Niedziela, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 7066
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Watra wraca w Otwartej Papierni

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 14 listopada 2019, 14:01
Aktualizacja: Niedziela, 17 listopada 2019, 6:38
Autor: Orgnizatorzy
Fot. Organizatorzy
WATRA działała w latach 1965–1993 w Lubawce jako bawełniane imperium, kurator mody szarej Polski, tętno miasta, aorta ludzi. Producent odzieży na rynek polski, europejski i amerykański. Dostawca nieobliczalne ilości bielizny do ZSRR. Zakłady powstały w XIX–wiecznym kompleksie niemieckich przędzalni. W okresie swojej świetności WATRA zatrudniała ponad dwa i pół tysiąca osób. Większość stanowiły kobiety. O historii zakładu już 16 listopada w jeleniogórskiej Otwartej Papierni.

W wyniku transformacji Watra upadła. Do dziś część kobiet nie odzyskała należnych wynagrodzeń. W 2015 roku niemalże wszystkie historyczne zabudowania zostały całkowicie wyburzone przez prywatnego właściciela.
Na tych gruzach, po latach, podczas ŚNIADANIA MISTRZYŃ spotkały się byłe pracownice i pracownicy WATRY. Zaczęły, opowiadać, tworzyć. WATRA WRACA nie jako zakład, lecz jako LUDZIE, wspomnienia, energia i wielka szczerość.

Ostatnie miesiące, to miesiące czegoś nowego. Czegoś wielkiego, co wraca. WATRA WRACA. Powstało coś NIEZWYKŁEGO i o tym niezwykłym będzie spotkanie 16 listopada o godzinie 16.00 w Otwartej Papierni w Jeleniej Górze przy ul. Kilińskiego 11.

Spotkanie ma formułę specjalną. Spotkamy się z Mistrzyniami, dawną WATRĄ z Lubawki, bohaterkami filmu, bohaterkami portretów, twórcami projektu – informują organizatorzy.

Program:

16.00 | Wernisaż Portretów Mistrzyń / Romana Łuszczki.

17.00 | Pokaz specjalny filmu Watra Wraca / Izabela Grauman / Maria Janicka / Roman Łuszczki / Justyna Oleksy / Maciej Pierzchała

18.00 To, co było i jest. Prezentacja pracy nad Muzeum Społecznym WATRY / Maria Zięba Fundacja Ładne Historie / Bożena Pełdiak Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Granica / Maciej Pierzchała Otwarta Papiernia

19.00 | Warsztaty wydobywcze WATRA WRACA + DANCING
/ Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne GRANICA /

Podczas spotkanie zostaną zaprezentowane efekty projektu ŚNIADANIE MISTRZYŃ realizowanego w ramach programu Kultura - Interwencje 2019.

Działanie finansowane jest w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego".

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
1
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 14-11-2019 14:40
Jak to eufemistycznie brzmi: "w wyniku transformacji Watra upadła". Nie było żadnej transformacji - po prostu ją rozkradziono, podobnie, jak inne majątki państwowe. Syndycy do dzisiaj pasą się na sianie zebranym z tej "prywatyzacji". Mam nadzieję, że dożyję czasów, gdy będzie się zabierać majątki syndyków, "przedstawicieli skarbu państwa", komorników i całego tego tałatajstwa co okradło mój kraj. Mam nadzieję, że będę zabierał majątki i "oszczędności" im, ich dzieciom i wnukom. Niech nie myślą, że cokolwiek zostanie im podarowane. Jeżeli żyjesz dzisiaj z tego, co dał ci twój ojciec - syndyk, "udziałowiec", człowiek, który uczestniczył w procesach prywatyzacji po 1989 r,. to spodziewaj się, że możesz zostać biedakiem - takim, jak ja. Zemsta jest rozkoszą bogów.
~do rozpuku 14-11-2019 15:06
Wirtualnie to my są mocni hłe hłe hłe !!!!
~dzidek bez swetra 14-11-2019 19:57
do: ~do rozpuku (15:06)
Zapewne jest to dla Ciebie śmieszne, ale cham i chamska polityka Balcerowicza i wałęsowskiej mendy doprowadziła do biedy niejednego mojego rodaka. Mam nadzieję, że jeszcze przyjdzie czas by odpowiedział za swoją politykę "prywatyzacyjną" i złodziejski system.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group