Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 3366
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wanna Schaffgotscha na strychu pałacu

Piątek, 5 grudnia 2008, 9:17
Aktualizacja: 9:18
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wanna Schaffgotscha  na strychu pałacu
Fot. rylit
Na poddaszu pałacu należącego niegdyś do magnackiego rodu właścicieli Cieplic i wielu ziem w Kotlinie Jeleniogórskiej od lat znajduje się zabytkowy przedmiot warty zauważenia.

To potężna, żeliwna wanna, zdobiona kaflami, w której zapewne kąpieli zażywali sami Schaffgotschowie. Jest tam także ozdobny stół, choć co do jego wartości jako zabytku można mieć wątpliwości.

Pałac Schaffgotschów jest od lat siedzibą Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej. Jednak głosy, że powinno się tam znaleźć Muzeum Cieplic, są wciąż głośne. PWr nie chce jednak wyprowadzić się z zabytku. – Są plany, aby na muzealną przestrzeń zaadoptować część nieużywanej powierzchni zabudowań Uzdrowiska Cieplice – zdradził nam Stanisław Firszt, który w minionym tygodniu dostał nominację na dyrektora Muzeum Przyrodniczego. – Za wcześnie jednak, aby mówić o konkretach.

Jeśli tak by się stało, byłoby to dobre miejsce na prezentacje choćby zabytkowej wanny, która stoi zapomniana i pokryta kurzem na strychu pałacu. Z pewnością znalazłyby się też inne skarby…

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group