Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12295
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W tej szkole dbają o bezpieczeństwo!

Niedziela, 25 listopada 2012, 7:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 listopada 2012, 7:44
Autor: Mea
Region: W tej szkole dbają o bezpieczeństwo!
Fot. Mea
Spotkanie Dolnośląskiej Rady ds. Bezpieczeństwa oraz forum szkół posiadających certyfikat „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo” odbyły się w piątek, w Zespole Szkół w Mysłakowicach. – Certyfikat jest przyznawany za system działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Dzięki niemu rodzice wiedzą, że ich dziecko jest w szkole bezpieczne i uczy się zasad bezpieczeństwa w różnych życiowych sytuacjach – powiedział Andrzej Dąbek, dyrektor Zespołu Szkół w Mysłakowicach.

W spotkaniu wzięły udział cztery szkoły z województwa dolnośląskiego: Szkoła Podstawowa w Niemstowie, Szkoła Podstawowa w Drzemlikowicach, Zespół Szkół w Porajowie oraz gospodarz - Zespół Szkół w Mysłakowicach, które wymieniły się doświadczeniami związanymi z organizacją różnych akcji edukacyjnych na temat bezpieczeństwa w różnych dziedzinach życia. Te placówki oświaty w ciągu ostatnich trzech lat zdobyły certyfikat „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo”.

Placówka oświaty w Mysłakowicach uzyskach dwukrotnie certyfikaty: w 2005 r. oraz w 2009 r., które były ważne przez trzy lata. – Prowadzone były zajęcia teoretyczne i praktyczne m.in. z policją, strażą pożarną, strażą miejską, pogotowiem ratunkowym, strażą graniczną, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, a także Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, podczas których informowano o zagrożeniach, jakie uczniowie mogą spotkać w swoim życiu. Dzieci uczyły się zasad bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, sposobów unikania przemocy w cyberprzestrzeni, dlaczego nie należy brać narkotyków, dopalaczy, palić papierosów oraz spożywać alkoholu – mówił Andrzej Dąbek.

Szkoła organizowała też różne konkursy np. z koncernem Energia Pro na temat bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi, z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego o bezpiecznym zachowaniu się w gospodarstwie rolnym czy też z Państwową Inspekcją Pracy o zasadach bezpieczeństwa w zakładach. Uczniowie uczestniczyli też w zawodach obronnych w Lubomierzu oraz rodzinnych festynach edukacyjnych, organizowanych wraz z rodzicami w Mysłakowicach.

- Obecnie bierzemy udział w nowym konkursie i walczymy o przyznanie kolejnego certyfikatu, ponieważ jego posiadanie świadczy o prestiżu szkoły – dodał Andrzej Dąbek.
Uczniowie już wiedzą, jak zachować się podczas drogi do szkoły i jak udzielić pierwszej pomocy. – Potrafimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia podczas wypadku oraz udzielić konkretnych informacji w trakcie zgłoszenia na pogotowie. Policjanci mówili nam o zagrożeniach, jakie niosą narkotyki i dopalacze – mówiła Sara Świderska z klasy III a gimnazjum w ZS w Mysłakowicach.

- Policjanci przestrzegali np. przed kradzieżami, tzw. wyrwami, do których dochodzi często, mówili o podstawowych zachowaniach podczas zabaw, gdyż jedno nieumyślne zachowanie np. popchnięcie kogoś, może skończyć się dla tej osoby kalectwem na całe życie - dodała Aleksandra Marszałek z tej samej klasy.

Beata Pawłowicz, dolnośląski kurator oświaty wygłosiła wykład na temat bezpieczeństwa. - Badania udowodniły, że w szkołach z certyfikatami, czyli tam gdzie o bezpieczeństwo uczniów dba się na najwyższym poziomie i gdzie młodzież wie, jak zachować się w razie zagrożenia, uczniowie mają wyższe wyniki w nauce – podkreśliła.
Podczas forum uczniowie ZS w Mysłakowicach zaprezentowali program artystyczny o bezpieczeństwie, oczywiście.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
989
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group