Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 6911
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Walczą o pieniądze na usuwanie skutków powodzi

Czwartek, 16 lipca 2009, 9:24
Aktualizacja: 9:25
Autor: Ania
REGION: Walczą o pieniądze na usuwanie skutków powodzi
Fot. Ania
Wójt Gminy Mysłakowice, Zdzisław Pietrowski spotka się dzisiaj w Warszawie z Tomaszem Siemoniakiem, sekretarzem stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie rozmawiał na temat pomocy finansowej w usuwaniu skutków powodzi w podtopionych wsiach.

Straty w Karpnikach i Strużnicy są ogromne. Początkowo mówiło się o dwóch milionach złotych, teraz już wiadomo, że wynoszą one ponad 3,5 miliona złotych. Najbardziej ucierpiała infrastruktura drogowa, mostowa i komunalna.

– Już w pierwszym dniu po powodzi zaczęliśmy usuwać jej skutki. Zależało nam na tym, żeby mieszkańcy nie mieli problemów z dojazdem do swoich posesji. – mówi Jerzy Wateha, zastępca wójta gminy Mysłakowice. - Udało nam się już wyremontować część dróg. Nie ukrywamy jednak, że liczymy na pomoc z zewnątrz.

Straty liczy jeszcze Gmina Podgórzyn. Największych nakładów finansowych po powodzi wymagają Borowice i Przesieka. W tym roku od nagłej fali wody udało się uchronić sam Podgórzyn. – Cały czas kontaktowaliśmy się z pracownikami zbiornika Sosnówka. W momencie gdy woda w rzece niebezpiecznie się podnosiła, wypuszczaliśmy ją do niego. W ten sposób uchroniliśmy gminę od jeszcze większych strat. – mówi Marek Piwowarski, zastępca wójta Gminy Podgórzyn.
– Prowadzimy także działania profilaktyczne. Mamy już pewne wskazówki, dotyczące tego, co zrobić, żeby w przyszłości uniknąć podobnych podtopień np. pogłębić cieki wodne i założyć „wodospusty” – dodaje.

Straty w wyniku powodzi poniósł cały powiat. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy starostwo rozpocznie konkretne prace związane z usuwaniem jej skutków. Zależy to od środków finansowych, jakie uda się pozyskać na ten cel.
Sami powodzianie mogą ubiegać się o jednorazową pomoc finansową na remont domów. Maksymalnie otrzymają 6 tysięcy złotych. Wnioski w tej sprawie należy składać do Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Jelenia Góra zyska na powrocie wojska do miasta?

Oddanych
głosów
1183
Tak
59%
Nie
33%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group