Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6236
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W tej szkole dbają o bezpieczeństwo!

Wiadomości: Region
Niedziela, 25 listopada 2012, 7:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 listopada 2012, 7:44
Autor: Mea
Fot. Mea
Spotkanie Dolnośląskiej Rady ds. Bezpieczeństwa oraz forum szkół posiadających certyfikat „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo” odbyły się w piątek, w Zespole Szkół w Mysłakowicach. – Certyfikat jest przyznawany za system działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Dzięki niemu rodzice wiedzą, że ich dziecko jest w szkole bezpieczne i uczy się zasad bezpieczeństwa w różnych życiowych sytuacjach – powiedział Andrzej Dąbek, dyrektor Zespołu Szkół w Mysłakowicach.

W spotkaniu wzięły udział cztery szkoły z województwa dolnośląskiego: Szkoła Podstawowa w Niemstowie, Szkoła Podstawowa w Drzemlikowicach, Zespół Szkół w Porajowie oraz gospodarz - Zespół Szkół w Mysłakowicach, które wymieniły się doświadczeniami związanymi z organizacją różnych akcji edukacyjnych na temat bezpieczeństwa w różnych dziedzinach życia. Te placówki oświaty w ciągu ostatnich trzech lat zdobyły certyfikat „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo”.

Placówka oświaty w Mysłakowicach uzyskach dwukrotnie certyfikaty: w 2005 r. oraz w 2009 r., które były ważne przez trzy lata. – Prowadzone były zajęcia teoretyczne i praktyczne m.in. z policją, strażą pożarną, strażą miejską, pogotowiem ratunkowym, strażą graniczną, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, a także Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, podczas których informowano o zagrożeniach, jakie uczniowie mogą spotkać w swoim życiu. Dzieci uczyły się zasad bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, sposobów unikania przemocy w cyberprzestrzeni, dlaczego nie należy brać narkotyków, dopalaczy, palić papierosów oraz spożywać alkoholu – mówił Andrzej Dąbek.

Szkoła organizowała też różne konkursy np. z koncernem Energia Pro na temat bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi, z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego o bezpiecznym zachowaniu się w gospodarstwie rolnym czy też z Państwową Inspekcją Pracy o zasadach bezpieczeństwa w zakładach. Uczniowie uczestniczyli też w zawodach obronnych w Lubomierzu oraz rodzinnych festynach edukacyjnych, organizowanych wraz z rodzicami w Mysłakowicach.

- Obecnie bierzemy udział w nowym konkursie i walczymy o przyznanie kolejnego certyfikatu, ponieważ jego posiadanie świadczy o prestiżu szkoły – dodał Andrzej Dąbek.
Uczniowie już wiedzą, jak zachować się podczas drogi do szkoły i jak udzielić pierwszej pomocy. – Potrafimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia podczas wypadku oraz udzielić konkretnych informacji w trakcie zgłoszenia na pogotowie. Policjanci mówili nam o zagrożeniach, jakie niosą narkotyki i dopalacze – mówiła Sara Świderska z klasy III a gimnazjum w ZS w Mysłakowicach.

- Policjanci przestrzegali np. przed kradzieżami, tzw. wyrwami, do których dochodzi często, mówili o podstawowych zachowaniach podczas zabaw, gdyż jedno nieumyślne zachowanie np. popchnięcie kogoś, może skończyć się dla tej osoby kalectwem na całe życie - dodała Aleksandra Marszałek z tej samej klasy.

Beata Pawłowicz, dolnośląski kurator oświaty wygłosiła wykład na temat bezpieczeństwa. - Badania udowodniły, że w szkołach z certyfikatami, czyli tam gdzie o bezpieczeństwo uczniów dba się na najwyższym poziomie i gdzie młodzież wie, jak zachować się w razie zagrożenia, uczniowie mają wyższe wyniki w nauce – podkreśliła.
Podczas forum uczniowie ZS w Mysłakowicach zaprezentowali program artystyczny o bezpieczeństwie, oczywiście.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 25-11-2012 7:45
Ja nie mogę, czy Wasz fotograf ma downa? a rozumiem że kryzys i w ogóle i że nie stać na opłacenie lepszego, ale jak już musi być ten, to mógłby chociaż nauczyć się trzymać prosto aparat, bo zdjęcia są tak niechlujne że naprawdę przykro to oglądać, przy niektórych artykułach widać fotografie do których nie chciało mu (jej) się wysiąść z auta nawet...
~zewsii 25-11-2012 9:13
Na korytarzach proponuję zainstalować monitoring aktywny. Sprzężony z karabinami maszynowymi. W rogach, pod sufitem. Wtedy każde zagrożenie będzie można usunąć zdalnie. Dilerzy będą bez szans. Martwi mnie to nabywanie umiejetności zabezpieczenia miejsc zdarzeń kryminalnych przez dzieci. Psiakrew! Policja pójdzie z torbami! Jeszcze tylko kurs minerski, krav maga, jak zrobić wlew dożylny z cukru, soli ,wody mineralnej, igielitowej rurki i wkładu do długopisu - i będzie w szkołach bezpiecznie, jak ... No i te "wyrwy"! Policjanci słusznie przed nimi przestrzegają! To może skończyć się niechcianym zajściem! Generalnie jednak jest bezpiecznie. Tak trzymać!
~sowa 25-11-2012 11:33
Mam nadzieje ze szkola upo...la sie z" niebezpiecznym" mobingiem uwazam to za prioritering ze strony nauczycieli i dyrekcji!!!!!!!!!!!! Fantastycznie ze sa tak kreatywne szkoly,gratulacje certyfikatu,teraz warto by bylo wprowadzania to w praktyke !-powodzenia.
~11 25-11-2012 13:51
całe te forum to szopka o kant dupy rozbić, nie ma kasy a reszta to udawanie pod publiczkę, jaki dbanie o bezpieczeństwo w starożytnym pałacu, w którym wszystko się sypie !!!!!!!!!
~ANGELINA 25-11-2012 15:07
ŻENADA! dyr. Dąbek robi wszystko na pokaz, a niewygodne uczniowskie elementy eliminuje! O bezpieczenstwie w tej szkole nie ma mowy!!! Nagonka nauczycieli na uczniów myslacych inaczej... TO NAJGORSZA SZKOŁA W WOJEWÓDZTWIE!!!
~$$$ 25-11-2012 15:38
Pewna nauczycielka nie odróżniła Piłsudskiego od Stalina tak uczą dzieci w Mysłakowicach
~wxp 25-11-2012 18:31
Szkoła jak inne, wójt ma w dupie i obcina inwestycje, szuka oszczędności, dyrektor nie wychodzi z gabinetu tylko wydaje polecenia dotyczące regulaminów i papierków, nauczyciele w tych warunkach nie rozwiną skrzydeł a uczniowie maja w poważaniu wszystko. takie Mysłakowice
~Nike 25-11-2012 21:59
krytyka, krytyka jest ok! jesli sami cos robimy, a co krytycy, idei bezpiecznych zachowan, dzialan kreujacych bezpieczne zachowania, w tej kwesii sami zrobili? Nigdy nie wiemy kiedy informacja pozyskana w czasie takich przedsiewziec wykorzystana nalezycie moze byc przydatna,ba ratujaca zycie. Popieram synergie dzialan sluzb kreujacych bezpieczne zachowania - gratuluje ich! Jak zwykle nie maja nic w tej kwestii do powiedzenia sluzby sanitarne i nic dziwnego bowiem dyrekcja blokuje, ba przeciwdziala wspolpracy na rzecz nie tylko bezpiecznych zachowan osobom kreatywnym z innymi jednostkami organizacyjnymi i pozarzadowymi. I tak to zablokowala wspoldzalanie we wspolpracy z innymi sluzbami na rzec szkol autorskie przedsiewziecie pt. "Bezpieczne wakacje" , Europejski Dzien Zdrowego Jedzenia i
~Nike 25-11-2012 22:10
I tak to zablokowala, ......,l autorskie przedsiewziecie pt. "Bezpieczne wakacje" , Europejski Dzien Zdrowego Jedzenia i Gotowania , pomimo zglaszanych potrzeb. Zalosna, godna potepienia postawa wymagajca rozsadnego rozliczania sluzb sanitarnych z racji chocby przypisanych tym sluzbom kompetencji, bowiem przekladanie realizacji wlasnych interesow wbrew oczekiwaniom ustawodawcy wymaga nie tylko ostrej krytyki moim zdaniem, Nigdy za takim przykladem - to droga do nikad! Przyklad dzialan dyrektora szkoly w Myslakowicach choc nie wszystkich zadawala jest godny do nasladowania, zawsze mozna sie wlaczyc i wniesc wlasna cegielke na rzecz pozytwnych dzialan, a na tyle na ile znam dyrektora tej jednostki jest On otwarty na wspolprace oraz wszelakie propozycje w ramach zdrowego rozsadku oczywiscie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group