Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8385
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W formie oczekiwania...

Niedziela, 22 sierpnia 2021, 12:30
Autor: WAC
Jelenia Góra: W formie oczekiwania...
Fot. WAC
Wczoraj (21.08) w Otwartej Papierni w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wystawy Bożenny Biskupskiej "W formie oczekiwania. Rzeźbiarska kompozycja malarska".

To pierwsza indywidualna ekspozycja Bożenny Biskupskiej w Jeleniej Górze. Wystawa w Otwartej Papierni eksploruje wątek znaku, który przez lata ewoluował w twórczości artystki. Jest to znak o silnym pierwiastku ludzkim, znak odnaleziony początkowo w formie rysunku, który potem ucieleśnił się w przestrzeni w postaciach zwielokrotnionych rzeźb. Artystka zastąpiła kreskę – drutem, pozwalając humanoidalnym formom z rysunków wypełnić przestrzeń. Ekspozycja w Otwartej Papierni skupia uwagę na wartościach wydobywanych przez spotkanie tych form ze światłem. Jednocześnie eksponując cień, pomnażamy formę, pozwalamy na jej grę z przestrzenią, na ruch, na rytm.

Lecz i to nie wszystkie warstwy tej opowieści – dodaje kurator wystawy Maciej Pierzchała. - Bowiem rzeźby, które wyszły z hieroglificznego, rysunkowego zapisu figury ludzkiej, znów na obrazy powróciły – tracąc figuratywność. Prezentujemy je widzom w nietypowej, jakoby magazynowej, oczekującej formie. Narysowane, uprzestrzennione, leżakujące obrazy Bożenny Biskupskiej z najnowszego okresu jej twórczości, pozostają w stanie oczekującego na uruchomienie potencjału. Mimo że znajdują się na wystawie, prezentowane są w taki sposób, w jaki oczekują w pracowni artystki na wyschnięcie i wyruszenie na spotkanie z widzem.

Prócz rysunków, obrazów i form rzeźbiarskich na wystawie prezrntowany jest cykl instalacji video „Przeganianie myśli”, poświęconych jednemu z najbardziej monumentalnych dzieł Bożenny Biskupskiej, czyli stworzeniu Międzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku.

Bożenna Biskupska (ur. 1952) to polska artystka eksplorująca przestrzenie malarskie, rzeźbiarskie, sztukę instalacji oraz video. Jej prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Rzeźby – Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, a także w we Włoszech, Niemczech, USA, Danii i in. Otrzymała m.in. I nagrodę na Międzynarodowym Biennale Miniatury Tkackiej (1982 r. Savaria Museum, Węgry), nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego za malarstwo i rzeźbę (1984), Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy (2017). W 1984 roku reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji.

Dorobek artystyczny Biskupskiej odzwierciedla drogę jej formalnych poszukiwań. Artystka eksperymentuje z różnymi technikami łącząc m.in. malarstwo i akcję, a także z materią rzeźbiarsko-malarską wykorzystując m.in. beton, mączkę marmurową, folię negatywową czy olej lniany. Pracuje w długich cyklach dzieł, w których rozwija poszczególne wątki i motywy. Należą do nich m.in. wanitatywne serie rzeźb-figur Misterium Czasu i Non Omnis Moriar, realizowany w różnych formach malarskich i rzeźbiarskich wątek Wytyczania obrazu, czy figura Jednonogiego, pojawiająca się zarówno w rzeźbach, jak i na obrazach artystki, obecna także na wystawie w Otwartej Papierni.

W 2004 roku, wraz z Zygmuntem Rytką oraz Zuzanną Fogtt, założyła Fundację Sztuki Współczesnej In Situ działającą na rzecz kultury i sztuki. Od 13 lat tworzy Międzynarodowe Laboratorium Kultury w Sokołowsku, odbudowując zabytkowy kompleks Sanatorium dr. Brehmera.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group