• Niedziela, 8 grudnia 2019
  • Godz. 16:52
  • Imieniny: Marii, Wirgiliusza, Makarego, Światozara
  • Czytających: 6956
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

W Norwidzie trwają prace nad wielkim widowiskiem

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 20 stycznia 2014, 8:08
Aktualizacja: Środa, 12 lutego 2014, 8:11
Autor: Angela
Fot. Angela
Prawdziwa teatralna uczta szykuje się w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. W Dniu Kobiet (8 marca br.) na dużej scenie wystawiony zostanie „Samobójca” Nikołaja Erdmana, w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego i adaptacji Dany Łukasińskiej.

Sztukę niegdyś niedocenioną, a dzisiaj zaskakująco aktualną, wystawi jedenastu znanych aktorów, w tym dwoje nowych, których w tym roku dołączyło do 20-osobowego składu jeleniogórskiego Teatru. Kilka dni temu rozpoczęły się prace nad „Samobójcą".

Dzieło rosyjskiego dramatopisarza, mistrza satyry i groteski, to sztuka o młodym bezrobotnym mężczyźnie w średnim wieku utrzymywanym przez żonę Marię i teściową Seramimę. Nie może on spełnić swoich marzeń o grze na helionie, nie widzi żadnych perspektyw, więc postanawia popełnić samobójstwo. Na wieść o tym zaczynają go odwiedzać różni goście, prosząc by popełnił samobójstwo… w ich imieniu. Napisana pod koniec lat 20-tych XX w. tragikomedia, mimo zakazu wystawiania w ZSSR, obrosła legendą. Jak zapowiada reżyser, jeleniogórska inscenizacja zachowując ducha autora, będzie wersją spolszczoną i uwspółcześnioną.

– Ponieważ tekst Erdmana osadzony w Rosji Radzieckiej kontestował w ówczesny system, dzisiaj kładziemy akcent na współczesnego człowieka, bezrobotnego i na dzisiejsze polskie realia - mówi Krzysztof Rykowski, reżyser „Samobójcy”. - Chcemy, żeby był to tekst, który przywołuje pewien absurd polskiej sceny politycznej, ale nie w sposób dosłowny - publicystyczny, ale groteskowy – jak język Erdmana. Naszą niespodzianką dla widzów są na nowo wymyślone postaci, które przychodzą do głównego bohatera, by ten w ich imieniu popełnił samobójstwo, w tym m.in.: „Prawy”, „Lewy” czy „Polska Kobieta Podzielona” – dodaje reżyser.

Główną rolę czyli postać Szymana – Samobójcy, odegra nowy aktor jeleniogórskiej sceny Bogusław Kudłek z Warszawy (urodzony w Krakowie), który przyznaje, że dla niego wcielenie się w głównego bohatera, będzie sporym wyzwaniem.

- Grałem bohatera w Kartotece, moglibyśmy porównywać te postaci, chociaż nie do końca – mówił aktor. - Szymon to taki typ everymana, który boryka się z wieloma rzeczami i nie radzi sobie z tym wszystkim. Trudno jest mi powiedzieć, jaki będzie „ten” Szymon” bo dopiero rozpoczynamy prace nad sztuką, ale myślę, że spektakl będzie godny zobaczenia – dodał Bogusław Kudłek.

Kolejną nową aktorką, która poszerzy jeleniogórski zespół artystyczny Teatru im. C. K. Norwida będzie Marta Kędziora z Jeleniej Góry, absolwentka PWST we Wrocławiu. Nowi aktorzy grali już gościnnie na deskach jeleniogórskiej sceny, ale teraz będziemy mogli ich oglądać regularnie.
W „Samobójcy” zobaczymy również: Magdalenę Kępińską, Iwonę Lach, Małgorzatę Osiej-Gadzinę, Roberta Dudzika, Andrzeja Kępińskiego, Piotra Konieczyńskiego, Jacka Paruszyńskiego, Bogusława Siwko i Tadeusza Wnuka.

Scenografię do sztuki przygotuje Jan Kozikowski, a muzykę Marcin Mirowski.

Czytaj również

Komentarze (56) Dodaj komentarz

~ 20-01-2014 8:50
autorka tekstu zapowiada w tytule wielkie widowisko a tu chodzi o premiere z udzialem kilkunastu aktorow.Okreslenie widowisko a tym bardziej wielkie pasuje do duzych wydazen ktore np.organizuje Opera Wroclawska z udzialem setki artystow,statystow specjalnie przygotowanej scenografii.Okreslenia wielkie,gigantyczne jest czesto stosowane w malych prowincjonalnych miasteczkach gdzie oglupiala gawiedz pedzi na cos takiego a potem wychodzi z tego kabaret.
~emerytka 20-01-2014 9:32
Mam nadzieję,że obędzie się bez wulgaryzmów i wątków gejowskich.Żeby teatr został teatrem!
~Kazimierz 20-01-2014 9:57
To będzie cymes, nie szmondzes. W końcu to Rosjanin Erdman.
~kra kra 20-01-2014 10:27
Aleź... wyydażenieeeeeeeeeee..........boki zrywać...."czarodziejowi z krainy ozz"proponuję zmieni środki lub lekarza .......
~gluś 20-01-2014 13:14
Ludziska ogarnijcie się, zawsze Wam wszystko źle :(
~rysia 20-01-2014 15:19
super skoro to taki świetny spektakl, to może czas najwyższy rozliczać nowego dyrektora z przychodów tj. obecności widzów, bo w końcu spektakle są dla widzów, a nie dla twórców spektaklu.
~Kazimierz 20-01-2014 17:21
Jaki teatr, takie widowisko.
~ 20-01-2014 17:39
Piękne pozowane zdjęcia zespołu.... Ale łapy w kieszeniach muszą być... Wiadomo... na prowincję przyjechał, to o kulturę dbać nie musi.... Żenada!
~Moniqa 20-01-2014 19:16
Ach, znów grzmoty, jad, agresja pod pseudo-imionami... Cieszmy się, iż Teatr istnieje, nie jest istotne w tak dużym aspekcie, czy to Wrocław, Warszawa, Kraków.... Z miłą chęcią obejrzę Widowisko z taką obsadą. Optymizm to nie chleb powszedni jak widzę dla WSZYSTKICH, ja przynajmniej mam mniej zmarszczek i nie choruje na wrzody żołądka. ;))))))). Pozdrawiam Nasz Teatr!
~rysia 20-01-2014 20:02
wszak wartość spektaklu nie zależy od ilości aktorów w nim występujących / to tylko koszty /, ale od profesjonalizmu twórców, a miarą tego jest ilość widzów na spektaklach / nie tylko na premierze/.
~lubie teatr 20-01-2014 22:13
uwazam,ze powinien powstac teatr impresaryjny,byli by i widzowie i wielcy tworcy i dla miasta pieniadze zaoszczedzone chocby z nietrafionych od lat produkcji.nikt nie stracilby,no moze kilku aktorow cieple posadki ale skoro tacy dobrzy to znajda prace gdzie indziej.mniej bylo by tez administracji pewnie choc nie wiem jak liczna jest teraz,ale naprawde widze same korzysci dla Jeleniej z takiego rozwiazania
~ERDMAN? 20-01-2014 23:12
chyba raczej Ziemlanskij?
~123 21-01-2014 12:15
codziennie mam widowisko na kazdym kanale informacyjnym
~do Moniqa 21-01-2014 12:54
Cieszmy się. ale nie zapominajmy, że podatników kosztuje ten teatr ok 4 miliony zł rocznie (ciekawych szczegółow odsyłam do budzetu miasta). czy za tę kasę nie dałoby się przedstawić lepszej propozycji niż produkcje lokalnego zespołu aktorskiego z przyjezdnymi reżyserkami. warto zapytać, pomyśleć
~do 12.54 21-01-2014 14:40
Naród istnieje, dopóki istnieje jego kultura. Człowiek, który pozbawiony zostaje kultury, jest pozbawiony tym samym swego człowieczeństwa, zostaje odarty ze swej godności...
~Jadzia 21-01-2014 16:57
ale się niektóre aktorki postarzały ...
~Bądźświadomy 21-01-2014 16:58
Chcą się państwo zastanawiać?... Proszę dla zastanowienia "Całe nasze życie - indywidualne i zbiorowe - już od dawna tkwi w kleszczach konsumpcjonizmu i kiczu. Nie ma sztuki, jest rynek sztuki. Sztuki się nie uprawia, sztukę się sprzedaje. Sztuka musi ewaluować i przynosić wymierne korzyści. Zainfekowanie tym myśleniem każe prowadzić decydentów i wszystkich "zdrowo myślących" do prostego wniosku, że sztuka musi na siebie zarabiać. I mało kto krzyczy głośno, że to absurd. Być może jakiś ułamek procenta sztuki zarabia na siebie i to są wielkie gwiazdy, wielkie nazwiska, wielkie koncerty i filmy (tam gdzie kupujących produkt mogą być tysiące), często wypromowane przez szołbiznes, kuratorów i marchandów. "
~jeszcze.. 21-01-2014 17:00
Przyszłość kultury i nowe prądy w sztuce wyznaczają niepokorni artyści i niewielkie grupy twórcze, a nie rechot bywalców i tańce celebrytów przed kamerami. Szołbiznes - czyli pokazywanie swojego interesu - powinien kwitnąć póki ludzie chcą się bawić i za to płacić, i póki decyzja o realizacji wydarzenia będzie wyznaczana potencjalną "oglądalnością". Nie powinno to jednak być identyfikowane nie tylko ze sztuką, ale w ogóle z tzw. kulturą (chyba że z kulturą spożycia). Choć czasami szołbiznes wykrada jej (sztuce) to i owo, i od ogromnego wysiłku artysty zależy czy nie zamieni go w g......
~Dalej 21-01-2014 17:03
"Jak podawał świąteczna "Polityka" [nr 52/12.2013] w świetnym artykule Mariusza Hermy o muzyce pop, zapowiedziach płyt i koncertów, coraz częściej pojawiają się dopiski: zespół znany z reklamy i tu pojawia się nazwa mydła, samochodu lub kosmetyku. " Zastanówmy się....
~do22:13 21-01-2014 19:23
Rozumiem że to komentarz(20-01-2014 22:13) samego pana dyrektorka uważającego się nie za dyrektora a za właściciela ...bo taki właśnie jest jego zamiar ...wszystkich na bruk i zatrudnić na umowy śmieciowe oprócz oczywiście jego osoby i znajomków ....a więc przypominam Panu że to nie jest pana prywatny Teatr tylko miejski i czas zejść na ziemię...bo tak samo jak szybko się tutaj pojawił tak samo szybko mieszkańcy mogą wywieść na taczkach !!
~do 16:58 21-01-2014 19:25
Tak, sztuka musi na siebie zarabiać, a nie żyć z tego co da państwo. Tak jest na całym zachodnim świecie. Czasy komunizmu minęły. Do szpitala i środków komunikacji miejskiej MUSI SIĘ dopłacać, bo to służy CAŁEMU SPOŁECZEŃSTWU, a teatr państwowy jest tylko dla małej garstki, dla którzy bywają w teatrze, oraz, oczywiście, dla jego pracowników, a najbardziej: dla aktorów i dyrektora. Przed wojną, jeśli teatry nie miały widzów, to po prostu plajtowały. Piszesz o wielkich nazwiskach... A kto broni aktorom zostać wielkimi nazwiskami? Taki zawód sami sobie wybrali, że jeśli chcą zarobić na chleb, to muszą być warci oglądania. To był ich własny wybór. Nikt ich nie zmuszał do bycia aktorem.
~ 21-01-2014 19:28
I żeby nie było ponuro, to teatr jeleniogórski oraz Jelenia Góra dorobiła się również dużych nazwisk, na które widzowie chętnie chodzą do teatru: pan Konieczyński, pan Grondowy, oraz, kiedyś, aktor, który nie był zatrudniony na etacie w Teatrze Norwida - pan Włodzimierz Dyła. Ludzie go pamiętają do tej pory.
~NNN 21-01-2014 19:30
Jakoś do tej pory nigdzie kultura nie utrzymuje się sama bez dotacji to po pierwsze ,po drugie jak chcesz być właścicielem to kup sobie swój prywatny budynek i tam rób sobie co chcesz !!!!Puki co ..to jest placówka Miejska !!
~ 21-01-2014 19:33
do 20-01-2014 22:13 | ~lubie teatr | - teatr impresaryjny nie będzie dobrym rozwiązaniem, bo będzie ściągał chałtury, a widzowie jeleniogórscy nie lubią być nabijani w bambuko, bo znają się na sztuce, i widzą, kiedy ktoś odwala chałturę na prowincji. Niech będzie dobry teatr z naszymi, jeleniogórskimi aktorami.
~do 19:28 21-01-2014 19:34
Zgadza się dorobiła się...ciężką praca tych aktorów bo nikt im nie pomógł ... i w w ramach wyróżnienia po stworzeniu Teatru impresaryjnego dostaną wypowiedzenia warunków umowy ...prawda ???!!
~ 21-01-2014 19:35
do ~NNN - sorki, jestem widzem, nie menagerem teatralnym ani niczym takim. ;-) Pamiętam, kto kiedyś grał w teatrze jeleniogórskim, pamiętam czasy pani Bogajewskiej, szkoda, że nie została tutaj dłużej. Wtedy do teatru waliły tłumy! Bo był dobry!
~Takwięcnie 21-01-2014 19:35
NIE, sztuka nie musi na siebie zarabiać- nawet na kapitalistycznym zachodzie, we Francji teatr dotowany jest dużo bardziej niż u nas, zarabia na siebie KOMERCJA , a to nie sztuka! NIE, nie jestem dyrektorem teatru, jestem osobą świadomą, a jeśli myślisz, że teatr służy tylko garstce a nie społeczeństwu toś głupi, przykro mi...
~ 21-01-2014 19:37
cd. Nie chcę teatru impresaryjnego, piszę o tym w komentarzu o 19:33. Jestem widzem. Impresariat to warszawskie chałtury dla prowincji.
~ 21-01-2014 19:40
do 21-01-2014 19:35 | ~Takwięcnie - a pamiętasz czasy tego pana który był przed panem Kocą i pustki w teatrze, gdzie widzów na widowni było mniej niż aktorów na scenie? Komu słuzył wtedy nasz teatr miejski??? Nie dla garstki ludzi właśnie??? Czyli dla aktorów i dyrekcji, oraz kilku (bo było tak że można ich było policzyć na palcach jednej ręki) widzów???
~19:35 21-01-2014 19:44
no to sorry ;) Tak zgadzam się też jestem widzem i popieram że w tym czasie waliły do teatru tłumy .... więc jak widać nie od przekształcenia Teatru jego wizerunek zależy tylko od osoby zarządzającej nim .....
~A widzisz 21-01-2014 19:48
Moi znajomi, teraz studenci bardzo dobrze wspominają ten czas w teatrze w Jeleniej, teraz w Warszawie chodzą do teatrów które grają taki właśnie repertuar...Ja wolę to co dzieje się teraz, widowni też przybyło, poza tym poczekajmy, dopiero zaczyna się pierwszy sezon :)
~do 19:48 21-01-2014 20:06
gdzie przybyło chyba w Warszawie ??? Tu jedyne co widzę to perfekcyjny image a reszta to kit straszny ..........nie chce tego porównywać do polityki ale samo mi się nasuwa niestety ...PO też ma piękny image a potem jedyne perfekcyjne zdanie jakie potrafi powiedzieć za publiczne pieniądze to sorry .... niestety będę krytykować to co jest źle robione i nie dlatego żeby kogoś wkurzyć tylko po to aby przemyślał czy istnieje inna droga ..może lepsza ...a jeśli jest to jedyna i słuszna to niech mnie do tego przekona bo jak narazie to słabo.....
~ 21-01-2014 20:26
wiele ciekawych wpisow co nie czesto sie zdarza ,problem dotyczy pieniedzy jesli to jest prawda ze teatr otrzymuje z kasy miasta 4 miliony to jest ogromna gora pieniedzy za ktore mozna naprawde zrealizowac wiele ciekawych i madrych prezentacji.To sa nasze publiczne pieniadze i jesli za nasze podatki dyrektor teatru realizuje knota pt kabaret sylwestrowy to ktos te pieniadze powinien do kasy teatru oddac lub . chociaz powinien walnac sie w piers i przeprosic,Jest roznica miedzy prywatnym impresariatem a teatrem miejskim, prywatny ryzykuje wlasne pieniadze a teatr nasza mieszkancow Jeleniej Gory i mieszkancy maja prawo pytac ,krytykowac i oczekiwac wyjasnien jak sie komus nie podoba moze zawsze sobie zalozyc swoj prywatny teatr.
~Czemuu? 21-01-2014 20:29
Dlaczego ciebie ma przekonać? Niech mnie przekona ;) Kit staszny był za kocy, ja widziałam Don Juana i bardzo mi się podobało, całej wypełnionej widowni ( tydzień temu ) też i Miedzianka podobała mi się i chcę więcej. Tobie jak nie odpowiada włącz sobie serial
~ojojoj 21-01-2014 20:37
Ja myślę, że większość kasy na teatr to idzie na budynek, jeśli nawet impresariat tam będzie to trza to ogrzać, posprzątać , utrzymać, aktorów jest 20 jak piszą, a przacowników administracji ze 3 razy więcej, ale zwalniać nie można, bo zaraz zacznie się lament! I tak w koło macieju... Gdzie byliście kiedy poprzednik przywiózł znanego reżysera filmowego i za majątek zrobił "jesteśmy braćmi" i sam zapłacił sobie za główną rolę????? Czyją kasę zmarnotrawił???? Wiecie ile razy to zagrali??? A na kabaret bez dekoru i za małą kasę, całkiem sporo ludzi chodzi :)
~ 21-01-2014 20:39
do 21-01-2014 20:29 | ~Czemuu? | - najstraszniejsze kity to były przed Kocą, na widowni kilku widzów, a na scenie kilkunastu, a też szły na to wielkie pieniądze! Za Kocy ludzie wrócili do teatru. Nie ma co na niego narzekać.
~do 20:29 21-01-2014 20:44
a kto powiedział że za Kocy było dobrze ???? ja wiem jedno nasz Teatr spada na psy od kilku lat ,winni są za to i rządzący w tym mieście i wybierani przez nich dyrektorzy .....mając tak fajną historię miasta przy tak wielkich możliwościach wyboru sztuk oraz doboru repertuaru oczekuję za moje podatki po prostu dobrego Teatru..... a nie wiecznie wybieranych dyrektorów robiących swoja prywatną karierę ,wzbogacających się naszym kosztem i swoich kolesi.... a potem ...sorry ..nie wyszło..po raz kolejny zresztą ...czy to tak wiele ??? jak patrze na ten cały "bajzel" to żeczywiście seriale są lepsze co i innym serdecznie polecam .....
~idobrze 21-01-2014 20:49
To ty do seriali, bardziej inteligentni do teatru!
~:) do20.44 21-01-2014 20:51
ŻECZYWIŚCIE ;) teatr to dla ciebie DÓRZE wyzwanie ;)))
~do... 21-01-2014 21:54
20:49 i 20:51... Czyżby??? od 30 lat regularnie "chadzam " naszego Teatru i dlatego coś na t temat powiedzieć mogę ...większość "Teotramaniaków" naszych to już to już dawno wyjechała z tego miasta i nawet z tego kraju ...........więc Teatr musi się bardziej skupić na tym co zostało ........Teatr to nie jest duże wyzwanie dla widza ...widz ogląda i ocenia ...wyzwanie to jest dla dyrektora ,który na siłę chce być wielkim ale mu nie wychodzi mimo znakomitego zespołu który posiada ...nawet tego nie potrafi docenić i uszanować nie mówiąc już o tym żeby dobrać tak repertuar aby pokazać ich świetny kunszt jaki posiadają ......przez te wszystkie lata zespól niejednokrotnie pokazał że potrafi świetnie zagrać tak samo zresztą jak i obsługa która świetnie się spisywała w swoich "rolach"
~Czyli 21-01-2014 23:57
No to chyba dobrze się składa, bo teraz reżyseruje Rekowski, ostatnio reżyserował za Bogajewskiej, powinno być ok!
~Koneser 22-01-2014 19:18
Jak zwykle "najbardziej kulturalni" najgorzej się kłócą. Teatr? Zaorać! Nie byłem tam od 20 lat, tj. od czasu skończenia szkoły. Po ch... mi teatry, kina, opery? Wszystko jest na CHOMIKUJ.PL. 1 GB danych już od 0,24 zł w miesięcznym abonamencie ChomikManiac 10,67zł/mc. Łatwo sobie policzyć, że za cenę jednego biletu do teatru mogę sobie obejrzeć kilkadziesiąt sztuk, z lepszymi aktorami. Więcej wiem o Szekspirze, Tarkowskim czy Dostojewskim niż 90% snobów grzejących co tydzień fotel u Cypriana Norwida. A teraz czekam na obelgi i wyzwiska od ukulturalnionych fanów teatru.
~do koneser 23-01-2014 8:06
Jakie obelgi? Jesteś najlepszy i najbardziej kulturalny ! Twoja inteligencja i kultura bije z twego postu, masz rację nie potrzebny ci teatr, kino i opera :)
~do wyżej 23-01-2014 15:54
szkoda że z twojego nie bije.
~jerzy 23-01-2014 15:57
a ten gość na zdjęciu po prawej to mógłby wyjąć ręce z kieszeni jak pozuje do publicznej fotografii. pokazuje wszystkim że olewus a przecież to my wszyscy składamy się na jego pensje. niby taki "kulturalny" a zero podstaw kindersztuby.
~:) 23-01-2014 17:32
Nudni jesteście, nie macie argumentów, biedni, nieszczęśliwi nieudacznicy, trochę mi was szkoda...
~ 23-01-2014 20:45
Zgadzam się. Takie teatralne snoby bez grama finezji, nie wspominając o inteligencji. Jak widać teatry nie rozwijają wyobraźni, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za ich likwidacją.
~:) 23-01-2014 23:02
Nawet jeśli napiszesz to sto razy, nie zmienisz faktu, teatr przetrwa, nie takich jak ty, przetrwał :) Po co pompujesz balon własnej pychy? Nie jesteś snobem, jesteś inteligentny bardziej niż my, chodzący do teatru, masz się z czego cieszyć. Brawo!
~ 23-01-2014 23:20
Ale to ty misiu tu trollujesz, co widać doskonale po IP i nicku. Pewnie jesteś jakimś aktorzyną z teatru, który dostał fuchę od szefa w postaci spamowania niewygodnej dyskusji na forum. Widać, że grunt się wam pali pod nogami, skoro posuwacie się do takich działań.
~:) 24-01-2014 0:00
Jestem opłaconym przez teatr strażakiem i mi się pali pod nogami, odkryłeś prawdę ;) Ale kim ty jesteś, że tak ci jad buzuje? Wyrzuconym z teatru?
~do wyżej 24-01-2014 0:57
ja widzę że to ty się tu najbardziej udzielasz trolu. tak bardzo boicie się krytyki ? może macie powód .nie zagłuszysz krytycznych głosow spamerze
~:) 24-01-2014 6:57
Dobra, rozśmieszyłeś mnie
~jacha 24-01-2014 12:15
Jasne Zlikwidujmy teatr. kabarety ante portas.
~do wyżej 24-01-2014 19:12
Bez względu na to, iloma nickami się podpiszesz, każdy z łatwością pozna po IP, że wszystkie komentarze broniące teatru pisze jeden troll.
~Dan 25-01-2014 14:55
A ja też bronię Teatru im. Norwida. I co?
~ 25-01-2014 19:02
To finansuj go z własnych pieniędzy, mondralo. Ciekawe, czy wtedy tak samo będziesz bronił.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group