Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 5262
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uzdrowisko żąda wolności

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 12 czerwca 2006, 0:00
Autor: rylit, TEJO
Fot. rylit
Niemal tysiąc ośmiuset ciepliczan podpisało się już pod apelem o wyodrębnienie z aglomeracji Jeleniej Góry dzielnicy pod nazwą Cieplice Śląskie Zdrój. Akcję organizuje Stowarzyszenie Miłośników Cieplic, które ma dość jeleniogórskiej dominacji.

Jej druga odsłona miała miejsce w niedzielę. Sprzyjała ładna pogoda i zwiększony ruch mieszkańców Cieplic w okolicach placu Piastowskiego.
W zbieraniu podpisów mieszkańców uzdrowiska pod petycją przygotowaną przez prawnika SMC Radosława Plucińskiego pomagali wiceprezes Zbigniew Sus oraz Bogumił Olędzki, członek stowarzyszenia.

Ciepliczanie uważają, że decyzja sprzed 30 lat o pozbawieniu praw miejskich i autonomii Cieplic Śląskich Zdroju i włączenie uzdrowiska w granice miejskie Jeleniej Góry niewiele dobrego przyniosło ich małej ojczyźnie.
– Przez to, między innymi, uzdrowisko straciło swój symbol i markę – usłyszeliśmy. O losach Cieplic w większości decydują radni z Jeleniej Góry, co nie zawsze uzdrowiskowej części miasta przynosi korzyści.

Samorządowcy z Jeleniej Góry niezbyt przychylnie patrzą się na poczynania buntowniczych ciepliczan. Argumentują, że dzięki ich działaniom Cieplice mają kolektory ściekowe i prowadzony jest remont nawierzchni placu Piastowskiego (największa tego typu inwestycja w mieście, która kosztuje około 9 milionów złotych).

Stowarzyszenie Miłośników Cieplic robi jednak swoje i uważa, że wyodrębnienie dzielnicy Cieplice Śląskie Zdrój ma sens. Informuje jednocześnie, że w poniedziałek o godz. 19 w siedzibie Sanatorium Caspar (dawniej Śnieżka) odbędzie się Walne Zgromadzenie SMC.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~XaD 12-06-2006 9:40
Jasne, a jak już zrobią sobie dzielnice to działacze tego stowarzyszenia znajdą ciepłe posadki w nowej administracji i od tego z pewnością bardzo polepszy się w Cieplicach.
~morf 12-06-2006 10:28
osobna wladza = osobne stolki o obsadzenia = nowe etaty = kupa kupa kasy co nie zmiania faktu ze wladza JG jest nieudolna na maxa :(
~Maura 12-06-2006 11:09
Myślę, że jednak sobie NIE zrobią tych ciepłych posadek.A Cieplicom tylko na dobre wyjdzie oderwanie sie od Jeleniej.
~lop 12-06-2006 12:51
Oderwanie sie od JG może by pomogło Cieplicom ale tu chodzi tylko o wydzielenie dzielnicy z własną Radą dzielnicy i Zarządem.... Słowo Zarząd jest jest w tym wszystkim kluczowe.... Poza tym mec. Pluciński promuje swoją kancelarię...
~Radu 12-06-2006 14:30
Tyle podpisów pretenduje do użycia tych list w wiadomym fizjologicznym celu. A o co chodzi ? wcale nie o dobro Ciepliczan czy rozwój miejscowości. Chodzi o sposób na życie kilku nierobów, o dorwanie się do koryta, o stworzenie lukratywnych posadek i przetrwanie w dobrobycie własnym kilku lat. Bo możliwości ta klika nie ma żadnych.
~monikakb 12-06-2006 20:41
Mieszkam teraz w ciepliach i płace 653 zł czynszu, Treaz niedaj Bóg utworzy sie nowa dzilenica, do tego uzdrowskowa i za luksus w starym budnku zapłace więcej!!!!!!!!
~kibicwojcieszycki 12-06-2006 21:01
Zgadzam się z Radu,tu idzie gra o stołeczki i nic wiecej. Przykładów podobnego działania nie brak. Te 800 podpisów ,najczęściej z łapanki, to potwierdza.
~jacky 12-06-2006 22:06
Tu chodzi o coś więcej!!! Ci ludzie wystartowali już z kampanią wyborczą do samorządów. Najprawdopodobniej panowie będa kandydować na radnych, a przez tą akcję media lokalne zrobią im darmową reklamę. Odłączenie Cieplic jest mżonką i CZYSTYM POPULIZMEM. Za tydzień ja założę komitet na rzecz odłączenia się ulicy Wicka Pola i okolic od Jeleniej Góry. Będzie to najbogatsza gmina bo to Jelfa, JZO, dworze PKP, składy itp. LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI !!! Nie dajcie się nabijać w butelkę i nie kreujcie następnych Leperów.
~rudy 12-06-2006 23:11
Ale jednak jakby zapomniano o Cieplicach. Remont Placu, choć niezbędny, zaplanowano na kilka lat skutecznie odstraszając turystów i kuracjuszy (czyt. pieniądze). Dobry gospodarz tak nie postępuje.
~radny 13-06-2006 8:55
W pełni zgadzam się z "jacky". Kolejna ekipa urządza sobie kampanię wszak wybory 12 listopada. Ludzie uświadomcie sobie , że tyle samorządności co możliwości samofinansowania. Dla Cieplic nie wygląda to najlepiej . To nie czasy rozkwitu "Fampy" , "Zorki" itp. Faktem jest ,że remont Placu Piastowskiego przeciąga się , ale wygląd centrum Cieplic zmieni się radykalnie . Miasto kosztuje to ca.10 mln PLN. Miasto stara się zapewnić mieszkańcom i kuracjuszom możliwość skorzystania z interesującej oferty kulturalnej . W tym roku Cieplicka Wiosna,Dzięń Matki w parafii ks. Steca , koncerty w muszli , imprezy Września Jeleniogórskiego ( w tym występ Maryli Rodowicz na Pl. Piastowskim 1 września )itp. będą kosztować miasto kilkaset tysięcy złotych. Zgadzam się ,że dla Cieplic można więcej zrobić ,ale wmawienie ,że jest to dzielnica zapomniana przez włodarzy miasta to przesada.
~adams55@poczta.onet.pl 13-06-2006 19:27
Cieplice musza sie odlaczyc od Jeleniej Gory. Przez 30 lat, tj. od czasu gdy wyjechalem duzo sie popsulo, zadnej poprawy oprocz wiecznych remotow tego samego placu. To dowodzi niekompetencji i niegospodarnosci zarzadzajacych.
~hoho 14-06-2006 8:02
a nie lepiej by było wymusić na włodarzach żeby w końcu zaczeli trzepać kasę z majątku jakim są wody termalne i świetne położenie Cieplic? Dzielenie nigdy nic dobrego nie przynosi.
~Margo 5-06-2007 18:23
Taki porządny prawnik a w takim towarzystwie? SITWIE
~lo 5-06-2007 18:26
Złote słowa jacky mówisz prawde

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group