Projekt „Bezpieczne Karkonosze” jest realizowany wspólnie z partnerem czeskim (Krkonošsky Narodní Park) w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Jego realizacja rozpocznie się od marca, tuż po podpisaniu umów, a zakończy się w lutym 2011 roku. W ramach realizacji projektu służby terenowe obu parków będą uczestniczyły w cyklu specjalistycznych szkoleń. Dzięki nim zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną.
Szkolenia będą prowadzone w zakresie udzielania pierwszej pomocy przemedycznej i szeroko rozumianego poruszania się po górach. Poza umiejętnościami udzielania pomocy poszkodowanym w zależności od rodzajów urazów i kontuzji jakich doznali, pracownicy terenowi zostaną zapoznani z zagadnieniami związanymi z podejmowaniem działań ratowniczych w zimie: oceną sytuacji meteorologicznej, rodzajach i przekroju śniegu, podstaw organizowania akcji ratunkowej po zejściu lawiny, posługiwania się sondą lawinową, sposobami umiejscowienia zasypanego, pierwszej pomocy.
– Takie działania zaplanowano bowiem na przyszły rok szkolenia zimowego – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Całość zakończy się uzyskaniem przez szkolonych certyfikatu, który jest naszym pracownikom niezbędny. Często w wypadkach nasi ludzie są bowiem na miejscu zdarzenia przez GOPR- owcami.
Dzięki pozyskanym środkom uczestnicy szkoleń zostaną też wyposażeni w przenośne zestawy pierwszej pomocy oraz inny niezbędny sprzęt techniczny wspierający działania ratownicze, np. rakiety śnieżne, urządzenia umożliwiające namierzenie ich w razie zaginięcia czy przysypania lawiną śnieżną, specjalistyczne narty i inne. Na wyposażenie placówek terenowych KPN zostaną zakupione stacjonarne zestawy pierwszej pomocy.
W ramach cyklu spotkań zostanie opracowana dwujęzyczna broszura o zasadach bezpiecznego poruszania się po terenach górskich oraz sposobach postępowania na wypadek zaistnienia niebezpieczeństwa.