Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6364
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walka o wodę na opinie prawne. Co na to wojewoda?

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 19 lutego 2016, 15:49
Aktualizacja: Wtorek, 23 lutego 2016, 13:17
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry miała niezwykle emocjonujący przebieg. Liczna grupa mieszkańców,. oburzonych podwyżkami cen za wodę i odprowadzanie ścieków, opuściła salę obrad z zadowoleniem, ale i brakiem pewności, bowiem prawnicy wydali różne opinie co do zgodności z prawem podczas sesji, która odbyła się 19 lutego.

Posiedzenie zwołane na wniosek grupy radnych dotyczyło odmowy przyjęcia zaproponowanych przez „Wodnika” stawek za zaopatrywanie w wodę i odprowadzanie ścieków. Podobną próbę przewodniczący RM Leszek Wrotniewski starał się przeforsować podczas sesji (na raty) 26 i 28 stycznia br. Wtedy zabrakło dwóch głosów (10 za, 10 wstrzymujących się), aby wprowadzić ten punkt do porządku obrad. Jak się okazało, rajcy przeciwni podwyżkom nie poddali się i na wniosek jednego z jeleniogórskich mecenasów zwołali nadzwyczajną sesję, podczas której jedynym punktem była odmowa przyjęcia zaproponowanych taryf.

Służby prezydenta, w tym mecenas Roman Słomski podkreślali, że termin możliwości podjęcia uchwały przez radnych już upłynął, bowiem projekt spółki „Wodnik” trafił do prezydenta 21 grudnia 2015 r. i od wtedy liczone jest 45 dni, jakie mają radni na zajęcie stanowiska. W opinii mecenasa Jana Kiliszkowskiego termin powinien być liczony od dnia wpłynięcie projektu do Rady Miejskiej, a więc od 7 stycznia 2016 r.

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków brzmi następująco:
Art. 24. 2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, w terminie 70 dni przed planowanym dniem wejścia taryf w życie, przedstawia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wniosek o ich zatwierdzenie.
5. Rada gminy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf, w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 2, albo o odmowie zatwierdzenia taryf, jeżeli zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami.

To właśnie te przepisy były poletkiem dla prawników, którzy starali się przekonać radnych do swoich racji. Podczas swojego wystąpienia prezydent Marcin Zawiła pytał m.in. przewodniczącego Rady dlaczego (skoro to on ustala porządek obrad) nie wprowadził projektu o odmowie przyjęcia taryf do sesji 26 stycznia br.. W odpowiedzi usłyszał, że w zmiana porządku obrad jest w kompetencji Rady, a nie samego przewodniczącego – dlatego starał się przeforsować swój projekt już w trakcie sesji. Mecenas Kiliszkowski wskazywał również kwestię adresata projektu Wodnika, którym był Prezydent Miasta, a nie Rada, co mecenas Słomski skontrował artykułem 24.2 ww. ustawy.

- Cokolwiek państwo zrobicie, będzie bez znaczenia. Poza jednym: wywołacie państwo zamęt w społeczeństwie i zamieszacie ludziom w głowach, bo wojewoda – to nie ulega żadnym wątpliwościom – stwierdzi nieważność tej uchwały, bo państwo podejmujecie ją po terminie – stwierdził radca prawny Roman Słomski.

Ostatecznie po zamknięciu dyskusji radni 17 głosami „za” przyjęli uchwałę o odmowie zatwierdzenia taryf „Wodnika”, Krzysztof Kroczak wstrzymał się od głosu, a czworo radnych: Anna Bałkowska, Anna Ragiel, Wojciech Łużniak i Stanisław Dziedzic - mimo obecności na sali – nie oddali głosu. W obradach nie wzięła udziału Danuta Wójcik.

Kwestia podwyżek cen wody i odprowadzania ścieków jest zatem w rękach wojewody, który zdecyduje o zasadności podjętej uchwały w terminie 30 dni.

- Myślę, że wszystkie terminy minęły, spółka ogłosiła już taryfę w środkach masowego przekazu zgodnie z ustawą i jest zobowiązana do tego, żeby te taryfy 1 marca wprowadzić – skomentował całe wydarzenie wiceprezydent Jerzy Łużniak, który jest przekonany, że wojewoda uchyli podjętą dzisiaj (19.02) uchwałę.

Z kolei przewodniczący Rady Miejskiej podkreśla, że taryfa jest znacznie zawyżona. - Dlatego tak ostro i do końca walczyliśmy o odmowę zatwierdzenia tej taryfy – powiedział Leszek Wrotniewski. - Cieszę się, że wreszcie jakiś organ niezależny oceni uchwałę i być może taryfę – dodał szef Rady Miejskiej.

Rozżalenia nie krył też Zbigniew Ładziński, który nie tak wyobraża sobie pracę na rzecz mieszkańców. - Bawimy się w paragrafy, szukamy kruczków prawnych, a nie patrzymy na człowieka/mieszkańca Jeleniej Góry. Najpierw człowiek – później paragrafy – stwierdził Z. Ładziński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52) Dodaj komentarz

~ 19-02-2016 15:57
Jedynie Ładzinski jest za człowiekiem i jedynie Ładzinski jest najuczciwszym radnym- reszta to zastraszona swołocz
~..-- 19-02-2016 15:57
Prezesika Wodnika zwolnić.Podać nazwisko osoby,która się wstrzymała od głosu i tych czworo radnych,którzy nie głosowali.Żeby nie głosować na nich przy wyborach.Może by pójść w tą stronę:Jeśli okaże się,że uchwała będzie ważna,to Wodnik będzie musiał oddać mieszkańcom różnicę między nową taryfą,a starą.A ja widzę podstawę,aby zgłosić sprawę pożyczki do Prokuratury,NIK itp.
~ 19-02-2016 16:13
no coz widac podwyzka wody nie pozwoli zajadac sie MILKY WAY- dlatego pilnie pewna krzykaczka pobiegla na sesje wyklócac sie o cene wody- a ze ma pysk od ucha do ucha to zobaczymy co uzyskała- moze ona bedzie mogła dalej zajadac sie milky , a ja spokojnie kąpac sie codziennie
~arn. 19-02-2016 16:31
"Tych czworo,którzy nie głosowali"Zabrakło odwagi do wyrażenia swojego zdania?A moze refleks już przytępiony?A może wypatrywali wiadra z piaskiem,zeby głowę schować?Wstyd!!!!!!!!A nam żal żle ulokowanych nadziei wyborczych.Panie Stanisławie,Twoim elektoratem byli emeryci i renciści.Zawiodłes pan.
~ 19-02-2016 16:56
z tym "prospołecznym" ładzińskim to nie szalejcie...
kazimierzp 19-02-2016 17:02
Wojewoda z PiS, radni z PiS najbardziej krzyczeli przy wodzie więc ciekawe jakie będzie rozstrzygnięcie!?! Przypuszczam, że wojewoda przyzna rację stronie PiS bo to łatwiej niż na przykład spowodować przywrócenie ruchu kolejowego do Karpacza jak postuluje radny PiS Kubicki. A ze niektóre artykuły ustaw na to nie pozwalają, to znaczy że nie trzeba ich respektować - jak pokazała praktyka sejmowa.
~ 19-02-2016 17:10
Radnych którzy nie oddają głosu powinno się wiepprzyć z rady miejskiej.
~Gosia 47 19-02-2016 17:13
Proponowana podwyżka ceny wody i ścieków we Wrocławiu to 10.35. .Mniejsze miasta ok 8 zl Ta. spółka Wodnik to chyba ze złota ma rury skoro tak się cenią.
~ 19-02-2016 17:21
Podwyżki wpływają na oszczędzanie. ZDECYDOWANIE. Wiem to po sobie. Kiedy zaprzestano ryczałtowych naliczeń za wodę i przeszliśmy na liczniki, okazało się, że zamiast naliczanych 6 m3 na ryja, faktycznie zużywaliśmy ok 1,5 m3. 4 RZAY MNIEJ. To było p...ne złodziejstwo! Teraz po zastosowaniu innych kranów (zawory kurkowe) i innym technologiom mycia naczyń itp., zużywamy ok 1,4 m3/osobę. PRĄD. Średnia zużycia prądu na miesiąc wynosiła ok 150 kWh.Przekonałem domowników, że całkowite wyłączenie wszystkich urządzeń "na podtrzymaniu" da oszczędności, nie chcieli wierzyć. Zainstalowałem centralny wyłącznik dla wszystkich takich urządzeń (na noc, przy wyjściu dłuższym)i po pierwszym miesiącu, zużycie wyniosło 122 kWh. Po drugim - 118. Przy średniej za 2015 rok - 158.
~Franek 19-02-2016 17:21
co do ładzińskiego to wielki zdrajca kiedyś wielki radny który dzięki tej funkcji dorobił sie jak wielu zdrajców i pomocy ksiedza steca wielkiego majątku z małego warsztatu z ulicy ludowej co nic nie wytwarzał nagle wielkie fabryki na k. miarki i waryńskiego w podgórzynie teraz nagle go sumienie ruszyło za społeczeństwem. Niech powie ile bierze dotacji z z urzedu pracy na płace dla pracowników
~Gość 19-02-2016 17:28
Jak zwykle Zawiły chce sie nachapać jeszcze przed wyborami bo wie że stołek pod tyłkim sie pali i uwiera PO to już tylko śmietnisko i zgliszcza PO zostało ,a czas rozliczeń niebawem .
~ran 19-02-2016 17:33
Przybyli na sesje i ....nie oddali głosu.Żal.
~,,,, 19-02-2016 17:45
Uchwała o odmowie zatwierdzenia taryf Wodnika jest wiążącą i to zapewne potwierdzi wojewoda. Mieszkańcy są bardzo wdzięczni Panu Wrotniewskiemu i radnym, którzy wspierają mieszkańców i są przeciwni uchwaleniu tak zawyżonych taryf za wodę. Dziękujemy, prawnikowi, który złożył w imieniu mieszkańców wniosek. Widzimy jak bardzo ważna jest w takich sytuacjach znajomość prawa.
~KatPolski 19-02-2016 17:54
Do tego z 17:21: oszczędzasz, ograniczasz, zamykasz, wyłączasz, obliczasz, przeliczasz...... No i co Ty masz z tego życia?
~ 19-02-2016 18:06
adwokat Jan Kiliszkowski GÓRĄ !!!
~waserpompka 19-02-2016 18:07
Powiem tak: Z goowna bata nie ukręcisz, z jucha wody nie wydoisz. Nie będzie podwyżki dziś - będzie za rok. Dwa razy większa. Bo inaczej będzie trzeba dotować. Z czyjej kieszeni? Ano z waszej durni oponenci. Chyba, że napiszecie do Putina i wam w drodze łaski podeśle kontener źródlanki. W obecnej chwili, kiedy wszyscy patrzą Wodnikowi na łapy, nikt nie zdecyduje się na jakieś słabo umotywowane podwyżki. Są one na pewno uzasadnione. Oczywiście, argumentem k...nów będzie: ZŁODZIEJE, OKRADAJĄ NAS. Zero argumentów, zero rozumu, zero wyliczeń. ZŁODZIEJE to argument na wszystko. Popatrzcie na własne lepkie, upaprane łapy, zanim zawołacie na kogoś złodziej. Umiejętnie gospodarujcie wodą, a nie odczujecie podwyżki. To jest prawda, ale nie do wszystkich ona dociera.
~licznik 19-02-2016 18:19
19-02-2016 17:54 | ~KatPolski | *.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.139.49) Do tego z 17:21: oszczędzasz, ograniczasz, zamykasz, wyłączasz, obliczasz, przeliczasz...... No i co Ty masz z tego życia? >>>>> Z Twojego życia na pewno nic bym nie chciał mieć.Życiowe MOJE doświadczenie nauczyło mnie,że takie jak Twoje podejście mają osobniki o minimalnej zdolności formułowania na piśmie swoich myśli.Wolą zaćpać,pobić słabszego,naświnić i uciec.I to uważają za sens życia.W ten sposób odbijają sobie niepowodzenia szkolne,z panienkami,swoją niską pozycję w grupie.Każdy,dla kogo liczenie,oszczędzanie i kalkulacje są niepotrzebną startą czasu,to deklarujący swój prymitywny status głupiec. Weź,przełam się,chwyć ołówek i policz ile w ostatnim roku wydałeś bezsensownie pieniędzy.I co mogłeś za to kupić.
~ 19-02-2016 18:20
I ok dalej teraz cisnac aby wodnik i prezydent nie zerowali na mieszkańcach. Brawo dla wwnioskodawcy dla radnych co walczą z podwyżka i dla przewodniczącego rady że nie je z tego samego koryta co prezydent
~ 19-02-2016 18:22
I ok dalej teraz cisnac aby wodnik i prezydent nie zerowali na mieszkańcach. Brawo dla wwnioskodawcy dla radnych co walczą z podwyżka i dla przewodniczącego rady że nie je z tego samego koryta co prezydent
~zWODNIK 19-02-2016 18:37
Wodnik nie powinien działac jako spółka prawa handlowego(z kryterium zysku) a zakład budżetowy(z zadaniem zaspokajania potrzeb mieszkańców). W obecnej formule, każde oszczędności wody(ścieków)mieszkańców zWODNIK kompensuje (i w przyszłości) podwyżką taryfy, bo powinien wypracować zysk. A konkurencji chyba ;) nie ma. Również pokazuje w kosztach amortyzację (nawet od inwestycji z dotacji), gdy w wariancie 2 tego nie ma. To tylko dwa aspekty. Tak że OBYWATELE zwiększajmy zużycie wody, a podwyżek nie będzie, ha ha ha (ale absurd!!!)
~PL 19-02-2016 18:42
Pasożyty społeczne przestańcie z nas wysysać krew jak kleszcze . choć kleszcz jak się ożre to odpada a wy nie macie umiaru
~SKAZANA NA WODNIKA 19-02-2016 19:26
Ale mnie trzeplo - ekipa wymieniajaca u mnie wodomierz to pracusie pierdzacy w stolki w Wodniku.Kreci sie lody na naszym majatku.Moze jakis przetarg?
~ 19-02-2016 19:30
A gdzie oficjalny komunikat szanownego Pana Zbigniewa Rzecznika Prezydenta Zawiły, Wodnika i Empegieka? Ze swoim talentem oratorskim i wizerunkowymi wybiegami na pewno uzmysłowiłby nam rzeczy o których nie mamy pojęcia i zmienił perspektywę patrzenia i na podwyżkę i na samego prezydenta i na radnych i na PiS i na wszystko pewnie. No heloł
~Inny 19-02-2016 19:49
A ja proponuje zasięgnąć opinii młodych przedstawicieli palestry i to spoza JG. Chyba jedyny sposób zeby uzyskać normalna opinię...
~kl 19-02-2016 20:32
Haha do 15,57,,ty chyba się zrozumem zamieniles albo ten złodziej ci go wypral to jest taki sam złodziej i wyzyskiwacz ludzi jak pozostali dorobil się ludziekj krzywdzie,,buchaj,,,a ty myśl glowa jak jeszcze masz rozum bo watpie,
~KL 19-02-2016 20:44
Jak go widze na tej mównicy to mnie az telepie ,,,,,knur jeden,,,do 18'06 i
~do 18,07 19-02-2016 21:21
może wasserpompka uzupełni oleum w swojej głowie?
~krzyk 19-02-2016 21:47
Jelenia znowu będzie sławna... z brudnych i najbardziej śmierdzących mieszkańców.
~ 19-02-2016 22:03
Anna Bałkowska, Anna Ragiel, Wojciech Łużniak i Stanisław Dziedzic - mimo obecności na sali – nie oddali głosu. W obradach nie wzięła udziału Danuta Wójcik Podziękujemy!!!
~ 20-02-2016 0:18
"Krzysztof Kroczak wstrzymał się od głosu" Już się dorobił i stać go na podwyżki skoro nie głosował przeciw
~ 20-02-2016 1:55
Przewodniczący Rady zawalczył o prawa mieszkańców do nie obciążania nadmiernymi kosztami wody, które wynikają z nieodpowiedniego gospodarowania środkami spółki Wodnik, bo przeznaczanie pieniędzy na pożyczki dla spółek nie związanych z wodą ani odprowadzaniem ścieków jest niegospodarnością i powoduje utratę płynności finansowej. Brawo Przewodniczący Rady.
~elektr 20-02-2016 8:06
Rada zafundowała mieszkańcom bo wiedzą lepiej dodatkowe koszty związane z odsetkami , które naliczy wodnik od rachunków wystawionych po 1 marca ...i tyle a wojewoda może specjalnie " w ramach dobrej zmiany" sprawę mitrężyć przez 3 miesiące bo jest " szczególnie skomplikowane" Dziękujemy Ci Kapitanie L America....i s-ka.
~poiu 20-02-2016 8:29
Czterech radnych nie głosowało. Przepraszam, ale jak mam to rozumieć? Zagapili się, zdrzemneli ? I drobiazg - dlaczego o moje sprawy (nie tylko wodę) i moje rachunki "troszczy się" mieszkaniec sąsiedniej gminy ?
~ 20-02-2016 8:42
Rzecznik wodnika i rzecznik prezydenta równa się rzecznik mordo ty moja.
~zaboberek 20-02-2016 10:16
Kiedyś dostawca mediów,na wystawionym rachunku miał pozycję: Ilość zużycia(woda,gaz czy energia elektryczna), Cena jednostkowa, Wartość do zapłaty. Kiedy mieszkańcy zaczęli oszczędzać,to na rachunkach powstały nowe pozycje i tak Tauron-12 pozycji,Wodnik 5+3,Gaz,również kilka pozycji.Nawet jeżeli cena jednostkowa się nie zmieni to rosną ceny tych dodatkowych składników,wówczas np taki Wodnik powie,czego się czepiacie,przecież cena wody nie wzrosła?Kiedyś tłumaczyli nam,że inflacja itp,teraz inflacja zerowa(prawie),nawet jest deflacja i co?Wodnik i inni powinni nam zwrócić te nadwyżki jakie im wpłaciliśmy.
~do licznika 20-02-2016 10:33
Odetnij wszystko i w ogóle nie będziesz płacić. Zyc pod taka presją i cieszyć się z tego.sklepie
~Ale j, 20-02-2016 10:45
Telewizja strimeo pokazuje przebieg wczorajszych obrad.Ciekawy jest pojedynek prawny między panami,którzy bliscy sobie rocznikowo,konczyli studia w podobnym czasie.Mecenas Jan Kiliszkowski wydaje się być dobrze przygotowany i opanowany.Mówi starym,dobrym sposobem do "serca" i do "rozumu.Brawo.Pan radca ,który od dawna jest słabym ogniwem w UM,wpadł w turbulencję emocjonalną,poturbował:przewodniczacego,prezydenta a na koniec radnych,którzy zmuszeni byki poprosić o obniżenie tonu.Słabo.Imponujący jest spokój i rzeczowość pana przewodniczacego .Postawa tych czworga,którzy nie głosowali,ż e n u j ą c a.
~kl 20-02-2016 10:52
tych czworo radnych to bym pognala z rady stare pryki,,razem z ta Wojcik wielka dama wurzedzie pracy pracuje,,,,,nic nie robi tylko dupe wozi wszędzie na imprezy jak i ci pozostali stare dziady A Dziedzic to już był prezesikiem wodnika a potem z rujnowal W SZKLARSKIEJ POREBIE klinikę moje oko chyba tak się nazywalo,,skandal,,,,,A Kroczek to chyba zapomnial kim był kiedyś i co robil a teraz dupa mu urosła i ma gdzies ludzi,,,tylko szkoda jego zony bo pracuje od wielu lat na straganie bo jak on nie pracowal musiala kobieta utrzymywać rodzine,,,,,Wtyd KROCZEK,,
~Jel.. 20-02-2016 10:59
powiem krótko to jest wielkie sku... bo zapłacę 50 zł.więcej za wodę kuźwa podwyżka emerytury 2zł to co kuźwa już myć nie będzie się można
~ 20-02-2016 11:08
Jasno widac jak działa ta wasza władza PO im zależy tylko na gnębieniu ludzi.
~kola6 20-02-2016 11:56
Brawa dla pana Zbyszka ,który ma odwagę przeciwstawić się niegodziwości. Do 17.21 1,5 m3 to jednak przesada,wcale się nie chlapię ale około 4m3 na osobę w miesiącu to zużywam i wcale nie uważam że to dużo.
~aya 20-02-2016 12:27
Do tego co 1,4 m3 wody na miesiąc zużywa. To przez Ciebie takie podwyżki! Jak byś się po ludzku kąpał i dużo wody zużywał to może obniżka by była a tak......
~jewka 20-02-2016 12:44
brrawoooo Panie Ladzinski !!!!!!Gwizdy dla pani ragiel !!!!!
~jewka 20-02-2016 12:56
ja czegos nie rozumie,myslalam ,ze urzednik jest po to by pomagac ludzim ,ato wszystko wyglada na to ,ze oplacamy (nasze podatki)W R O G O W.
~ 20-02-2016 13:33
4 m3 na osobę to absolutne minimum. Mniej się nie da po prostu. Chyba, że ktoś prysznic bierze raz na dwa tygodnie i pierze raz w miesiącu. Biorę prysznic raz dziennie, piorę 2 razy w tygodniu i wychodzi 4 m3. I tak uważam, że oszczędzam, bo mogę zapomnieć np. o wygrzewaniu się pod ciepłym strumieniem wody. Puszczam tyle, żeby spłukać mydło i to wszystko. Dawniej na ryczałcie był luksus w porównaniu z tym co jest teraz. Potem się dziwić, że ludzie na ulicy, czy w autobusie najzwyczajniej w świecie śmierdzą.
~wodnik zły 20-02-2016 13:50
Aby was nie woda , ale krew zalała !!!!!!
~ 20-02-2016 19:01
W Poznaniu są mniejsze opłaty za wodę i ścieki. Jak się nie wstydzicie tak drenować nam portfele??!!! Prezes na bruk!
~czy w zimnej wodzie staje? 20-02-2016 20:29
Uzasadnienie z jednego z wyroków sądu: "Bezspornym w sprawie jest, iż wniosek o zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków został przedłożony Prezydentowi Miasta w dniu [...] r. Uchwała zaś w sprawie odmowy zatwierdzenia powyższych taryf została podjęta [...] r., a zatem 58 dni po złożeniu wniosku przez przedsiębiorstwo, co oznacza, w świetle powyższych uwag, uchybienie wynoszącemu 45 dni terminowi, wynikającemu z art. 24 ust. 5 ustawy. Ponieważ zaś upływ tego terminu skutkuje wygaśnięciem prawa rady do podjęcia zarówno uchwały o zatwierdzeniu taryf, jak i o odmowie ich zatwierdzenia, dlatego też poprawnie Wojewoda [...] stwierdził nieważność uchwały Nr [...] Rady Miejskiej w D."
~ 21-02-2016 8:44
Podniesiecie cenę wody, to się wyprowadzę z jeleniej góry.
~rencista 21-02-2016 19:26
w Zimnej Wodzie mozesz ugotowac jajka na twardo'
~sowa 21-02-2016 20:22
czy tylko pisać i gadać potraficie to na nich nie działa oni majom a my myjmy się w rzece
~scd698 29-02-2016 9:08
Wyjechałam do pracy na miesiąc,mieszkanie puste,woda zakręcona.Po powrocie mój racuhunek za wode za okres kiedy nikt jej nie używał był wyższy niż normalnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group