Czwartek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 10619
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W górach ślisko i niebezpiecznie. III stopień zagrożenia

Środa, 11 lutego 2015, 8:56
Aktualizacja: 8:59
Autor: Angela
Region: W górach ślisko i niebezpiecznie. III stopień zagrożenia
Fot. Archiwum KG GOPR
Od kilku dni w Karkonoszach obwiązuje III stopień zagrożenia lawinowego. – Ocieplenie przewidywane na najbliższe dni też nie przyniesie niczego dobrego, bo mokry śnieg będzie nocą przymarzał, przez co zrobi się ślisko – informuje dyżurny ratownik GOPR Zbigniew Bogaczyk. – Nie odradzamy wędrówek po otwartych szlakach, ale apelujemy, by wychodząc w góry zabrać ze sobą zdrowy rozsądek – dodaje.

Jak informują ratownicy Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, obecnie w szczytowych partiach Karkonoszy warunki turystyczne są trudne.

- W związku z tym, że w górach obwiązuje III stopień zagrożenia lawinowego, wiele szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego zostało zamkniętych i apelujemy, by z nich nie korzystać, bo są one bardzo niebezpieczne – ostrzega Zbigniew Bogaczyk.

– Przy każdym takim szlaku są tablice informacyjne. Pozostałe trasy po nocnych opadach śniegu miejscami mogą być nieprzetarte, z zaspami do 1,5 m. W wielu miejscach pod spodem jest lód, a na nim leży przewiany śnieg. Wczoraj (10.02) widzialność była bardzo dobra, do ponad 50 km. I taka będzie również w najbliższych dniach. Zachęcamy wiec do górskich wędrówek, ale z rozsądkiem i tylko po wyznaczonych trasach. Ze względu na trudne warunki zalecamy odpowiednie wyposażenie i przygotowanie się do wędrówki w góry, w tym: zabranie odpowiedniego obuwia, odpowiedniego ubrania (w tym zapasowej czapki i rękawiczek). Warto też mieć przy mapę, termos z ciepłym napojem, czekoladę, ale przede wszystkim naładowany telefon komórkowy z zapisanymi telefonami do ratowników GOPR: 985 i 601 100 300 – mówi ratownik.

Mimo ostrzeżeń i apeli, w naszych górach wciąż dochodzi do kilku wypadków w tygodniu. – W poniedziałek (9.02) szukaliśmy 20-letniego snowbordzisty, który zaginął na trasie do Szrenicy – informuje Zbigniew Bogaczyk. – Na szczęście chłopak został zwieziony do schroniska przez pracowników spółki Sudety Life. W niedzielę (8.02) zwoziliśmy z żółtego szlaku około 50 –letnią kobietę, która schodząc ze Strzechy Akademickiej skręciła nogę. Inny przypadek z ostatnich dni to około 60-letni mężczyzna, któremu w Górach Izerskich oderwała się podeszwa. Wypadki oczywiście się zdarzają, ale ich liczbę można zminimalizować przy zachowaniu w górach zasad bezpieczeństwa, a przede wszystkim ostrożności, wyobraźni i zdrowego rozsądku – dodaje ratownik GOPR.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
638
Tak
39%
Nie
51%
Koncerty to nie moja "bajka"
9%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Wdrażamy w tryb życia sportowca
 
Aktualności
11 tys. zł mandatu za telefon w czasie jazdy!
 
Karkonosze
Słońce najpiękniej zachodzi na Śnieżce
 
10 pytań do...
10 pytań do – podinsp. Edyta Bagrowska
 
Aktualności
Wielbłądek urodził się na oczach zwiedzających!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group