Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 6972
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wadliwe oświetlenie Wzgórza Kościuszki

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 20 sierpnia 2014, 8:57
Aktualizacja: Czwartek, 21 sierpnia 2014, 7:17
Autor: Angela
Ponad połowa latarni, które zamontowano w 2012 roku w ramach projektu „Rozbudowa i doposażenie ścieżki przyrodniczej w Parku Wzgórze Kościuszki w Jeleniej Górze”, obecnie nie działa. Miasto ogłosiło właśnie zapytanie ofertowe na naprawę 46 z 71 latarni. Kto za to zapłaci?

Nowa sieć została wykonana z dofinansowaniem unijnym. Wykonane oświetlenie sterowane zegarem astronomicznych zależnym od wschodów i zachodów słońca, miało oczywiście nie działać w ciągu dnia.

Problem w tym, że większość latarni nie świeciło już we wrześniu minionego roku również w nocy (o czym pisaliśmy w artykule „Ciemności na Wzgórzu Kościuszki”). Wówczas wadę wykryto w 10. lampach, a wydział inwestycji potraktował to jako usterkę i nakazał ją usunąć wykonawcy w ramach gwarancji. Jak czytamy w ogłoszeniu „w trakcie użytkowania, szczególnie w 2013 roku, żarówki zaczęły masowo wygasać, pomimo ich trwałości szacowanej na sześć tysięcy godzin. Stwierdzono, że latarnie gasły po poruszaniu słupem czyli wprawianiu w drgania oprawy na szczycie słupa. Podczas oględzin sieci 11.07.2014 roku stwierdzono, że z 71 latarni nie działa aż 46. Po zdjęciu klosza w dziesięciu z nich okazało się, że przepalone są żarówki, niedokręcone były śruby mocujące oprawy, luźne lub nie na swoim miejscu są elementy podtrzymujące żarówki, wadliwe jest dopasowanie elementów w oprawach czy luźne są gwinty na żarówki”.

Obecnie Miasto zleca sprawdzenie wszystkich 71 lamp, naprawę niedziałających 46. i sporządzenie raportu po wykonaniu prac. Żąda również rocznej gwarancji dla wadliwych latarni, które mają być naprawione do 15 września br. Wykonawcę tego zadania poznamy 25. sierpnia br.

- Wielokrotnie wzywaliśmy wykonawcę do usunięcia tych wad, ale twierdzi on, że to nie jest jego wina – tłumaczy Mirosława Dzika, wiceprezydent Jeleniej Góry. - Wyczerpaliśmy już więc całą procedurę, która nie przyniosła żadnego skutku, dlatego teraz wyłaniamy wykonawcę zastępczego, który wykona naprawy, a my wówczas zwrócimy się do ubezpieczyciela pierwotnego wykonawcy o zwrot poniesionych kosztów. Żeby odzyskać pieniądze musieliśmy przejść właśnie taką drogę prawną – dodaje M. Dzika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~wow 20-08-2014 9:12
No po prostu wow... Ale mi odkrycie... "Stwierdzono, że latarnie gasły po poruszaniu słupem czyli wprawianiu w drgania oprawy na szczycie słupa." Czyli, że co wandale tego wcześniej nie odkryli? Niby teraz twierdzicie, ze to fuszerka wykonawcy? Kto podpisywał odbiór w takim razie po zakończonych robotach? Wtedy było ok, a po roku albo i więcej niby bubel? 71 latarni ooo żesz w mordę... A ile jest w Parku Norweskim, który jest mniejszy? (ponad 100) Albo Park Zdrojowy... Tylko zaznaczmy na Wzgórzu nie ma ani to monitoringu, a policja to sobie wjedzie raz na jakiś czas w uliczkę przejedzie się... Na taki park 71 opraw no poszalało miasto... Rozstawienie opraw... Jak jeszcze wszystkie świeciły to od jednej do drugiej była taka strefa ciemności...
~ 20-08-2014 9:51
DOLNOŚLĄZAK. Zanim magistrat przebrnie przez tzw. "drogę prawną" /czytaj: drogę przez mękę/ warto poznać: 1/ kto był wykonawcą robót, 2/ kto nadzorował prace, 3/ jaki był skład komisji, która prace odbierała i co ta komisja ustaliła, 4/ jakie - w trakcie wykonywania robót - wystąpiły rozbieżności pomiędzy dokumentacją projektową a materiałami faktycznie użytymi do wykonania prac. Nie wykluczone, że do robót użyto chińszczyzny. Porady tej udzielam gratis. Ot skrzywienie zawodowe z "tamtych lat".
~ 20-08-2014 9:57
Inwestycja za 2 mln. Tandetne oświetlenie i błoto przy sprzecie do cwiczen. Ale luz, bo w tym kraju przed zlodziejami sie czapki zdejmuje.
~hahha 20-08-2014 10:19
buhahahhahahaha! To jest lepsze niż Bareja i pokazuje całkowitą nieudolność miłościwie nam panujących. LITOŚCI !!!!
~Sendomir12 20-08-2014 10:19
Latarnie to jedna sprawa. Problemem Wzgórza Kościuszki są żwirowe ścieżki, które "spłynęły" kiedy popadał deszcz. Teraz powierzchnia alejek to rowki, jary, wądoły, a u podnóża wzniesienia stworzyły się efektowne piaszczyste delty! Ciekawe jaka firma zaprojektowała ten "cud" i kto zatwierdził projekt?
~Anonim2 20-08-2014 10:38
Do Dolnoślązak - ujawnienie wskazanych ustaleń, w aspekcie: kto,co,kiedy,dlaczego i po co, cokolwiek podpisał i skontrolował jest IMPOSSIBLE- niewykonalne ! Dokumentacja ginie bezpowrotnie w mrokach archiwum, ku dobremu zadowoleniu i "owocnej" pracy urzędników.
~` 20-08-2014 10:55
Jeżeli chcecie wykończyć naród olski dajcie im władzę - jeden drugiego wykończy takie to bydlęta oczadziałe.
~ 20-08-2014 11:10
do Dolnoślązak , dobrze napisane ostatnie zdanie ,to tak jak za czasów PZPR , towarzysz Edward Gierek przyjeżdżał do miast i miasteczek a włodarze -kolesie wydawali " rozkazy" , wycinali choinki w lesie ozdabiali nimi ulice i wszystko było w najlepszym porządku ( Alternatywy 4 )
~rumcajs54 20-08-2014 12:20
Czy ktoś jest w stanie podać choć JEDEN przykład przyzwoicie wykonanej roboty w tym mieście ? Myślę, myślę, a mieszkam tu od ponad trzydziestu lat, i nic wymyślić nie mogę. Drogi ? Czystość ? Zieleń ? Sport i rekreacja ? Budynki socjalne ? Handel i usługi ? Komunikacja ? Promocja regionu ? Bezpieczeństwo ? Mam wyliczać dalej ? Może więc np. Pan Zygmunt K. stanie, w ramach dialogu społecznego, w szranki, chętnie się publicznie pokajam jeśli nie mam racji.
~ 20-08-2014 14:32
dlaczego ciagle reklamacje - czyzby nie sprawdzano firm przed czy moze o to chodzi by wydawac nasza kase na bylejakosc pani Dzikiej - Dzika nie zna wartoesci pienisadza wiec ja do lasu pogonic trzeba, tam jej miejsce a nie w urzedzie pieniadze nie odrosna jak sie pani wydaje , to nie runo lesne
~$$$ 20-08-2014 14:41
Most na Powstańców Wielkopolskich będzie przyzwoicie wykonany ,grzebią się już drugi miesiąc ,niektóre barierki krzywe a pomalowane ,most jest niezabezpieczony ,trzeba biegiem uciekać przed samochodami,ciekawe kto odbierze tak wykonaną ,chyba rączka
~pieszy 20-08-2014 16:45
Takie uszkodzenia latarń przerabiano w innych okolicznych miastach. Umiarkowanie mądre osobniki w pięć minut potrafią wszystko zdemolować. Przy wejsciu do parku od strony muzeum, na lewo od schodów stoi tablica informacyjna, za nowości oświetlona linijką LEDową. LEDy ukradziono po kilku dniach od oddania instalacji. Kto ukradł ? Nacja handlowa ? A może UFOki ??? Nie , to nasi bogobojni bliźni, ci sami którzy wnet zdewastowali plac zabaw dla dzieciaków na szczycie Wzgórza. Dzicz, która przypadkiem trafiła do tzw. miasta. TOTALNA ŻENADA.
~llag minona 20-08-2014 18:07
A ktoś wie co sie działo dziś koło południa na ul. Paderewskiego? Radiowóz i kupa ludzi przy bloku.
~AD966 20-08-2014 18:15
Ksiądz Lemański powiedział że może coś się zmieni jak :wymrą biskupi" tak samo w tym mieście może się znieni na lepsze jak powymierają nieudacznicy piastujący odpowiedzialne stanowiska .
~szyszkojad 20-08-2014 20:45
Kiedyś mieszkałem przy ul.Nowowiejskiej - była tam fajna górka ze skałkami, jeżdziło się na nartach, widok cudowny na całą jelonkę............byłem tam dziś ze znajomymi ...coś okropnego dzikie ogródki, pełno pijaków, łąka zarośnięta jakimiś chaszczami pogrodzona drutami ...masakra !!! Czy jakiś urzędas może tam zajrzeć !!!!
~do ~pieszy 21-08-2014 3:48
Wrocławiaki przyjechały i rozkradły. Wiadomo, wschód. Najgorsza zaraza na Dolnym Śląsku. Ich prezydent, niejaki Dutkiewicz, daje im przykład - ukradł 50 milionów i świeci oczami. Jak marszałek oddał sprawę do sądu to dogadał się ze "Szczurkiem" (znanym z nazistowskich gestów we Frankfurcie) i... wspólnie wymienili marszałka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group