Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6471
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W podziemiach powstaną Bramy Czasu

Piątek, 21 sierpnia 2015, 8:46
Aktualizacja: Sobota, 22 sierpnia 2015, 8:44
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W podziemiach powstaną Bramy Czasu
Fot. Przemek Kaczałko
Zakończono przetarg, podpisano umowę z firmą Arado i wkrótce rozpoczną się prace nad udostępnieniem zwiedzającym jeleniogórskich podziemi, które docelowo mają stać się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Wczoraj (20.08) o swoich pomysłach na konferencji prasowej w Ratuszu mówili przedstawiciele Arado.

- Umowa jest podpisana na 25 lat. Na początku opłaty za dzierżawę są minimalne, one będą wzrastać w miarę rozwoju przedsięwzięcia – oznajmił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który dodał, że ma wielką nadzieję na wzrost liczby turystów, którzy dzięki nowej atrakcji odwiedzą nasze miasto.

Nie chcemy powielać kolejnej atrakcji typu II wojna światowa, więźniowie. Chcemy stworzyć atrakcję nie tylko dla dorosłych, nie tylko historię, ale także dla dzieci. Trasa będzie obfitować w aspekty historyczne Jeleniej Góry i Dolnego Śląska, przedstawiane w różnych czasach – opowiedział Jarosław Bona ze spółki Arado. - Za każdą bramą będzie można znaleźć różne historie, różny czas – będziemy mogli wejść do świata filmowego Gwiezdnych Wojen czy Harrego Pottera – dodał.

Kompleks podziemi obejmuje 567 mkw. powierzchni użytkowej, ale inwestycja ma cały czas się rozwijać. Wykorzystane mają być liczne korytarze, a także pionowe szyby.

- Jesteśmy po ostatnich rozmowach z LOK-iem, czyli instytucją, która znajduje się nad nami. Te obiekty są połączone, więc chcielibyśmy z takiej możliwości skorzystać – zapowiada Maciej Wyszkowski. Mówiąc o harmonogramie prac przedstawiciele Arado podkreślają, że najpierw muszą posprzątać po poprzednim dzierżawcy.

Prace podzielono na dwa etapy, otwarcie podziemi z atrakcjami datuje się na 2018 rok, ale już w wakacje przyszłego roku niewykluczone jest udostępnienie pierwszych trzech sal do zwiedzania.

- Projekt Time Gates – Bramy Czasu to też wydarzenie kulturalne ponieważ obiekt, do którego wejdziemy daje ogromne możliwości. Będą tam koncerty muzyczne, będą być może wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Jesteśmy otwarci na wszystko – zapowiada manager projektu jeleniogórskich podziemi Arado, Krzysztof Wojtas.

Spółka Arado szacuje, że inwestycja pochłonie 2 mln zł, z czego pierwszy etap to koszt 0,5 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group