Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 10406
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Warsztaty dramatopisarskie w Teatrze im. Norwida

Środa, 9 września 2015, 15:34
Aktualizacja: 15:38
Autor: Org
Jelenia Góra: Warsztaty dramatopisarskie w Teatrze im. Norwida
Fot. Szymon Bogacz
W ramach 250–lecia teatru publicznego w Polsce Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze ogłasza nabór na Warsztaty Dramatopisarskie – Dawny Dramat Polski Inspiruje, które odbędą się podczas jubileuszowej edycji 45. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych (26 września – 5 października).

Zainteresowani udziałem w warsztatach proszeni są o przesłanie próbki tekstu dramatycznego (maksymalnie do 5 stron) lub próbki tekstu literackiego (1 strona), a także kilku słów o sobie do 14 września 2015 r. na adres: literacki@teatrnorwida.pl i zuzanna.bucko@teatrnorwida.pl

Warsztaty prowadzić będzie dramatopisarka i dramaturg Teatru im. Cypriana Kamila Norwida Zuzanna Bućko oraz kierownik literacki teatru i dramatopisarz Szymon Bogacz.

Inspiracją i punktem wyjścia do warsztatów będą polskie teksty dramatyczne z końca XVIII i początku XIX wieku.

OPIS WARSZTATÓW
Czy pierwsze polskie teksty dramatyczne - z końca osiemnastego oraz dziewiętnastego wieku - potrafią dziś inspirować? Czy dla współczesnego dramatopisarza mogą stać się punktem wyjścia do stworzenia nowych dzieł? Chcemy odpowiedzieć sobie na te pytania i zachęcić do nowego spojrzenia na stare teksty. Chcemy, by stały się one punktem wyjścia, inspiracją, by zapłodniły postacią, zdarzeniem lub klimatem. Albo wręcz przeciwnie - by wprawna wyobraźnia młodego dramatopisarza przetworzyła je na nowo, znalazła dla niego współczesne realia, kontekst, by tamten dawny świat zabrzmiał na nowo, w zaskakujący i mocny sposób.
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z kilkoma, wybranymi przez prowadzących, dawnymi polskimi dramatami. W trakcie zajęć, poddane twórczej obróbce, dyskusji i burzy mózgów, teksty zamienią się w inspiracje, a te z kolei, z dnia na dzień, dadzą pomysły na całe dramaty lub może jedynie na krótkie sceny. Naszą główną ideą nie jest przepisanie dawnych utworów na nowo (choć przecież i tak może się zdarzyć), ale próba stworzenia zupełnie nowych dzieł. I próba odpowiedzi na pytanie - jaki jest dziś potencjał tamtego dawnego dramatu nie tylko dla reżyserów teatralnych. Chcemy także, by nasze warsztaty były solidną pracą nad wyobraźnią i dramatopisarskim warsztatem.

Efektem warsztatów będą utwory sceniczne, bądź ich koncepcje i projekty, które już po warsztatach będą mogły stać się pełnowartościowymi dramatami.

REGULAMIN WARSZTATÓW
1. Uczestników Warsztatów Dramatopisarskich - Dawny Dramat Polski Inspiruje wybiorą kierownik literacki i dramaturg Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze po przeczytaniu nadesłanych prac.
2. Warsztaty Dramatopisarskie są płatne - wpisowe wynosi 100 zł za osobę za całość warsztatów.
3. Zajęcia odbywają się co drugi dzień, tj. 26, 28, 30 września oraz 2 i 4 października w Sali Konferencyjnej w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.
4. Zajęcia trwają 3 godziny (każde).
5. Uczestnicy Warsztatów są zobowiązani do zapoznania się z dawnymi tekstami wybranymi przez prowadzących - teksty zostaną im wcześniej przesłane drogą mailową.
6. Organizator zapewnia uczestnikom Warsztatów zakwaterowanie oraz możliwość uczestniczenia w 45. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych - zależnie od wolnych miejsc na widowni będą to miejsca siedzące, lub wejściówki. Program Festiwalu dostępny na stronie http://teatrnorwida.pl/#!/45-jst/ .

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1063
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group