Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5819
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

“W Kazimierzu wypada bywać...” w Muzeum Przyrodniczym

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 22 września 2014, 8:33
Aktualizacja: 8:35
Autor: Manu
Fot. Organizator
“W cyklu czwartkowym” (25 września, w najbliższy czwartek) o godz. 19.00 w Muzeum Przyrodniczym (przy ul. Cieplickiej 11 A; w kompleksie pocysterskim), rozpocznie się prelekcja pt. “W Kazimierzu wypada bywać...”. Spotkanie poprowadzi Henryk Dumin. Wstęp na prezentację multimedialną jest wolny (liczba miejsc ograniczona).

W Kazimierzu, na brzegu wiślanego starorzecza, splotły się dzieje polskiej i żydowskiej kultury, które pozostawiły po sobie tradycje inspirujące licznych twórców na przestrzeni minionego stulecia.

- Schodzące z okolicznych wzgórz jary wąwozów zbiegają się wokół miasteczka, uważanego przez niektórych za istotę polskiego pejzażu i architektury, a przez innych za pamiątkę żydowskiej społeczności – opowiada Henryk Dumin. - Wśród kościołów, kupieckich kamienic i spichlerzy nadal trwa legenda tego niezwykłego miejsca z magią "dwóch księżyców" i wyraźną obecnością kazimierskiej bohemy. Miasto sztuki i zapachów przeszłości, które przywołują też festiwale tradycji tworzące jedyny w swoim rodzaju teatr pełen dawnej muzyki w otoczeniu zielonych wzgórz pachnących smażonymi konfiturami.

Henryk Dumin - etnolog, menedżer kultury; badacz tradycji kultury Dolnego Śląska i przemian kultury w warunkach przerwanej ciągłości osadniczej; projektodawca i realizator festiwali kultury i licznych wystaw muzealnych; publicysta; laureat Nagrody im. Oskara Kolberga 2010; pracuje w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w Warszawie. Współpracuje z artystami i ośrodkami kultury na terenie regionu. Uczestniczy w działaniach na rzecz utworzenia placówki muzealnej poświęconej kulturze wsi dolnośląskich.

Prelekcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~taka prawda 22-09-2014 19:10
Bywać to wypada jedynie snobom. Normalny człowiek jeździ tam, gdzie jest ciekawie, a nie gdzie "wypada bywać". Kazimierz to zresztą takie miasto snobów, gdzie snoby ciągną jak mucha do g... Byłem, widziałem, nic ciekawego.
~Do 19:10 23-09-2014 1:01
Nic dodać, nic ująć. Lepiej jechać do Czech - piękniejsze miasta i milsi ludzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group