Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7501
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Watra wraca w Otwartej Papierni

Czwartek, 14 listopada 2019, 14:01
Aktualizacja: Niedziela, 17 listopada 2019, 6:38
Autor: Orgnizatorzy
Jelenia Góra: Watra wraca w Otwartej Papierni
Fot. Organizatorzy
WATRA działała w latach 1965–1993 w Lubawce jako bawełniane imperium, kurator mody szarej Polski, tętno miasta, aorta ludzi. Producent odzieży na rynek polski, europejski i amerykański. Dostawca nieobliczalne ilości bielizny do ZSRR. Zakłady powstały w XIX–wiecznym kompleksie niemieckich przędzalni. W okresie swojej świetności WATRA zatrudniała ponad dwa i pół tysiąca osób. Większość stanowiły kobiety. O historii zakładu już 16 listopada w jeleniogórskiej Otwartej Papierni.

W wyniku transformacji Watra upadła. Do dziś część kobiet nie odzyskała należnych wynagrodzeń. W 2015 roku niemalże wszystkie historyczne zabudowania zostały całkowicie wyburzone przez prywatnego właściciela.
Na tych gruzach, po latach, podczas ŚNIADANIA MISTRZYŃ spotkały się byłe pracownice i pracownicy WATRY. Zaczęły, opowiadać, tworzyć. WATRA WRACA nie jako zakład, lecz jako LUDZIE, wspomnienia, energia i wielka szczerość.

Ostatnie miesiące, to miesiące czegoś nowego. Czegoś wielkiego, co wraca. WATRA WRACA. Powstało coś NIEZWYKŁEGO i o tym niezwykłym będzie spotkanie 16 listopada o godzinie 16.00 w Otwartej Papierni w Jeleniej Górze przy ul. Kilińskiego 11.

Spotkanie ma formułę specjalną. Spotkamy się z Mistrzyniami, dawną WATRĄ z Lubawki, bohaterkami filmu, bohaterkami portretów, twórcami projektu – informują organizatorzy.

Program:

16.00 | Wernisaż Portretów Mistrzyń / Romana Łuszczki.

17.00 | Pokaz specjalny filmu Watra Wraca / Izabela Grauman / Maria Janicka / Roman Łuszczki / Justyna Oleksy / Maciej Pierzchała

18.00 To, co było i jest. Prezentacja pracy nad Muzeum Społecznym WATRY / Maria Zięba Fundacja Ładne Historie / Bożena Pełdiak Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Granica / Maciej Pierzchała Otwarta Papiernia

19.00 | Warsztaty wydobywcze WATRA WRACA + DANCING
/ Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne GRANICA /

Podczas spotkanie zostaną zaprezentowane efekty projektu ŚNIADANIE MISTRZYŃ realizowanego w ramach programu Kultura - Interwencje 2019.

Działanie finansowane jest w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego".

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
1
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group