Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 8177
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W pochodzie przez miasto z Fredrą i jego dziełami

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 8 września 2013, 7:58
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 września 2013, 7:25
Autor: Angela
Fot. Angela
W 220. rocznicę śmierci wielkiego komediopisarza Aleksandra Fredry jeleniogórzanie czytali wczoraj (7.09) jego dzieła w wielkim pochodzie, który przeszedł głównymi ulicami miasta. W rolę bohaterów dzieł Fredry wcieliło się wiele ważnych postaci z życia politycznego, kulturalnego i społecznego Jeleniej Góry. W wielkim narodowym czytaniu udział wzięli również mieszkańcy.

Pochód w samo południe wyruszył sprzed siedziby Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1 Maja, a finał był na Placu Ratuszowym, gdzie około godz. 14.00 odczytano bajkę "Osioł". Narodowe czytanie rozpoczął z balkonu JCK prezydent Marcin Zawiła wraz z Jackiem Grondowym, który wystąpił w roli Aleksandra Fredry.

Z huczną oprawą korowodowi przewodniczyli przedstawiciele Bractwa Kurkowego, przy akompaniamencie doboszy. Tuż za nimi szły dzieci.

- Pochód Fredry to odpowiedź Jeleniej Góry na zainicjowane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Narodowe Czytanie dzieł naszego znakomitego komediopisarza – mówił Piotr Jędrzejas, dyrektor Teatru im. Cypriana Kamila Norwida W Jeleniej Górze, który wcielił się w rolę Papkina. – Jest to święto czytania, A. Fredry i nas wszystkich, którzy posługujemy się polską mową. Każde miasto, które włączyło się w tą ideę miało na to swój pomysł. Nasz pomysł jest związany z tradycją teatrów ulicznych czyli korowodu, pochodu czy parady. Nasza wersja jest wesoła, humorystyczna i mam nadzieję, że połączyła wszystkich mieszkańców niezależnie od wieku – dodał Piotr Jędrzejas.

Podczas wielkiego czytania na jeleniogórzan, mieszkańców regionu oraz turystów czekało wiele niespodzianek i atrakcji.

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 8-09-2013 15:01
A co tam robi Stelmach, czy on reprezentuje straż pożarną?
~AnonimGall 8-09-2013 15:46
Fredro jest ponadczasowy... jest wielki i wielcy są ci, którzy nie pozwalają go zapomnieć :)))
~zagadka 8-09-2013 16:45
" Za górami, za lasami stała sobie mała chatka, gdzie mieszkała stara matka, ze synami swymi trzema, co to w świecie lepszych nie ma". Początek jakiej to znanej bajki hr. Fredry ??? Kto zgadnie ???
~AnonimGall 8-09-2013 16:50
Acha... i jeszcze mocno sprośny był nasz Aleksander hrabia Fredro... :)))
Piipi Jelonkowa 8-09-2013 17:16
~OJEJ ! ..Fredro jak z y w y !! ..chyba pojedzie teraz do Wroclawia ! .. aby odebrac swoj palec z katolickiego kosciola p.w.sw.Maurycegp
~ 9-09-2013 16:19
przydalby sie taki Fredro do opisania wyczynow prezydenta JG i jego ekipy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group