Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6582
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Walka o szpital

Wtorek, 15 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 14:17
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Starostwo powiatowe przejęło 10 mln zł zadłużenia Zakładu Opieki Zdrowotnej. Jeśli samorządowcy nie dojdą do porozumienia z wierzycielami, ucierpią mieszkańcy. Nie będzie pieniędzy na nic, nawet na remonty dróg i szkół.

Przejęcie 10 mln zł długu ma pomóc w ratowaniu szpitala. Wszystkie jego zobowiązania wynoszą już ponad 31 mln zł. To tyle, ile roczny budżet powiatu.
Program naprawczy zakłada również przeniesienie w miejsce zlikwidowanej gryfowskiej chirurgii oddziału opiekuńczo-leczniczego z Lwówka Śl.
W Gryfowie Śl. nadal będą oddziały: reumatologiczny oraz wewnętrzny. W Lwówku Śl. połączone zostaną oddziały: położniczy, ginekologiczny i noworodkowy.

Władze powiatu proszę o zgodę na spłatę 10 mln zł w ratach. – Chcielibyśmy, aby nie ucierpiały inwestycje. Te zaplanowane na przyszły rok nie są zagrożone. Ale w latach następnych może być tak, że pieniędzy nie będzie praktycznie na nic – przyznaje Henryk Kulesza, starosta lwówecki.

Zagrożone mogą być remonty dróg i inwestycje w szkołach.
Czarnego scenariusza obawiają się również pacjenci. – Co będzie jeśli zamkną szpital? Tak może się stać, jeśli nie wystarczy pieniędzy na pokrycie długów. Gdzie wtedy będziemy się leczyć? Schorowany człowiek nie jest w stanie jeździć pekaesem do lekarza – martwi się Sylwia Pelc.
Zdaniem samorządowców widmo zamknięcia szpitala jest dużo mniejsze niż kilka miesięcy temu. Spłata części jego długów przez samorząd jest konieczna. Innego wyjścia nie ma.

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej składa się z dwóch szpitali: w Lwówku Śl. i Gryfowie Śl. Prowadzenie szpitala chciał przejąć samorząd gminy Gryfów. Jednak radni się na to nie zgodzili. Obawiali się, że placówka nie spełnia norm unijnych. W budynku nie ma np. windy. Z tego powodu mogło dojść do zamknięcia szpitala.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group