Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 6904
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W cieniu Gór Olbrzymich – wernisaż już w piątek

Środa, 1 grudnia 2021, 14:20
Aktualizacja: 14:22
Autor: Muzeum Karkonoskie
Jelenia Góra: W cieniu Gór Olbrzymich – wernisaż już w piątek
Fot. Muzeum Karkonoskie
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza w piątek (3 grudnia) o godz. 17.00 na wernisaż wystawy „W Cieniu Gór Olbrzymich - Średniowiecze”. Ekspozycja będzie czynna do marca 2022 roku.

Celem wystawy jest prezentacja wyjątkowo bogatej i zróżnicowanej kultury materialnej oraz duchowej, która wykształciła się wśród wielonarodowej społeczności zamieszkującej tereny u podnóża Karkonoszy i Gór Izerskich, między wiekiem X a początkiem wieku XVI. Najważniejszą cechą osadnictwa średniowiecznego na omawianym terenie było korzystanie z zasobów naturalnych pobliskich gór oraz związany z tym rozwój górnictwa kruszcowego, hutnictwa szkła, rud żelaza i miedzi oraz poszukiwanie kamieni szlachetnych, z których słynęły Góry Olbrzymie.

Wystawa podzielona została na cztery części:

Cześć I - poświęcona jest najstarszym śladom osadnictwa słowiańskiego u stóp Karkonoszy i Gór Izerskich, datowanym na wiek IX i X oraz starszemu okresowi panowania Piastów śląskich, do połowy XIII w. Materialną pozostałością osadnictwa słowiańskiego w regionie są relikty grodziska i osady w Jeleniej Górze-Grabarach, zaś świadectwem działalności Henryka I Brodatego są najstarsze zachowane fundacje kościelne, we Wleniu, Nowym Kościele, Świerzawie i Sędziszowej.
Część II - opowiada dzieje eksploatacji górskich złóż metali i minerałów oraz hutnictwa szkła, które na następne stulecia zdefiniowały sposób gospodarczego wykorzystania Gór Olbrzymich. Z poszukiwaniem szlachetnych kruszców związana jest legenda Walonów - przybyszów z zachodniej Europy, którzy jako pierwsi mieli podjąć się penetracji górniczej tego obszaru.
Cześć III - opisuje fenomen średniowiecznego miasta i kultury mieszczańskiej, na przykładzie powstania i rozwoju Jeleniej Góry.
Część IV - prezentuje życie średniowiecznych elit: książąt z dynastii Piastów i ich wasali - rycerzy, którzy w niegościnnej, górskiej krainie budowali zamki, wieże i strażnice obronne.

Imprezy towarzyszące:

12.12.2021, godz. 13.00 – wykład dr. Przemysława Nocunia z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pt. „Średniowieczne warownie i siedziby pańskie w cieniu Gór Olbrzymich”
19.12.2021, godz. 13.00 – wykład dr hab. Dagmary Adamskiej z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, pt. „Kierunki rozwoju średniowiecznego osadnictwa w cieniu Gór Olbrzymich”.

Wystawa „W cieniu Gór Olbrzymich – Średniowiecze” jest efektem projektu o tym samym tytule, realizowanego w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
643
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
6%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group