Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 3680
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: W Karkonoszach bezpieczniej

Niedziela, 28 lutego 2010, 9:09
Aktualizacja: 9:09
Autor: Angela
KARKONOSZE: W Karkonoszach bezpieczniej
Fot. .....
Dzięki polsko–czeskiemu projektowi zorganizowane zostaną szkolenia dla pracowników KPN z zakresu udzielania pierwszej pomocy czy bezpiecznego poruszania się w górach. Zostanie zakupiony też potrzebny sprzęt. Strona polska pozyskała 91 tys. zł. Realizacja projektu ruszy w marcu.

Projekt „Bezpieczne Karkonosze” jest realizowany wspólnie z partnerem czeskim (Krkonošsky Narodní Park) w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Jego realizacja rozpocznie się od marca, tuż po podpisaniu umów, a zakończy się w lutym 2011 roku. W ramach realizacji projektu służby terenowe obu parków będą uczestniczyły w cyklu specjalistycznych szkoleń. Dzięki nim zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Szkolenia będą prowadzone w zakresie udzielania pierwszej pomocy przemedycznej i szeroko rozumianego poruszania się po górach. Poza umiejętnościami udzielania pomocy poszkodowanym w zależności od rodzajów urazów i kontuzji jakich doznali, pracownicy terenowi zostaną zapoznani z zagadnieniami związanymi z podejmowaniem działań ratowniczych w zimie: oceną sytuacji meteorologicznej, rodzajach i przekroju śniegu, podstaw organizowania akcji ratunkowej po zejściu lawiny, posługiwania się sondą lawinową, sposobami umiejscowienia zasypanego, pierwszej pomocy.

– Takie działania zaplanowano bowiem na przyszły rok szkolenia zimowego – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Całość zakończy się uzyskaniem przez szkolonych certyfikatu, który jest naszym pracownikom niezbędny. Często w wypadkach nasi ludzie są bowiem na miejscu zdarzenia przez GOPR- owcami.

Dzięki pozyskanym środkom uczestnicy szkoleń zostaną też wyposażeni w przenośne zestawy pierwszej pomocy oraz inny niezbędny sprzęt techniczny wspierający działania ratownicze, np. rakiety śnieżne, urządzenia umożliwiające namierzenie ich w razie zaginięcia czy przysypania lawiną śnieżną, specjalistyczne narty i inne. Na wyposażenie placówek terenowych KPN zostaną zakupione stacjonarne zestawy pierwszej pomocy.

W ramach cyklu spotkań zostanie opracowana dwujęzyczna broszura o zasadach bezpiecznego poruszania się po terenach górskich oraz sposobach postępowania na wypadek zaistnienia niebezpieczeństwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group