Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 7132
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walczą o pieniądze na usuwanie skutków powodzi

Wiadomości: REGION
Czwartek, 16 lipca 2009, 9:24
Aktualizacja: 9:25
Autor: Ania
Fot. Ania
Wójt Gminy Mysłakowice, Zdzisław Pietrowski spotka się dzisiaj w Warszawie z Tomaszem Siemoniakiem, sekretarzem stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie rozmawiał na temat pomocy finansowej w usuwaniu skutków powodzi w podtopionych wsiach.

Straty w Karpnikach i Strużnicy są ogromne. Początkowo mówiło się o dwóch milionach złotych, teraz już wiadomo, że wynoszą one ponad 3,5 miliona złotych. Najbardziej ucierpiała infrastruktura drogowa, mostowa i komunalna.

– Już w pierwszym dniu po powodzi zaczęliśmy usuwać jej skutki. Zależało nam na tym, żeby mieszkańcy nie mieli problemów z dojazdem do swoich posesji. – mówi Jerzy Wateha, zastępca wójta gminy Mysłakowice. - Udało nam się już wyremontować część dróg. Nie ukrywamy jednak, że liczymy na pomoc z zewnątrz.

Straty liczy jeszcze Gmina Podgórzyn. Największych nakładów finansowych po powodzi wymagają Borowice i Przesieka. W tym roku od nagłej fali wody udało się uchronić sam Podgórzyn. – Cały czas kontaktowaliśmy się z pracownikami zbiornika Sosnówka. W momencie gdy woda w rzece niebezpiecznie się podnosiła, wypuszczaliśmy ją do niego. W ten sposób uchroniliśmy gminę od jeszcze większych strat. – mówi Marek Piwowarski, zastępca wójta Gminy Podgórzyn.
– Prowadzimy także działania profilaktyczne. Mamy już pewne wskazówki, dotyczące tego, co zrobić, żeby w przyszłości uniknąć podobnych podtopień np. pogłębić cieki wodne i założyć „wodospusty” – dodaje.

Straty w wyniku powodzi poniósł cały powiat. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy starostwo rozpocznie konkretne prace związane z usuwaniem jej skutków. Zależy to od środków finansowych, jakie uda się pozyskać na ten cel.
Sami powodzianie mogą ubiegać się o jednorazową pomoc finansową na remont domów. Maksymalnie otrzymają 6 tysięcy złotych. Wnioski w tej sprawie należy składać do Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~gadka-szatka 16-07-2009 9:33
u powodzian sie nie pokazali a do warszawy to pierwsi-
~olo 16-07-2009 11:02
najpierw zaniedbali wszystkie cieki wodne a teraz biadola i udają bohaterów jadąc na wycieczkę do Warszawy
~muminek1 16-07-2009 13:59
i bardzo dobrze, niech wladza jezdzi do wawy moze cos wskórają !!!! a wy "wielcy powodzianie" byście się wzięli do roboty a nie tylko czekacie na pomoc "z góry" nieroby!!!!!
~iza 16-07-2009 15:36
"Mamy już pewne wskazówki, dotyczące tego, co zrobić, żeby w przyszłości uniknąć podobnych podtopień np. pogłębić cieki wodne i założyć „wodospusty” " Tak, tak, trzeba mieć wielce uczonych doradców,żeby wiedzieć co zrobić aby uniknąć w przyszłości wielkiej wody.
~A starosta gdzie -no gdzie !? 16-07-2009 18:56
A starosta jeleniogórski pojechał na urlop , pewnie zagraniczny.Niech inni czyli wójtowie sami się martwią o swój teren. cześć
~ 16-07-2009 20:42
ty muminek sam jestes nierobem siedzisz w blokowisku na pieterku i kozakujesz szmaciarzu
~góral karkonoski 16-07-2009 21:34
Starosta jeleniogórski jest od spraw tzw. "wyższych". Najpierw spotkania, konferencje, bankiety i przyjacielskie kontakty, a potem lustrowanie terenu powiatu - jak starczy sił i czasu. Cieki wodne na terenie powiatu zaśmiecone. Stale podnoszące się dna potoków i rzeczek po każdej powodzi nie są pogłębiane itd. Już dawno powinien być czynny zbiornik przeciwpowodziowy na terenie gminy Mysłakowice, ale władze gminy i powiatu ślamazarnie działają, tak więc planowany zbiornik może obejrzą moje wnuki.
Cień 16-07-2009 22:31
No właśnie, do tego trzeba być wielkim naukowcem, by rozwiązać problem powodzi. Olo i Iza mają rację a ty Muminek, przestań oglądać bajki i pisać pierdoły w necie, za robotę się wejś, nierobie!!!
~asassello 16-07-2009 23:06
Karpniki to urocza miejscowość i powinna zostać nie tylko wyremontowana ale i doinwestowana np w ka...lizację, szerszą drogę, lepszą reklamę! Elwi:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group