekcie MDK. Dlatego chcemy by MDK prowadził swoje zajęcia w szkołach. Będzie bliżej dzieci. Nie mamy natomiast pieniędzy na remont budynku MDK przy ul. Marii Skłodowskiej- Curie i nie widzimy też takiej konieczności. I jeśli te pieniądze się nie znajdą, nie wykluczone, że podejmiemy decyzję o sprzedaży tego obiektu – dodaje prezydent Jeleniej Góry.

Dyrektor MOS i jednocześnie p.o. dyrektora MDK Ireneusz Taraszkiewicz sprawy nie komentuje, podobnie jak kierownik MDK Maciej Cytarzyński.

Natomiast przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze Leszek Wrotniewski twierdzi, że większość radnych jest przeciwna łączeniu tych placówek. – Połączenie placówki prowadzącej działalność sportową z placówką typowo kulturalną można porównać do łączenia przedszkola ze szkołą ogólnokształcącą - mówi przewodniczący. – Ja osobiście zawsze byłem przeciwny likwidacji MDK i łączenia go. To spowoduje marginalizowanie działalności domu kultury, co było widać ostatnio na uroczystości zakończenia roku. Zawsze zakończenie roku w MDK miało piękną oprawę artystyczną, a w minionym roku, kiedy nastał wspólny dyrektor dla MDK i MOS-u, wręczono kilkadziesiąt pucharów i wystarczyło czasu na dwa występy dzieci – dodał przewodniczący rady.

W poniedziałek (22.02) projekt uchwały zostanie poddany ocenie komisji oświaty Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Przypomnijmy, że w 2012 roku pojawił się pomysł zamknięcia placówki, funkcjonującej od ponad 60 lat. Wówczas na ulice wyszli pracownicy MDK, którzy z transparentami protestowali i zbierali podpisy przeciwko likwidacji domu kultury (na zdjęciach). Po proteście wycofano się z pomysłu zamknięcia domu kultury. Na jak długo? Czas pokaże.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
892
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Wspierają budowę mieszkań w Polsce
 
Aktualności
Maja Włoszczowska poprowadziła Jeleniogórską Szprychę
 
Aktualności
"Wredne liściki" na Placu Ratuszowym
 
112
Zderzenie autobusu z osobówką przy cmentarzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group