Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13653
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: W "1" grają w szachy

Środa, 5 czerwca 2019, 6:08
Aktualizacja: Czwartek, 6 czerwca 2019, 10:28
Autor: WAC
Szklarska Poręba: W "1" grają w szachy
Fot. SP nr 1 Szklarska Poręba
W Szkole Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie od dwóch lat prowadzona jest edukacja poprzez szachy, realizowana jako innowacja edukacyjna w klasach I– III.

Dzięki inicjatywie Justyny Kozik, dyrektorki szkoły, Jedynka spod Szrenicy jest jedyną szkołą w regionie jeleniogórskim, w której program edukacji poprzez szachy realizuje się na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej.  

Przygoda z szachami zaczęła się  kilka lat temu od utworzenia koła szachowego w szkole i współpracy z Klubem Logicznym z Piechowic. Okazało się, że zajęcia cieszę się ogromnym powodzeniem  szczególnie u najmłodszych uczniów. Wspólne z wychowawcami klas I- III i prowadzącym zajęcia Lechem Rębiszem wprowadzono  edukację poprzez szachy  w  edukacji wczesnoszkolnej. Działania te możliwe były dzięki  wsparciu organu prowadzącego oraz przy wykorzystaniu  projektu realizowanego  przez Polski Związek Szachowy.

Obecnie wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej ukończyli kurs  z zakresu gry w szachy oraz metodyki nauczania gry w szachy dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zorganizowanym przez PZSz we Wrocławiu.   Szkoła otrzymała również wsparcie metodyczne i i pomoce do nauki w szachy.  Uczniowie mają do dyspozycji  szachownice, profesjonale  zegary, programy komputerowe. Radni Rady Miasta w Szklarskiej Porębie ufundowali szkole szachy plenerowe.

Bardzo cieszę się, że gra w szachy stała  się stałym elementem nauki i zabawy uczniów – mówi dyrektor szkoły Justyna Kozik. - Uważam, że właśnie szachy uczą postępowania w sytuacjach niestandardowych, rozwijają inicjatywność. Szachy mają także tę niewątpliwą zaletę, że są dla dzieci grą – zabawą. Są również konkretem, skoczek czy królowa to rzeczywiste bierki, które można wziąć w rękę, poczuć ich wartość. Dzięki nim łatwiej uczyć trudnej matematyki Gra w szachy doskonale ćwiczy radzenie sobie ze stresem. Coraz częściej młody człowiek przychodzi do szkoły z pewnością siebie i przeświadczeniem, że to właśnie on jest jedyny, niepowtarzalny i najlepszy. Zetknięcie z sytuacją klasową, gdy takich najlepszych jest kilkunastu powoduje sytuacje stresowe i konfliktowe. Partię szachów można przegrać, ale już następną można wygrać. Szczególnie trzy z kompetencji kluczowych mogą być wspierane nauką gry w szachy: kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, społeczne. Efekty  prowadzonego programu już są widoczne poprzez sukcesy jakie osiągają uczniowie na turniejach szachowych oraz w codziennej pracy z dziećmi.

Dodajmy, że uczniowie Jedynki co roku zdobywają  pierwsze miejsce w powiatowych zawodach szachów  drużynowych . W tym roku w Dolnośląskim Turnieju Finałowym „Edukacja poprzez Szachy”  w Lubinie,  szkoła zajęła ósme miejsce drużynowo i trzecie indywidualnie.  W turnieju  wzięło w nim udział 35 szkół i 500 uczniów.  Przygodę z szachami SP nr 1 będzie kontynuować w dalszych latach.   Za rok  szkole  ma powstać klasa IV i VI  o specjalności   szachowej i brydża sportowego .

Twoja reakcja na artykuł?

11
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1143
Tak
11%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group